Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


Autor tekstu i zdjęć: z Brukseli Tomasz Leyko

Rzecznik Prasowy UMWP

 

Trwa 157 sesja plenarna Europejskiego Komitetu Regionów. Dziś jego członkowie przyjęli opinię dotyczącą Strategii Dronowej 2.0. Pracami nad jej powstaniem kierował marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

 

Komitet Regionów pod przewodnictwem Władysława Ortyla przygotowywał opinię do wydanej przez Komisję Europejską „Strategii dotyczącej dronów 2.0 na rzecz inteligentnego i zrównoważonego ekosystemu bezzałogowych statków powietrznych w Europie”. Określono w niej możliwe sposoby kierowania dalszym rozwojem tej technologii, regulacji prawnych, przedstawiono wymagania operacyjne, techniczne i finansowe mające na celu uregulowanie kwestii mobilności dronów. Opinię przyjęto jednogłośnie.

 

Cieszę się z wyniku głosowania. To było duże wyróżnienie kierować pracami, tworzyć opinię dotyczącą dronów. Podkarpacie jest województwem innowacyjnym, kwestie związane z lotnictwem to DNA tego regionu, mamy inteligentną specjalizację Lotnictwo i Kosmonautyka dlatego podjęcie się tego zadania było dla mnie czymś naturalnym. Prace nad opinią strategii dronowej 2.0 skupiały się przede wszystkim na określeniu roli samorządów w budowie nowej rzeczywistości dronowej. Kierunek rozwoju technologii dronowej przyjęty przez Komisję Europejską jest jak najbardziej słuszny, jednak w celu zapewnienia jej zrównoważonego rozwoju niezbędna jest ścisła współpraca na szczeblach: europejskim, krajowym oraz regionalnym. Wierzę, że moja opinia pozytywnie przyczyni się do budowy potencjału dronowego Europy – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

 

Prace nad opinią prowadzono w ramach Komisji COTER (Komisja Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE). W kwietniu marszałek prezentował ich pierwsze efekty podczas obrad komisji. 8 maja również w ramach komisji zorganizowano warsztaty dotyczące oceny oddziaływania terytorialnego. Pod koniec maja odbyły konsultacje w formule tzw. wysłuchania publicznego. Finalną wersję, COTER przyjęła pod koniec czerwca podczas wyjazdowego posiedzenia w rumuńskim Sibiu. W lipcu w urzędzie marszałkowskim w Rzeszowie doszło z kolei do debaty o dronach. Konferencja z udziałem gości i prelegentów toczyła się m.in. wokół kwestii ich wykorzystania, regulacji prawnych, wpływu na środowisko, a przede wszystkim tego, jak zwiększyć zaufanie publiczne do technologii dronowych, nadszarpnięte ich wykorzystaniem w działaniach wojennych i jak wykorzystać je w sytuacjach kryzysowych.

 

Drony będą stopniowo wdrażane w kolejne dziedziny naszego życia i to właśnie rozmowy zarówno z przedstawicielami branży dronowej, administracji ale również obywateli niezwiązanych z tym sektorem, uświadomiły mi jak odpowiedzialne zadanie stoi przed Komisją Europejską. Tym bardziej po raz kolejny pragnę podkreślić wagę działań Komisji Europejskiej prowadzących do ujednolicania prawa dronowego w całej Unii Europejskiej – jest to milowy krok w kierunku rozwoju Europy, ponieważ odpowiednia organizacja i odpowiednie ramy prawne dla tej branży będą miały wpływ na rozwój pozostałych sektorów gospodarki. Właśnie dlatego jako sprawozdawca starałem się opiniować wszystkie najważniejsze aspekty dotyczące rozwoju Europy, takie jak niesamowita szybkość rozwoju rynku dronowego, europejski Zielony Ład, nastroje społeczne dotyczące tej relatywnie nowej technologii, kwestie wdrażania koncepcji U-Space, finansowania branży, bezpieczeństwa obywateli czy przejrzystości i trudności egzekwowania przepisów dronowych. Jako Europa przecieramy szlaki w zakresie legislacyjnym tego sektora. Podczas spotkań z interesariuszami wielokrotnie wspominałem, iż strategia dronowa jest dobrze skonstruowana, wskazuje właściwy kierunek dla Europy, ale spotkałem się również z uwagami dotyczącymi zbyt dużego poziomu skomplikowania przepisów, procedur wykonywania lotów. Trudnym zadaniem jest budowanie odpowiednich struktur realizujących tą strategię i w związku z tym musimy skupić się na odnalezieniu złotego środka pomiędzy wdrażaniem procedur i zasad bezpiecznego wykorzystywania dronów przy jednoczesnym wspieraniu rozwoju rynku i ułatwianiu użytkownikom korzystanie z technologii dronowej – tłumaczył podczas sesji plenarnej marszałek Władysław Ortyl.

 

Jego zdaniem postęp technologiczny jest dziś błyskawiczny, dlatego przyjęte rozwiązania muszą być cały czas monitorowane i aktualizowane.

 

Najważniejsze, aby stworzenie tej opinii nie było ostatnim krokiem Komitetu Regionów w tej branży. Niezbędna jest ciągła analiza rynku, szybkie reagowanie na wdrażane zmiany, prowadzenie kolejnych działań, aktualizacje strategii, identyfikacja i niwelowanie ryzyka czy to dla społeczeństwa, środowiska, gospodarki, ekonomii. Konieczne są ciągłe działania – dodał marszałek Władysław Ortyl.

 

Głównym ekspertem przy tworzeniu opinii była Aneta Łobodzińska, specjalista w tej dziedzinie, na co dzień pracującą w branży, która wspólnie z mężem prowadzi Centrum Naukowo-Technologiczne Systemów Bezzałogowych, jest pilotem dronów oraz wykładowcą akademickim. Przy powstaniu opinii przeprowadzono także szereg konsultacji.

 

To była bardzo ciekawa praca. Systemy bezzałogowe to jedna z branż, które ma przed sobą wielką przyszłość, dlatego gruntowna analiza przepisów, które regulują funkcjonowanie dronów jest bardzo potrzebna. Cieszę się, że mieliśmy w tym swój udział – powiedział Aneta Łobodzińska.

 

Europejski Komitet Regionów to głos miast i regionów w Unii Europejskiej. Reprezentuje samorządy z całej Unii Europejskiej i doradza w sprawie nowych przepisów, które mają wpływ na miasta i regiony. Członkowie, to samorządowcy pochodzący ze wszystkich krajów UE.

 

Trwająca sesja odbywa się w trakcie i niejako wiąże się z innym ważnym wydarzeniem samorządowym w Unii Europejskiej jakim Europejski Tydzień Regionów i Miast. Samorządy prezentują swoje możliwości generowania wzrostu i tworzenia miejsc pracy oraz realizacji unijnej polityki spójności, jak również potwierdzają znaczenie szczebla lokalnego i regionalnego w dobrym europejskim systemie rządów. Bierze w nim udział ponad 10 tys. uczestników, w tym ponad 1000 prelegentów z całej Europy i spoza niej. W programie zaplanowano konferencje, wystawy, debaty i inne wydarzenia służące do nawiązywaniu kontaktów w zakresie rozwoju regionalnego i lokalnego.

 

Galeria zdjęć: