Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Rząd mężczyzn w garniturach. Pozują.

 


Autor tekstu: Daniel Kozik

Autor zdjęć: Justyna Róg

Kancelaria Zarządu UMWP

 

Jakie szanse i możliwości stoją przed makroregionem Karpat – o tym dyskutowano na konferencji karpackiej, która odbyła się w Bukareszcie. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl.

 

Udział w konferencji wzięli między innymi: MihaiDaraban - prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Rumunii, Ben Butters - dyrektor generalny EUROCHAMBRES, Marek Kłoczko - prezes Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz GennadiyChyzhykov - prezes Ukraińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

 

Konferencję rozpoczął gospodarz MihaiDarabanprezes Izby Przemysłowo-Handlowej Rumunii, który powiedział:

 

Znajdujemy się w ważnym dla nas momencie, kiedy w obliczu wojny w Ukrainie chcemy skonsolidować Strategię Dunajską, Inicjatywę Trójmorza oraz Strategię Karpacką. Naszym kluczowym zadaniem jest poprawa sytuacji przedsiębiorców z naszych krajów. Musimy zabezpieczyć eksport i import dla całej Unii Europejskiej poprzez nasz dostęp do Morza Czarnego – mówił.

 

Marszałek Władysław Ortyl, jako Członek Europejskiego Komitetu Regionów zaprezentował na konferencji potencjał gospodarczy makroregionu karpackiego oraz główne korzyści związane z możliwością przekształcenia go w piątą oficjalną strategię makroregionalną Unii Europejskiej.

 

Cieszy mnie aktywizacja przedsiębiorców na rzecz poparcia dla Strategii Karpackiej. Jest to pierwsze tego typu wydarzenie, gdzie izby przemysłowo-handlowe zrzeszają się, aby wspólnie postulować o utworzenie piątej makroregionalnej strategii Unii Europejskiej. W obecnej sytuacji narzędzie to znacząco przyczyniłoby się także do przyszłej odbudowy Ukrainy – powiedział marszałek Ortyl.

 

Ben ButtersCEO Eurochamberspowiedział na spotkaniu:

 

Musimy aktywnie lobbować w Brukseli, jako krajowe izby przemysłowo-handlowe na rzecz powstania Strategii Karpackiej. Ważne będzie wyartykułowanie potrzeb przedsiębiorców z Karpat oraz podkreślenie problemów, z którymi się borykają – mówił.

 

Z kolei GennadijCzyżykow, prezes Ukraińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej zadeklarowałpoparcie ukraińskiego rządu i przedsiębiorców z Ukrainy dla inicjatywy Karpackiej.

 

Marszałek od lat działa na rzecz Strategii makroregionalnej dla regionu Karpat. W tym celu,w 2016 roku powołał między innymi Międzyregionalną grupę „Karpaty” przy Europejskim Komitecie Regionów.Grupa liczy 27 członków z pięciu krajów - Czech, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. Grupa ambitnie określiła swoje cele do 2025 roku. Wśród nich znalazły się nie tylko promocja idei utworzenia Makroregionalnej Strategii dla regionu Karpat wśród władz i społeczeństw regionalnych oraz lokalnych, wymiana poglądów, czy organizacja licznych debat, ale także mobilizacja rządów państw w celu podjęcia inicjatywy na rzecz utworzenia Strategii, współpraca z władzami krajowymi w zakresie opracowania dokumentu Strategii oraz poprawa konkurencyjności i łączności obszaru Karpat.

 

Grupa chce także wspierać dialog z interesariuszami Strategii Dunajskiej celuwypracowania komplementarności działań podejmowanych w ramach Strategii Dunajskiej oraz makroregionalnej strategii dla regionu Karpat. Ważne jest dla niej także zapewnienie mechanizmów koordynacji pomiędzy KR i regionami obszaru Karpat, czy podejmowanie inicjatyw legislacyjnych dotyczących Karpat i promowanie ich w odpowiednich instytucjach unijnych

 

Galeria zdjęć: