Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Szereg ludzi na krzesełkach.

 


Tekst Tomasz Leyko, współpraca Katarzyna Gieroń

Autor zdjęć: Anna Magda

Kancelaria Zarządu UMWP 

 

Trwa druga edycja konferencji W4UA. Dziś drugi dzień wydarzenia w którym przedstawiciele świata polityki, samorządu, ekonomii, kultury, organizacji pozarządowych i biznesu z wielu zakątków świata rozmawiają o sprawach najważniejszych dla polsko-ukraińskich relacji oraz dla samej Ukrainy.

 

W4UA to szereg paneli dyskusyjnych. Dziś marszałek Władysław Ortyl uczestniczył w debacie nt. „Współpraca i współdziałanie - jak współpracować z ukraińskimi władzami rządowymi i lokalnymi” Wśród panelistów znaleźli się m.in. Maria Tuzyk, która pracuje w Kandzie przy programach związanych z pomocą dzieciom, Muthana Alhayou, kierownik Obszaru Wschodniego Polskiej Akcji Humanitarnej, Matthew Stearns, który jest dyrektorem krajowym Międzynarodowego Korpusu Medycznego na Ukrainie, Artem Panchenko kierownik ds. ekspansji regionalnej w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) w Uberze oraz Kostiantyn Barmin pełniący funkcję wicemera miasta Chuhuiv. Moderatorem była ekonomistkaJoanna Fornalczyk. 

 

Paneliści dzielili się swoimi doświadczeniami z początku wojny, kiedy z dnia na dzień zaistniała konieczność organizacji pomocy na szeroką skalę.

 

Musieliśmy zadać sobie pytanie gdzie w pierwszej kolejności ta pomoc ma trafić i jaki rodzaj pomocy mamy przygotować. Kontaktowaliśmy się z zaprzyjaźnionymi obwodami ukraińskimi. Nikt nie pytał wtedy o środki, o pieniądze tylko wszyscy działaliśmy. Potem pojawiły się właściwe rozwiązania rządu i sejmu, powstała specjalna ustawa sejmowa – mówił marszałek Władysław Ortyl.

 

Zdalnie z uczestnikami debaty łączył się Ievgen Ivanov, zastępcy szefa Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

 

Cieszymy się, że w ramach międzynarodowej pomocy jest coraz więcej projektów długotrwałych. To jest dla nas ważne. Myślimy o odbudowie i wymianie doświadczeń na przyszłość, bo teraz nasze starania nastawione są głównie na obronę. Na bieżąco staramy się pomagać wszystkim, którzy wracają do Charkowa. Liczymy, że po tym forum znajdziemy kolejnych partnerów i przyjaciół. Nasz region ma duży potencjał gospodarczy więc mamy co pokazać i zaproponować inwestorom – mówił za pośrednictwem łączy internetowych Ievgen Ivanov, zastępcy szefa Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

 

W podobnym tonie wypowiadał się Kostiantyn Barmin. - W pierwszej kolejności myślimy o względach bezpieczeństwa, zapewnieniu pradu, wody. Staramy się wstępne prace remontowe przeprowadzać, szczególnie dla ludzi, którzy wracają do nas. Na szerszą skalę prac nas nie stać, a potrzeb jest dużo. Trzeba odbudować szkołę, która została całkowicie zniszczona - dodał. Uczestnicy panelu podkreślali, że współpraca najlepiej sprawdza się na lokalnym poziomie. Mówił o tym m.in. Muthana Alhayou. Właśnie lokalnie można określić najpilniejsze potrzeby, co pozwala na sprawne zorganizowanie właściwej pomocy.

 

Przykłady naszej pomocy trzeba podzielić na kilka strumieni. Pierwsza pomoc musiała trafiać do tych, którzy tu przybyli. Byliśmy tzw. województwem recepcyjnym. W tym najtrudniejszym momencie przez Podkarpacie przeszło sześć milionów uchodźców. Równolegle uruchamialiśmy pomoc, która trafiała poza granicę naszego kraju. Ważne były działania na poziomie rządowym czyli wojewody, służb. Ważna była współpraca nas samorządowców województwa, powiatów i gmin. Wielką rolę odegrały organizacje pozarządowe, które pojawiły się tu w dużych ilościach z otwartymi sercami. Najważniejsza kwestia to pomoc i współpraca z mieszkańcami Podkarpacia. Przyjeżdżało do nas wielu obserwatorów i gości. Wszyscy pytali gdzie są obozy dla uchodźców, a my odpowiadaliśmy po prostu – nie ma. Większość uchodźców trafiła pod dachy naszych rodzin na Podkarpaciu i w innych częściach kraju. To była spontaniczna pomoc, solidarność, wszystko dobre co można powiedzieć. Konieczne było też usystematyzowanie tej pomocy i koordynacja. Musieliśmy uważać, żeby w jedno miejsce nie trafiało za dużo produktów, a w inne nie docierało nic. O tych wnioskach musimy pamiętać, bo pomoc będzie trwać również w czasie pokoju – podsumował marszałek Władysław Ortyl.

 

Forum w Jasionce to okazja do spotkań i rozmów z samorządowcami, przedstawicielami organizacji pozarządowych czy organów rządowych. Dziś marszałek Władysław Ortyl spotkał się z Jurijem Chołodem, p.o. Przewodniczącego Lwowskiej Rady Obwodowej oraz  Olehem Kutsem, Konsulem Generalnym Ukrainy w Lublinie. Obydwaj panowie bardzo dziękowali za wszelką pomoc okazaną Ukrainie przez samorządy i mieszkańców Podkarpacia.

 

Rozmowa Marszałka z Konsulem Kutsem była okazją do poruszenia istotnych tematów w zakresie współpracy Województwa Podkarpackiego z ukraińskimi regionami partnerskimi oraz omówienia planów na przyszłość, takich jak m.in. organizacja szkoleń dla przedstawicieli administracji obwodowych z regionów partnerskich w zakresie pozyskiwania i implementacji funduszy unijnych. Biorąc pod uwagę pomyślną realizację dotychczasowych projektów z sąsiednimi obwodami: lwowskim, iwano-frankiwskim i zakarpackim, marszałek zaoferował gotowość samorządu województwa wobec długotrwałych działań pomocowych, uwzględniając przy tym potrzeby i oczekiwania Ukrainy. Dziękując za zaproszenie na udział w W4UA  oraz zaangażowanie i dotychczasową pomoc Województwa Podkarpackiego, konsul wyraził nadzieję na dalszą owocną i prężną współpracę regionów ukraińskich i Podkarpacia.

 

Wydarzenie w podrzeszowskiej Jasionce było również okazją do pierwszego spotkania marszałka z Jurijem Chołodem, p.o. Przewodniczącego Lwowskiej Rady Obwodowej. W trakcie spotkania podsumowano dotychczasową współpracę z Obwodem Lwowskim, na którą składa się: realizacja wspólnych projektów z zakresu współpracy kulturalnej, programu „Pomoc humanitarna 2022” tj. przekazanie żywności dla osób wewnętrznie przesiedlonych, organizacja kolonii dla dzieci w latach 2022-2023 oraz pomoc humanitarna i działania na rzecz ukraińskich uchodźców na miejscu. Zapewniając o dalszym wsparciu i w oczekiwaniu na sugestie Ukrainy dotyczące konkretnych działań pomocowych, Marszałek wyraził gotowość i chęć na realizację wspólnych projektów w przyszłości.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć na: II dzień W4UA Summit 2023