Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi siedzi przy stole.

 


Autor tekstu: Tomasz Leyko

Autor zdjęć: Justyna Róg

Kancelaria Zarządu UMWP 

 

W drodze na posiedzenie Komisji COTER, które zaplanowano w Rumunii, marszałek Władysław Ortyl zatrzymał się w Maramuresz. Z tym rumuńskim samorządem województwo podkarpackie nawiązało owocną współpracę. 

 

Spotkanie zorganizowano w turystycznym kompleksie w Șuior. Przyjazd na komisję COTER do Rumunii był okazją do organizacji spotkania władz samorządowych obu regionów. Wizyta miała wyjątkowy wymiar, ponieważ marszałkowi towarzyszyła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. W roli gospodarzy wystąpili Ionel Bogdan, przewodniczący Rady Regionu Maramuresz, wiceprzewodniczący Doru Lazar i Radu Trufan, a także Paul Szaniszlo, Biuro Stosunków Międzynarodowych.

 

Cieszy mnie kontynuacja współpracy pomiędzy Województwem Podkarpackim a Województwem Maramuresz w oparciu o podpisane w 2019 roku porozumienie o współpracy. Obecnie realizujemy wspólnie dwa projekty, które są doskonałym przykładem udanej kooperacji. Naszym wspólnym celem jest realizacja działań na rzecz ustanowienia Strategii Karpackiej, która stanie się narzędziem koordynującym współpracę na obszarze Karpat. Jako przedstawiciele władz regionalnych jesteśmy zobowiązani do wdrażania nowych technologii z jednej strony i do zachowania dziedzictwa kulturowego z drugiej, co nie będzie możliwe bez dbałości o ludność zamieszkująca tereny górskie – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

 

Województwo Maramuresz stało się partnerem projektu SIRM (Społeczno-ekonomiczna integracja uchodźców i migrantów), którego partnerem wiodącym jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego. Pozwoli on na zdobycie wiedzy, poznanie rozwiązań funkcjonujących w różnych krajach UE oraz wymianę doświadczeń w zakresie integracji społeczno-ekonomicznej obywateli państw trzecich. W wyniku współpracy partnerzy z 9 krajów: Polski, Rumunii, Słowacji, Litwy, Włoch, Chorwacji, Holandii, Irlandii i Łotwy, udoskonalą polityki regionalne dotyczące migrantów i uchodźców oraz zacieśnią współpracę.

 

Nasze regiony, które bezpośrednio graniczą z Ukraina były na pierwszej linii frontu po wybuchu wojny. Zgadzam się z panem Marszałkiem, ze będą one również odgrywały znacząca role w przyszłej odbudowie Ukrainy. Już jutro dojdzie do zapoczątkowania budowy mostu pomiędzy naszym województwem a Ukrainą. Projekt realizowany jest przy wsparciu środków UE a prace potrwają rok. Uważam, ze w przyszłości dzięki poprawie obecnych rozwiązań infrastrukturalnych, nasza współpraca będzie jeszcze bardziej owocna i przyniesienie zamierzone efekty – dodał Ionel Ovidiu Bogdan.

 

Współpraca z rumuńskim Maramuresz oficjalnie rozpoczęła się we wrześniu 2019 roku. Wtedy podpisano porozumienia o współpracy podczas oficjalnej wizyty marszałka Władysława Ortyla w Baia Mare. Zgodnie z zawartym porozumieniem oba samorządy będą rozwijać współpracę w takich obszarach jak administracja lokalna i regionalna, współpraca gospodarcza, edukacja i badania, kultura, sport, wymiana młodzieży, bezpieczeństwo, a także obrona cywilna, turystyka, ochrona środowiska i rolnictwo. Nasze region współpracuję w sprawie poparcia dla utworzenia strategii makroregionalnej dla regionu Karpat, czego efektem był przyjęty apel w tej sprawie przedstawicieli rumuńskich województw Maramuresz, Sălaj oraz Bistrița-Năsăud,

 

Galeria zdjęć: