Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężcyzzna siedzi przy stole

 


Autor tekstu i zdjęć: z Brukseli Tomasz Leyko

Rzecznik Prasowy UMWP

 

Debata na temat wsparcia władz lokalnych i regionalnych dla Ukrainy była najważniejszym punktem trzeciego dnia 157 sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów. Głos w dyskusji zabrał marszałek Władysław Ortyl.

 

Zanim rozpoczęła się dyskusja, pokazano krótką prezentację podsumowującą organizację wakacyjnych obozów i kolonii. Dzięki tym inicjatywom odpoczynek zapewniono dla blisko 3000 ukraińskich dzieci. Wśród europejskich lokalizacji, gdzie spędzały wakacje, największą liczbę stanowiły polskie miasta i województwa, a w tym gronie Województwo Podkarpackie.

 

Głównymi prelegentami w dyskusji byli m.in. Leendert Verbeek, przewodniczący Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych, Tetiana Jehorowa-Łutsenko, przewodnicząca Ukraińskiego Stowarzyszenia Rad Okręgowych i Regionalnych oraz Andrij Sadowy, mer Lwowa, który zaapelował o dalsze wsparcie dla walczącej Ukrainy. Z odezwą do uczestników debaty zwrócił się również w nagranym wystąpieniu Oleksy Kułeba z kancelarii prezydenta Ukrainy. Wszyscy gorąco dziękowali za wszelką okazaną pomoc w tym trudnym wojennym czasie.  – Unia Europejska będzie zawsze stała u Waszego boku. Wspólnota powstała po strasznej II wojnie światowej, dlatego właśnie powinniśmy dawać nadzieję, wspierać procesy odbudowy Ukrainy – mówił z kolei Dario Nardella, burmistrz Florencji, sprawozdawca stanowiska dotyczącego pomocy dla Ukrainy.   

 

Glos w dyskusji zabrał marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, który podkreślał, że należy przypominać iż agresja „Rosji putinowskiej” trwa i nie została zawiniona przez Ukrainę. Polska, a w szczególności Podkarpacie jako region graniczący, pełni ogromnie istotną rolę w pomocy dla narodu ukraińskiego.

 

Prowadzący z zachodu, nasz największy korytarz transportowy, to prawdziwa linia życia, którą chronimy i wzmacniamy z myślą o pomocy napadniętemu narodowi. Przykładem niech będzie otwarte w czasie wojny dodatkowe przejście graniczne. Realizacja przedsięwzięć infrastrukturalnych trwale wzmacniających system transportowy w obszarze przygranicznym jest konieczna dla odbudowy państwa ukraińskiego oraz późniejszej wymiany towarowej. Na wypadek dalszego blokowania dla Ukrainy łańcucha dostaw przez Morze Czarne, musimy myśleć o kompleksowym wzmocnieniu korytarza kolejowego, którego brak jest z jedną z przyczyn tzw. kryzysu zbożowego. Od początku argumentujemy, że wszelką pomoc Ukrainie należy traktować jako inwestycję w bezpieczeństwo naszej wspólnoty. Jedynym uczciwym wobec naszych obywateli podejściem do kwestii wielkoskalowego finansowania Ukrainy musi być oczekiwanie, że wsparcie to będzie realnie wykorzystywane do wdrażania reform związanych z aspiracjami europejskimi. Konieczne jest chronienie przekazywanych środków przed ryzykiem korupcji. Wiele z europejskich regionalnych budżetów stoi przed widmem cięć i koniecznością szukania oszczędności. Środki, które decydujemy się zainwestować w Ukrainę muszą przynieść realną poprawę jej mieszkańcom i muszą trafić do społeczeństwa obywatelskiego – mówił marszałek Władysław Ortyl.

 

Jak dodał marszałek odbudowa Ukrainy powinna rozpocząć się od dedykowanej na ten cel pomocy technicznej. Bez wzmocnienia zasobów ludzkich poprzez kształcenie i szkolenie pracowników administracji publicznej, a także wzmocnienie wydajności instytucji na wszystkich szczeblach zarządzania, odbudowa nie będzie możliwa.

 

Zachęcamy do pójścia śladem województwa podkarpackiego i zapraszania na szkolenia do państwa urzędów administratorów szczebla samorządowego z Ukrainy, by wspólnie budować ich kompetencje do zarządzania funduszami europejskimi i innymi funduszami pomocowymi. Ponadto od początku trzeba pilnować transparentności. Taka transparentność nie stworzy zbytniego obciążenia dodatkową biurokracją, a korzyści z niej będą wielopoziomowe dla każdej ze stron – podsumował marszałek.

 

Trzeciego dnia sesji plenarnej członkowie Komitetu Regionów dyskutowali dziś m.in. na temat priorytetów prezydencji hiszpańskiej w radzie unii europejskiej. Wczoraj komitet przyjął opinię do wydanej przez Komisję Europejską „Strategii dotyczącej dronów 2.0 na rzecz inteligentnego i zrównoważonego ekosystemu bezzałogowych statków powietrznych w Europie”. Jej autorem i sprawozdawcą był marszałek Władysław Ortyl.

 

Galeria zdjęć: