Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi chodzi po obiekcie i go ogląda.

 


Autor tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Autor zdjęć Anna Magda 

Biuro prasowe UMWP

 

Jak wspierać polską gospodarkę opartą na wiedzy? Między innymi właśnie tak, poprzez tworzenie takich miejsc, jak centrum „Łukasiewicz”, gdzie młodzi ludzie przychodzą po to, by oglądać osiągniecia naukizobaczyć, jak funkcjonuje świat oraz obudzić swoje zainteresowania powiedział Prezydent RP Andrzej Duda w przestrzeni Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” w podrzeszowskiej Jasionce. To właśnie tam prezydent wziął udział w debacie zatytułowanej „Jak wspierać polską gospodarkę opartą na wiedzy”.Gospodarzem spotkania był marszałek województwa Władysław Ortyl

 

Ta część Polski niezwykle dynamicznie się rozwija – podkreślał prezydent Andrzej Duda w czasie spotkania, które było częścią drugiego dnia wizyty głowy państwa na Podkarpaciu

 

Uczestnikami wydarzenia byli przedsiębiorcy z regionu, przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu, podmiotów społecznych mających wpływ na rozwój przedsiębiorczości, a także startupów. W spotkaniu wzięli udział członkowie Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP, członkowie Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Obecny był także ambasador Polski w Watykanie Adam Kwiatkowski oraz przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP. 

 

Witając w PCN, instytucji, która powstała dzięki staraniom samorządu województwa, a którejmisją jest przekazywanie młodym ludziom wiedzy o otaczającym świecie i prawach natury, marszałek Władysław Ortyl mówił o genie przedsiębiorczości, który drzemie w mieszkańcach regionu oraz tym, jak region łączy nowoczesność i innowacyjne rozwiązania z przywiązaniem do tradycji i wartości. 

 

Gospodarka oparta na wiedzy to hasło, które świetnie opisuje nasze priorytety, którymi kierujemy się jako region, które realizujemy w wielu obszarach, za pomocą wielu instrumentów i instytucji, i które jako jedną z idei zawarliśmy w naszej strategii rozwoju regionu. Podkarpackie Centrum Nauki jest jednym z elementów całego procesu dbania o rozwój tych, którzy będą tworzyć nasz region w przyszłości. Realizujemy także wielki projekt robotyczny  w którym jest 800 szkół z regionu, za blisko 130 mln złotych, budując swoiste przedszkole dla edukacji związanej w wiedzą, innowacjami i trendami, jakie pojawiają się w gospodarce – mówił marszałek Władysław Ortyl w Podkarpackim Centrum Nauki.  

 

Marszałek podkreślał także innowacyjność regionu i działania, jakie podejmuje samorząd województwa, aby ją pobudzać:

 

Samorząd województwa poprzez swoje działania, poprzez swoje instytucje – jak RARR czy Podkarpackie Centrum Innowacji - tworzy warunki do rozwoju, inwestowania, innowacyjności. Już teraz jesteśmy regionem innowacyjnym, na co wskazują chociażby nakłady na innowacje aż 39 procent firm stawia właśnie na to. Pod względem wielkości nakładów, jakie firmy przeznaczają na innowacje jesteśmy 3 regionem w kraju. Oczywiście cały czas jesteśmy nastawieni na rozwój i jeszcze wiele wyzwań przed nami. Ale gen innowacyjności w naszym DNA ma się dobrze - mówił w przestrzeni Podkarpackiego Centrum Nauki marszałek Władysław Ortyl. 

 

Prezydent RP Andrzej Duda w swej przemowie nie ukrywał, że cieszy się, iż drugi dzień  pobytu na Podkarpaciu pozwala mu na odwiedzenie miejsca, które ma tak wielkie znaczenie dla kształtowania przyszłości, nie tylko regionu. Prezydent podkreślał, że w perspektywie miejsce to może stać się iskrą, która w młodych ludziach zrodzi ciekawość świata, pobudzi wyobraźnię, otworzy na nowe ścieżki, które kiedyś przełożą się na sukcesy, między innymi w biznesie.  

 

To właśnie miejsce takie jak to jest tym, skąd biorą się później Nagrody Gospodarcze  Prezydenta RP, a ściślej mówiąc skąd są ci, którzy te nagrody otrzymują, bo w nich kiedyś zostało pobudzone pragnienie odkrywania świata. Jeżeli mówimy o gospodarce opartej na wiedzy, to jej zaczątkiem jest to, że do miejsc takich, jak to centrum Łukasiewicz przychodzą dzieci i młodzi ludzie, aby zmierzyć się z tym, co ich frapuje czy fascynuje. Bo to oni będą w przyszłości tworzyli innowacyjne firmy i przedsiębiorstwa

 

 

Prezydent przypomniał postać wybitnego innowatora Ignacego Łukasiewicza, związanego z Podkarpaciem.

 

To jego dokonania stanowiły zaczątek i rozpaliły kaganek dla świata na ponad sto lat, kiedy to dzięki jego odkryciu pojawiło się w wielu miejscach świata – rozpraszające mroki światło. Łukasiewicz może być dla wielu młodych ludzi przykładem tego, jak ważna jest wiara odkrywanie świata, zmienianie świata- mówił prezydent Andrzej Duda. 

 

Prezydent mówił także o specyfice Podkarpacia oraz o tym, jak region dynamicznie się rozwija.

 

Tu zlokalizowanych jest tak wiele nowoczesnych firm, bazujących na supernowoczesnych rozwiązaniach i dalej się rozwijających w oparciu o swoje centra badawczo-rozwojowe, firm  rozwijających gospodarkę w najwyższym stopniu opartą na wiedzy.  To dla mnie znak czasów, ale też znak czasów tu na wschodzie Polski, w regionie który jest tak barwny, z jednej strony skupienie nauki, nowoczesnej gospodarki, bo jest tu Dolina Lotnicza, bazująca na Centralnym Okręgu Przemysłowym, który był tak nowoczesnym dokonaniem II Rzeczpospolitej. A jednocześnie region jest wielkim rezerwuarem tego, co dała nam natura – tak jak Bieszczady mekką wypoczynku. Dziękuję za to, że możemy się spotkać w tym pięknym iinteresującym – regionie - podkreślał prezydent Andrzej Duda.  

 

Przewodniczący Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH w czasie swego mini wykładu w Jasionce podkreślał, jak wielkie znaczenie dla gospodarki i sukcesów gospodarczych jest opieranie się na wiedzy. 

 

Jest kilka bardzo konkretnych wymagań, które trzeba spełnić, aby osiągać sukcesy. Bez wątpienia jest to dobra współpraca i zrozumienie wzajemnych korelacji między naukowcami i przedsiębiorcami, tak aby badania były po coś i mogły mieć zastosowanie. To także odpowiednie finansowanie systemu edukacji, który da szansę na szerokie spojrzenie, który pozwoli na kształtowanie a nie tylko kształcenie. To wreszcie stwarzanie warunków do rozwoju – mówił prof. Wachowiak podkreślając, że jesteśmy jako kraj szóstą gospodarką w Unii Europejskiej.  

 

Zgromadzeni na spotkaniu przedsiębiorcy mieli także okazję do rozmów z prezydentem oraz wymiany doświadczeń między sobą. 

 

Tuż po spotkaniu z przedsiębiorcami Prezydent RP Andrzej Duda zwiedził ekspozycję Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, którym gościł po raz pierwszy. Uwagęgłowy państwa przykuł między innymi symulator lotów, który znajduje w „Łukasiewiczu”oraz eksponaty w części centrum poświęconej przyrodzie.  

 

Z kolei goście wydarzenia mieli okazję wzięcia udziału w pokazach przygotowanych przez laboratorium fizyki, a prezentujących potencjał PCI.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Wizyta Prezydenta RP w „Łukasiewiczu”