Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu i zdjęć: Krzysztof Witek
 Biuro Prasowe UMWP

 

W Ulanowie podpisano umowę na dotację z pieniędzy pozyskanych przez samorząd województwa z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Podpisy pod dokumentem złożyli wicemarszałek Ewa Draus oraz proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary w Ulanowie ks. Kazimierz Żyłka. Podczas aktu podpisania umowy, sygnatariuszom towarzyszyli: Poseł na Sejm RP Rafał Weber oraz burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz.

 

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i sw. Barbary w Ulanowie uzyskane wsparcie finansowe w kwocie 1,8 mln złotych przeznaczy na konserwację techniczną i estetyczną drewnianego, złoconego i polichromowanego kościoła parafialnego.

 

Samorząd województwa wystąpił z wnioskiem, aby podjąć się prac konserwatorskich zabytków, które są ważne dla kultury województwa podkarpackiego. Cieszymy się, że pozyskane środki możemy przeznaczyć na odtworzenie zabytkowych fresków kościoła parafialnego w Ulanowie, aby zachować je dla przyszłych pokoleń - mówiła wicemarszałek Ewa Draus.

 

To zadanie jest przykładem, setek inwestycji, które są realizowane w województwie podkarpackim. Życzę powodzenia w realizacji tego zadania, które wymaga odpowiedniego przygotowania i kunsztu technicznego. Niech to miejsce służy lokalnej społeczności, ale też wszystkim, którzy przyjeżdżają tutaj, aby podziwiać piękno ulanowskiej ziemi  – podkreślił poseł Rafał Weber.

 

Jako gospodarz świątyni pragnę podkreślić, że jesteśmy wdzięczni województwu podkarpackiemu za przygotowanie i złożenie wniosku, dzięki któremu uzyskane wsparcie finansowe, umożliwi nam przeprowadzenie niezbędnych prac konserwatorskich przy naszym kościele, abyśmy mogli cieszyć się jego pięknem przez kolejne lata - powiedział ks. Kazimierz Żyłka.

 

Burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz, w swoim wystąpieniu dziękował przedstawicielom władz rządowych i samorządowych, za pomoc w pozyskiwaniu środków na prace przy obiektach sakralnych na terenie gminy Ulanów.

 

Ulanowska świątynia została wzniesiona w 1643 roku. Jej fundatorem był chorąży halicki Jan Hilary Uliński. Parafia została erygowana w 1658 r., a poświęcona została przez biskupa Michała Kunickiego w 1730 r. Jest budowlą wzniesioną z drewna modrzewiowego, trójnawową z dwiema zakrystiami i trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Kościół nakrywa dwukalenicowy dach z sygnaturką. Ściany, wzmocnione lisicami, szalowane są deskami w układzie pionowym z listwowaniem. Nad wejściem znajduje się chór z organami, których piszczałki podzielone na dwie części ustawiono na przeciwległych bokach. Nad prezbiterium na belce przedstawiono ukrzyżowanie Chrystusa, w otoczeniu łacińskiego napisu "Niech Cię Pan wysłucha w dniu utrapienia". Pod krzyżem widzimy kolejny łaciński napis "Niech każdy pamięta o Twojej ofierze". W polichromii widoczne są sceny biblijne takie jak: wizerunek Boga Ojca wśród aniołów, proroków Mojżesza, Dawida, Izajasza oraz sceny z życia św. Jana Chrzciciela.

 

Na stropie malowidło przedstawia ,,Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga, które jest odwzorowaniem malowidła z kościoła Najświętszej Panny w Gdańsku. Podanie głosi, że flisacy ulanowscy przymusili gdańskiego artystę, aby z nimi tu przybył i freski malował. W prawej nawie poświęconej Matce Boskiej możemy podziwiać malowidło przedstawiające MB Różańcową, obramowane medalionami zawierającymi tajemnice różańca. Nawa lewa poświęcona jest św. Barbarze- patronce żywiołów i tych, którzy wykonują niebezpieczne zawody - górników, flisaków, marynarzy.

 

Rządowy Program Odbudowy Zabytków wspiera samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu i chroni przed degradacją i niszczeniem. W ramach Programu Województwo Podkarpackie otrzymało dotację na 17 zadań na łączną kwotę 29 204 771,63 zł.

 

Program kierowany jest bezpośrednio do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem również do innych podmiotów zobowiązanych do opieki nad zabytkami.

 

Galeria zdjęć:

 

Pełna galeria zdjęć: Podkarpackie- serwis samorządu województwa