Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna pozuje do zdjecia.

 


 Autor tekstu: Monika Konopka

Autor zdjć Justyna Róg

Kancelaria Zarządu UMWP


Marszałek Władysław uczestniczył w 156. sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów. Członkowie obradowali jak zwykle w Brukseli, a wśród tematów znalazły się m.in. kwestie dotyczące zielonego ładu, demokracji oraz jakości powietrza.

 

Sesję otworzyła debata o zagrożeniach dla systemu demokratycznego. Głos w dyskusji zabrali między innymi: Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej do spraw wartości i przejrzystości, Raphaël Glucksmann, poseł do Parlamentu Europejskiego, Patrick Molinoz oraz przewodniczący Komisji CIVEX w KR. Wszyscy podkreślali zgodnie, że potrzebne są nowe mechanizmy walki z dezinformacją i manipulacją, jak również edukacja – zwłaszcza wśród młodzieży czy seniorów. Uczestnicy debaty zgodnie mówili o ważnej roli lokalnych mediów w tych kwestiach, a także o roli lokalnych wspólnot i władz. W tym kontekście mówiono też o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego:

 

Za niespełna rok czekają nas wybory do PE i jest jeszcze czas, by się do nich przygotować, by zbudować większą odporność, bo musimy uporać się z tą kwestią, gdyż będą próby manipulacji i dezinformacji – mówiła Věra Jourová, podkreślając, że UE stała się celem ataków Rosji, prowadzonych przez manipulację i dezinformację.

 

Europoseł Raphaël Glucksmann również podkreslał, że Unia Europejska, demokratyczne kraje wspólnoty, są celem wielu ataków z zewnątrz, głównie z Rosji i Chin.

 

To wojna hybrydowa. Nie możemy być słabi. Politycy lokalni i regionalni powinni być wyposażeni w odpowiednie narzędzia, by walczyć z manipulacją, dezinformacją. Podczas pandemii i wojny zauważyliśmy, jak działa ta manipulacja na ludzi – mówił europoseł.

 

Głos w tej debacie zabrał również marszałek Władysław Ortyl, który rozpoczął swoje wystąpienie od zwrócenia uwagi na sytuację we Francji, gdzie samorządowcy i ich rodziny są atakowani, a „instytucje europejskie w niewielkim stopniu wspominają w tym kontekście o stanie porządku publicznego i zagrożenia demokracji we Francji”. Marszałek Ortyl mówił również o rozczarowaniu polskich obywateli w związku z opóźnieniami w udostępnianiu środków na post-pandemiczną odbudowę:

 

Te opóźnienia, wynikające z niezrozumiałych argumentów przytaczanych przez wiele instytucji europejskich, wyrządzają wiele szkód w polityce spójności, w procesie konwergencji i wizerunku Unii Europejskiej na tych dotkniętych obszarach. To nie pomaga demokracji – podkreślił marszałek.

 

W swoim wystąpieniu marszałek Ortyl podkreślał też, że zmieniają się uwarunkowania geopolityczne, a państwa skupione w UE powinny dobrze określić zakres odpowiedzialności poszczególnych poziomów zarządzania. Przywołał w tym kontekście zasadę pomocniczości – która określa okoliczności, w jakich Unia ma pierwszeństwo działania w stosunku do państw członkowskich.


Wiele miejsca w swoim wystąpieniu – tak jak przedmówcy - marszałek Ortyl poświęcił kwestiom obrony demokracji przed wrogą ingerencją zewnętrzną, co wiąże się np. ze wzmocnieniem środków cyberbezpieczeństwa w celu ochrony infrastruktury krytycznej i wzmocnienia systemów wyborczych.

 


 Jest to nadrzędne zadanie w ochronie zasad i wartości, które leżą u podstaw wolnych społeczeństw. W czasach, gdy informacje przepływają przez granice z prędkością błyskawicy, konieczne stało się zabezpieczenie procesów demokratycznych przed zewnętrzną manipulacją i nadmiernym wpływem. Władze lokalne, regionalne, rządy i obywatele muszą wykazywać się tu wrażliwością i czujnością – mówił marszałek Ortyl.

 

Marszałek podkreślił, że wysiłki na rzecz przeciwdziałania zagranicznej ingerencji można koordynować na szczeblu unijnym. Przypomniał również, że dzisiejsza demokracja jest teraz broniona przez naród ukraiński, a Ukraina stoi przed wyzwaniem decentralizacji i budowy silnego samorządu.

 


Uczestnicy 156. sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów skupili się również na takich kwestiach jak: debata na temat przeglądu prawodawstwa UE dotyczącego oczyszczania ścieków i jakości powietrza, śródokresowy przeglądu wieloletnich ram finansowych: perspektywa regionalna i lokalna oraz na temat planu przemysłowego Zielonego Ładu.


Europejski Komitet Regionów jest organem doradczym Unii Europejskiej. Został powołany do życia w 1994 roku. W jego skład wchodzą przedstawiciele samorządów ze wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Dzięki komitetowi samorządowcy z miast i regionów UE mogą w sposób formalny wypowiedzieć się w procesie stanowienia prawa przez instytucje unijne. Komisja Europejska oraz Parlament Europejski są zobowiązane do zasięgania opinii komitetu w sprawach dotyczących samorządów lokalnych i regionalnych. Komitet wydaje również opinie z własnej inicjatywy.

 

 

Galeria zdjęć: