Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Scena z artystami. Za nimi wyświetlony portret Łukasiewicza.

 


 Taki właśnie był tytuł premierowego musicalu poświęconego Ignacemu Łukasiewiczowi, który odbył się w sobotę w auli Politechniki Rzeszowskiej.

To kolejne wydarzenie, które miało na celu uczcić pamięć o słynnym wynalazcy. Twórca pierwszej w świecie lampy oświetleniowej, której replika stała się swoistym symbolem Politechniki Rzeszowskiej, obchodzi w tym roku 200 rocznicę urodzin.

Przed zebranymi gośćmi wystąpił Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej oraz mistrzowska para taneczna Jadwiga Madej-Bär i Tomasz Rusin pod kierownictwem artystycznym Lidii Chalińskiej.

Podczas koncertu obecni byli m.in.: rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik, poprzedni rektor prof. Tadeusz Markowski, a także Agnieszka Kielar – przedstawiciel prezydenta Rzeszowa oraz Tomasz Michalski – wicedyrektor WDK ds. Podkarpackiego Centrum Nauki.

Kilka słów do uczestników musicalu skierował Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa podkarpackiego:

Podkarpacie jest bardzo mocno związane z Łukasiewiczem. Tutaj się urodził i pracował. Ta jego działalność i to co po sobie pozostawił ubogaca i buduje nasz piękny region tak samo jak uczelnia której, jest patronem – moja Alma Mater, czyli Politechnikę Rzeszowską.”

Przyjmując w 1974 r. imię Ignacego Łukasiewicza, najstarsza i jedyna na Podkarpaciu uczelnia techniczna - Politechnika Rzeszowska - złożyła tym samym Wielkiemu Synowi tej Ziemi hołd, doceniając Jego wkład w rozwój polskiej i światowej petrochemii, nie pomijając faktu iż był człowiekiem wrażliwym na krzywdę ludzką, patriotą i filantropem. W rok po przyjęciu imienia I. Łukasiewicza, Jego portret będący darem Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego zajął 16 października 1975 r. poczesne miejsce w Sali Senatu Politechniki Rzeszowskiej.

Z okazji 200 rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza, 24 marca w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, odbyła się również konferencja poświęcona jego życiu, działalności i wynalazkom. Odbyła się także uroczysta prezentacja świeżo wyemitowanej monety kolekcjonerskiej z wizerunkiem Ignacego Łukasiewicza.

 

Galeria zdjęć:

Autor tekstu: Kamil Dudzik

Kancelaria Zarządu UMWP