Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Zdjęcie trójki ludzi. Stoją w rzędzie. Pozują do zdjęcia.

 


Autor tekstu: Monika Konopka

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

 

W urzędzie marszałkowskim zostały podpisane umowy na działania realizowane w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich.  Do partnerów KSOW trafi łącznie 880 tys. złotych, które zostaną przeznaczone na różnego rodzaju działania. Umowy w imieniu samorządu województwa podpisali wicemarszałkowie: Ewa Draus i Piotr Pilch.

 

Podpisane we wtorek umowy o dofinansowanie są efektem konkursu, jaki Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłosiło pod koniec 2022 roku. Spośród złożonych wniosków, do realizacji wybranych zostało 15 projektów, które będą realizowane przez 11 beneficjentów, partnerów KSOW.

 

Cieszymy się, że możemy z państwem podpisać te umowy w tak uroczysty sposób. Dziękuję również państwu za wszystkie podejmowane działania, które sprawiają, że nasz region, a zwłaszcza podkarpackie wsie rozwijają się, zmieniają na lepsze, a tym samym są jeszcze lepszym miejscem do życia i pracy – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Wicemarszałek Ewa Draus również dziękowała beneficjentom za podejmowane działania, za dobre wykorzystanie środków unijnych z PROW -u, dzięki czemu podkarpacka wieś zmienia się na lepsze:

 

Chciałam podziękować, za to, że tak licznie uczestniczycie w różnych działaniach, że ten Program Rozwoju Obszarów Wiejskich jest nie tylko programem z nazwy, ale on żyje - dzięki wam, dzięki waszej aktywności, projektom, waszemu zaangażowaniu. Nasza wieś dzięki temu intensywnie się zmienia – mówiła wicemarszałek Ewa Draus.

 

Magdalena Sobina, dyrektor Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, podkreślała, że są to ostatnie takie umowy, podpisane w ramach KSOW:

 

Był to ostatni ogłoszony konkurs dla partnerów KSOW z uwagi na wprowadzaną zmianę formy realizacji planu operacyjnego. Od przyszłego roku realizacja planu operacyjnego będzie spoczywać na samorządzie województwa przy współpracy partnerów sieci – mówi Magdalena Sobina.

 

Wśród projektów, które otrzymały dofinansowanie, znalazły się między innymi takie działania  jak: konkursy, promocja podkarpackiego rolnictwa oraz nowinek technicznych, wyjazdy studyjne, przygotowanie stoisk wystawienniczych promujących produkty tradycyjne.

 

 

Beneficjentami tegorocznego Planu operacyjnego KSOW są:

1. Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, który realizuje 4 operacje:

  1. Nowoczesna organizacja gospodarstwa rolnego - dobre praktyki w oparciu o zrealizowane inwestycje w ramach operacji Modernizacja Gospodarstw Rolnych z PROW 2014-2020,
  2. Bioróżnorodność i ochrona roślin na podkarpackich polach, 
  3. Wyjazd studyjny promujący działalność grup producentów rolnych, jako dobre przykłady współpracy w realizacji wspólnych inwestycji i poprawiania rentowności gospodarstw,
  4. Najlepsze gospodarstwa ekologiczne w województwie podkarpackim.

2. Rybacka Lokalna Grupa Działania "ROZTOCZE"Wyjazd studyjny wspierający wymianę doświadczeń na temat strategicznego planowania rozwoju lokalnegoz uwzględnieniem potencjału turystycznego obszaru wiejskiego.

3. Lokalna Grupa Działania Nasze BieszczadyBudowa platformy współpracy pomiędzy lokalnymi grupami działania w celu wymiany wiedzy w zakresie opracowywania i realizacji koncepcji integralnych wsi tzw. Smart Village

4. Lokalna Grupa Działania "Zielone Bieszczady"W zgodzie z naturą - ekologia, czy to się opłaca?

5. Podkarpacka Izba RolniczaWyjazd studyjny do gospodarstw rodzinnych Pomorza, szansą na rozwój i przeniesienie dobrych praktyk terenów wiejskich województwa podkarpackiego.

6. Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w SanokuGrupy producentów rolnych - od pomysłu do sukcesu. Wspieranie współpracy w sektorze rolnym.

7. Gmina BłażowaAktywny, zdrowy, bezpieczny- edukacyjno -  aktywizujące warsztaty dla seniora połączone z wyjazdem studyjnym.

8. Gmina ŚwilczaZręczne ręce - warsztaty rękodzieła artystycznego.

9. Powiat NiżańskiPromocja produktów tradycyjnych powiatu niżańskiego.

10. Gminny Ośrodek Kultury w Błażowej, który realizuje 2 operacje:

  1. Starych potraw smak i urok - Wojewódzki Konkurs Kapel Ludowych,
  2.  Tradycje dożynkowe ciągle żywe. Gminny Konkurs wieńca dożynkowego.

11. Gmina Lubaczów:  Organizacja konkursu Kresowe Jadło szansą na ocalenie dziedzictwa kulinarnego.

 

Galeria zdjęć: