Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa delegacji stoi w kamizelkach odblaskowych w gali produkcyjnej.

 


Autor tekstu: Tomasz Leyko

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP 

 

Drugi dzień wizyty podkarpackiej delegacji w Kraju Saary miał typowo roboczy charakter. Przewodnim tematem dnia była współpraca gospodarcza między Podkarpaciem a Krajem Saary. Odbyło się także miłe i sympatyczne spotkanie z młodzieżą z Podkarpacia, która w Saarbruecken przebywa w ramach międzynarodowej wymiany. W spotkaniach uczestniczyli dziś marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch oraz reprezentujący Sejmik Województwa Podkarpackiego radny Andrzej Ćwierz. 

 

Dzień rozpoczął się od wizyty w firmie PUREM by Eberspächer. To przedsiębiorstwo z branży motoryzacyjnej. Właśnie w tej dziedzinie są największe możliwości w zakresie kooperacji regionów. 

 

Bardzo owocne było spotkanie w Ministerstwie Gospodarki na zaproszenie Jürgena Barke Ministra Gospodarki, Przemysłu, Cyfryzacji i Energii Kraju Saary. Była to okazja do dalszych rozmów na temat współpracy. Marszałek miał możliwość prezentacji potencjału gospodarczego Województwa Podkarpackiego. Atuty Podkarpacia w szczegółach przedstawił podczas multimedialnej prezentacji Marcin Dojnik z Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów przy UMWP. Delegacji towarzyszą także przedsiębiorcy z Podkarpacia.

 

Piątek to również ciekawa wizyta w Spohns Haus i spotkanie z młodzieżą z Podkarpacia, która przebywa na wymianie szkolnej.

 

Spohns Haus to centrum edukacji ekologicznej i schronisko szkolne w Gersheim. Schronisko składa się z kompleksu budynków, z których jeden to stary oryginalny polski drewniany dom wiejski (z Podkarpacia). Został on rozebrany, przewieziony do Gersheim i postawiony na nowo na dziedzińcu szkoły. Wiodącym zadaniem Spohns Haus jest edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju. W tym celu opracowywane i wdrażane są innowacyjne projekty z udziałem także polskiej młodzieży.

 

Nasza współpraca trwa już kilkanaście lat. W ramach spotkań realizowane są projekty o tematyce z zakresu edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju i edukacji politycznej, w które włączona jest edukacja ekologiczna i komponenty europejskie. Spohns Haus inicjuje polsko-niemieckie partnerstwa szkół od 2008 roku. Jako miejsce spotkań europejskich partnerstw szkolnych od wielu lat ściśle współpracuje z Polsko-Niemiecką Organizacją Młodzieży – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Od 2007 roku w  harmonogram kalendarza szkolnego wpisana jest Międzynarodowa Wymiana Młodzieży pomiędzy Zespołem Szkół im. św. Stanisława Kostki w Kamieniu a Gimnazjum im. Johannesa Keplera w Lebach. Podkarpacka delegacja spotkała się dzisiaj z grupą uczniów z Kamienia, która właśnie teraz wraz z opiekunami przebywa w Spohns Haus.

 

Dziś także część delegacji z wicemarszałkiem Piotrem Pilchem gościła w Centrum Policyjnym Kirkel. Gościom z Podkarpacia towarzyszył Minister Spraw Wewnętrznych Reinhold Jost.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Drugi dzień wizyty podkarpackiej delegacji w Kraju Saary