Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


Sejmik Województwa Podkarpackiego na sesji w dniu 21 kwietnia 2023 r. przyjął dokument pn.: „Wojewódzki program przeciwdziałania zmianom klimatu i skutkom tych zmian z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii i gospodarki w obiegu zamkniętym”.

Na sporządzenie dokumentu Samorząd Województwa Podkarpackiego otrzymał dotację ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Rzeszowie, co stanowiło 90% całości kwoty. Pozostałe 10% stanowiło wkład własny pochodzący ze środków z budżetu Województwa Podkarpackiego. Wykonawcą dokumentu była firma PECTORE-ECO Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach.

Dokument został opracowany z uwzględnieniem zapisów dokumentów UE oraz krajowych, a przede wszystkim przyjętej Strategii rozwoju województwa – Podkarpackie 2030 oraz innych dokumentów regionalnych.

„Wojewódzki Program przeciwdziałania zmianom klimatu i skutkom tych zmian z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii i gospodarki w obiegu zamkniętym
jest ważnym dokumentem dla Samorządu Województwa Podkarpackiego. Wytyczy politykę klimatyczną dla Samorządu Województwa Podkarpackiego, która ukierunkowana będzie na osiągnięcie zarówno celów wynikających z członkostwa Polski w UE jak oraz celów krajowych i regionalnych. Będzie też stanowić podstawę do planowania form wsparcia w nowej perspektywie finansowej. Działania określone w dokumencie skierowane będą na przeciwdziałanie i łagodzenie zmian klimatu poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, poprawę stopnia wykorzystania energii odnawialnej w ogólnym bilansie energetycznym, jak również konieczności zwiększania świadomości ekologicznej. Dokument ten będzie służyć przede wszystkim zapewnieniu właściwych zapisów w dokumentach, sporządzanych przez Województwo Podkarpackie w odniesieniu do przeciwdziałania zmianom klimatu
i skutkom tych zmian.

Najważniejszym elementem dokumentu są kierunki działań i działania, jakie trzeba podjąć w przyszłości, aby przeciwdziałać zmianom klimatu. Dokument nie definiuje inwestycji, które mają być realizowane w przyszłości. Nie określa inwestorów ani lokalizacji inwestycji. Wskazuje kierunki przyszłych działań i cele stosowanych rozwiązań. Przyjęte kierunki działań sprzyjać będą zmniejszaniu wrażliwości województwa na zmiany klimatu, wzrostowi efektywności wykorzystania lokalnego potencjału odnawialnych źródeł energii oraz zmniejszeniu zużycia energii
i poprawie efektywności energetycznej obiektów. Działania określone w Programie, ukierunkowane są na przeciwdziałanie i łagodzenie zmian klimatu poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, poprawę stopnia wykorzystania energii odnawialnej w ogólnym bilansie energetycznym, jak również konieczności zwiększania świadomości ekologicznej. Dokument nie definiuje też granic czasowych, w których osiągnięte mają być określone wskaźniki. Nie stwarza zagrożeń karami ani sankcjami dla JST ani innych podmiotów z terenu województwa podkarpackiego. Program nie stanowi prawa miejscowego. Celem dokumentu nie jest egzekwowanie obowiązków wynikających z prawa unijnego ani krajowego, ale ułatwienie pozyskania środków na realizację zadań wynikający z przepisów unijnych i prawa krajowego (np.: dla realizacji celów klimatycznych, tj.: zapobieganie zmianom klimatu, przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu, przeciwdziałanie powodziom lub suszą, itd.).

 

Załączniki do pobrania

 Uchwała nr XL/1042/23 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 21 kwietnia 2023r. (plik docx, rozmiar 25 KB)

Załącznik nr 1 do uchwały – Wojewódzki program przeciwdziałania zmianom klimatu i skutkom tych zmian z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii i gospodarki w obiegu zamkniętym”   oraz załączniki: (plik docx, rozmiar 5468.16 KB)

Załącznik 1. do Programu – Zagospodarowanie terenu województwa na tle ustanowionych obszarowych form ochrony przyrody. (plik docx, rozmiar 991,84 KB)

Załącznik 2. do Programu – Zestawienie Kierunków i działań na rzecz ochrony klimatu, przeciwdziałania zmianom klimatu i skutkom tych zmian. (plik docx, rozmiar 23.21 KB)

Załącznik 3. do Programu - Wskaźniki postępu i skuteczności. (plik docx, rozmiar 30.93 KB)

Załącznik nr 2 do uchwały – Prognoza oddziaływania na środowisko do dokumentu „Wojewódzki program przeciwdziałania zmianom klimatu i skutkom tych zmian z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii i gospodarki w obiegu zamkniętym” oraz załączniki: (plik docx, rozmiar 134.7 KB)

Załącznik nr 1 do prognozy – analiza dokumentów (plik docx, rozmiar 112,22 KB)

Załącznik nr 2 do prognozy – analiza oddziaływań planowanych działań (plik docx, rozmiar 134.7 KB)

Załącznik nr 3 do prognozy – oświadczenie kierownika (plik docx, rozmiar 225.19 KB)

Załącznik nr 4 do prognozy – potencjał rozwoju fotowoltaicznej energii elektrycznej – ograniczenia (plik docx, rozmiar 546.71 KB)

Załącznik nr 5 do prognozy – potencjał rozwoju energii wiatrowej – ograniczenia (plik docx, rozmiar 1,44 KB)

Uzasadnienie do dokumentu pn.: „Wojewódzki program przeciwdziałania zmianom klimatu i skutkom tych zmian z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii i gospodarki w obiegu zamkniętym”, przyjętego Uchwałą Nr LV/1042/23 Sejmiku Województwa Podkarpackiego ( plik docx, rozmiar 20.5 KB)