Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna po lewej stoi za stołem. Mówi do tłumu na krzesełkach przed nim

 


Decyzja w sprawie robotyki, którą podjęliśmy przed rokiem była doskonałym wyborem. Jakość życia mieszkańców i innowacje to dla nas konkretne działania – powiedział marszałek Władysław Ortyl podczas konferencji podsumowującej pierwszy rok istnienia Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej.

 

Posłowie, lekarze, naukowcy, przedstawiciele Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1 im. F. Chopina w Rzeszowie, a także Uniwersytetu Rzeszowskiego, Narodowego Funduszu Zdrowia, firmy Synektik spotkali się, by podsumować pierwszy rok działania w strukturze rzeszowskiego szpitala Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej. Operacje z użyciem robota Da Vinci rozpoczęły się w szpitalu na Szopena w kwietniu 2021 roku. W ciągu roku przeprowadzono tam ponad 200 operacji urologicznych oraz kilkanaście ginekologicznych.

 

To ważny dzień dla mieszkańców Podkarpacia, bo dziś widzimy, że stawiając na robotykę postawiliśmy na wdrożenie w zakresie medycyny konkretnych innowacji, czyli tego, z czego chcemy jako  region być dumni. Jako samorząd województwa odpowiedzialny za kierunki rozwoju regionu chcemy i stawiamy na jakość życia, a z tym wiąże się między innymi wprowadzanie najnowszych rozwiązań w sferze ochrony zdrowia – podkreślał gospodarz województwa marszałek Władysław Ortyl.     

 

Marszałek przedstawił historię kilku lat starań samorządu województwa o to, aby zabiegi z użyciem robota chirurgicznego mogły się odbywać na Podkarpaciu i być dostępne dla mieszkańców regionu.

 

Na 2022 rok w budżecie województwa zapisaliśmy 10 mln złotych na zakup własnego systemu robotycznego. Teraz trwa kompilacja montażu finansowego i procedur niezbędnych w tym zakresie, abyśmy mieli własnego robota, który będzie służył mieszkańcom regionu –  podkreślił marszałek Ortyl – Robotyka to przyszłość, a rozwijając region myślimy o tych, którzy chcą tu mieszkać, chcą tu inwestować i studiować. Innowacyjność tworzy atmosferę rozwoju i my to świetnie rozumiemy – zaznaczył marszałek.  

 

Gośćmi konferencji byli posłowie na sejm RP,  w tym członkowie sejmowej Komisji Zdrowia oraz Podkomisji stałej ds. organizacji ochrony zdrowia  i innowacyjności w medycynie. Jej przewodnicząca poseł Violetta Porowska podkreślała, jak ważną decyzję podjął wspólnie samorząd województwa oraz szpital, stawiając na rozwój robotyki.

 

Niestety, przez lata nie było finansowania usług robotycznych z NFZ, a na dodatek była niewiara w to, że medycyna robotyczna może przynosić korzyści. Państwa decyzja była odważna i dzięki niej pokazali państwo, że zależy wam na innowacjach w medycynie – mówiła poseł Porowska podczas spotkania - Teraz sytuacja się zmieniała, bo minister Adam Niedzielski podjął decyzję o finansowaniu świadczeń robotyki medycznej. A to oznacza, że robotyka może służyć większej liczbie pacjentów. Dlatego gratuluję togo, że na Podkarpaciu łączycie wiedzę w wyobraźnią – podkreślała poseł Violetta Porowska.     

 

Swego zadowolenia z rozwoju robotyki nie krył rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, gratulując dotychczasowych sukcesów:

 

Dziękuję za wybranie drogi innowacyjności, w przyszłości  szpital kliniczny ma stać się częścią naszej uczelni a przed nami jeszcze dalekosiężne plany dotyczące budowy nowego szpitala. Dlatego wiemy, że innowacyjność, nowe rozwiązania są tym, na co jako uczenia chcemy stawiać w praktyce – mówił w czasie konferencji rektor UR prof. Sylwester Czopek.  

 

O szczegółach funkcjonowania Podkarpackiego Centrum Chirurgii Robotycznej mówili podczas spotkania dyrektor rzeszowskiego szpitala dr n. med. Janusz Ławiński oraz kierownik centrum dr n. med. Paweł Wisz.

 Za tym sukcesem stoi wiele starań i praca - podkreślał dyrektor Janusz Ławiński.

 

Sukces robotyki to przede wszystkim ludzie, dobrze wyszkoleni lekarze, dla których robot jest świetnym narzędziem do wykorzystania – zaznaczył dr Paweł Wisz.

 

O rozwoju robotyki na świecie i w Polsce mówił podczas konferencji Artur Ostrowski, dyrektor zarządzający Synektik Polska. 

Powstanie robotów medycznych to jedno z największych osiągnięć współczesnej technologii oraz ważny krok naprzód w leczeniu onkologicznym. Z ich pomocą inwazyjne operacje, wymagające wyjątkowej precyzji, stały się prostsze, bezpieczniejsze i mniej obciążające dla pacjentów. Da Vinci, to maszyna złożona z czterech ramion oraz konsoli, przy której chirurg steruje ruchami robota. Trzy ramiona wyposażone są w specjalistyczne narzędzia chirurgiczne, czwarte ma wbudowaną kamerę endoskopową, generującą trójwymiarowy obraz HD w 10-krotnym powiększenie optyczne i 4 krotne powiększenie cyfrowe. Dzięki niej operator widzi z dokładnością każdy milimetr operowanej tkanki. Po operacji robotycznej pacjent ma zminimalizowaną ilość urazów, bardzo szybko wychodzi ze szpitala i szybciej wraca do zdrowia. Z wykorzystaniem da Vinci na świecie przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych. Jego zastosowanie jest szczególnie cenne w onkologii, przede wszystkim w operacjach nowotworów prostaty, trzonu macicy, jelita grubego, ale także pęcherza moczowego czy raka nerek.

W Polsce istnieje w tej chwili 17 ośrodków wykorzystujących robota da Vinci. Jedyny robot da Vinci na Podkarpaciu wykorzystywany jest w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. W ciągu jednego roku w jego asyście przeprowadzono ponad 200 operacji, co w skali całego kraju stawia ośrodek w ścisłej czołówce. Dzięki wykorzystaniu robota pacjenci mają dostęp do światowych technologii. W rzeszowskim szpitalu w tej chwili dzięki pomocy da Vinci wykonywane są operacje urologiczne i ginekologiczne.

Galeria zdjęć:

Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro prasowe UMWP