Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Tekst Justyna Róg, Tomasz Leyko
 Kancelaria Zarządu

 Fot. Justyna Róg, Edgar Szewczyk (EKR)

 

Problemy współczesnego rolnictwa oraz kwestie szeroko pojętej praworządności to główne tematy konferencji w której uczestniczył marszałek Władysław Ortyl. Tradycyjne Dni Studyjne EKR tym razem zorganizowano w hiszpańskim Valladolid.

 

To historyczne miasto Kastylii i León w Hiszpanii. Gospodarzem wydarzenia jest Juan García Gallardo Frings, wiceprzewodniczący Wspólnoty Autonomicznej Kastylii i León.

 

Marszałek wziął udział w panelu dyskusyjnym pt. W kierunku sprawiedliwego i bezstronnego stosowania zasady praworządności. Jego moderatorem był Jorge Martín Frías, dyrektor, Fundación Disenso a uczestnikami byli hiszpańscy i włoscy europosłowie oraz samorządowcy.

 

Praworządność polega na tym, że wszystkie organy władzy publicznej działają zawsze w granicach prawa. Oznacza skuteczną ochronę sądową – w tym dostęp do wymiaru sprawiedliwości – zapewnianą przez niezależne i bezstronne sądy, a także podział władz. Powinna zapobiegać arbitralnemu wykorzystywaniu władzy przez rząd. Oczekiwania Polaków i mieszkańców Europy środkowej są oczywiście szerokie. W krajach które przez ponad 50 lat były tłamszone komunistycznymi represjami niemającymi nic wspólnego z praworządnością, zagrożenie czy choćby podejrzenie o nadużycie władzy przez rząd budzi poważne obawy i mobilizuje do protestów – mówił marszałek Władysław Ortyl.

 

Główny mówcą w drugim panelu “Przygotowanie europejskiego rolnictwa na wyzwania jutra” był Janusz Wojciechowski Komisarz ds. Rolnictwa. W swoim wystąpieniu podkreślił, że ostatnie wyzwania "wzmocniły najważniejsze elementy naszego systemu żywnościowego: bezpieczeństwo dostaw żywności dla obywateli; stabilność w źródłach utrzymania naszych rolników i społeczności wiejskich; zrównoważony rozwój dla naszego klimatu, różnorodności biologicznej i zasobów naturalnych; oraz solidarność z naszymi rolnikami."

 

Unia Europejska jest największym producentem żywności na świecie. W zeszłym tygodniu miałem przyjemność przewodniczyć misji UE w Chinach. Cieszy mnie fakt, że żywność z UE jest bardzo ceniona na świecie ze względu na swoją jakość. Jednak nasi rolnicy doświadczają wielu wyzwań, którym musimy wspólnie sprostać . Musimy im podziękować za wszystkie wyrzeczenia – dodał Wojciechowski.

 

Galeria zdjęć: