Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Ludzie w ludowych strojach na scenie.

 


Autor tekstu: Katarzyna Gieroń

Oddział współpracy międzynarodowej UMWP

 

Jak co roku Związek Polaków w Rumunii zorganizował Dni Polskie. Była to już 24.edycja tego wydarzenia. W tym roku Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentowała Rozalia Mazur, zastępca dyrektora Kancelarii Zarządu w UMWP. Tegoroczne Dni Polskie odbyły się w Gura Humorului, Moarze i Nowym Sołońcu.

 

Dni Polskie rozpoczęło polsko-rumuńskie sympozjum naukowe, któremu towarzyszyło hasło „Przeszłość i dzień dzisiejszy relacji polsko-rumuńskich”. Na temat polsko-rumuńskich relacji na przestrzeni wieków obradowali historycy, językoznawcy, literaturoznawcy, etnografowie, historycy kultury z Polski, Rumunii, Ukrainy i Republiki Mołdawii.

 

Kulminacyjnym punktem programu były Dożynki Polonijne w Nowym Sołońcu, które rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, a po niej, następnymi punktami wydarzenia były: wystawa plonów i specjałów kulinarnych, piknik i koncert folklorystyczny z udziałem między innymi zespołów „Mała Pojana” z Pojany Mikuli i „Sołonczanka” z Nowego Sołońca. Gościnnie z Polski wystąpiły Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej im. dha Stanisława Zająca i kapela ludowa „Gacoki” z Gaci oraz góralska kapela „Roztoka” z Międzybrodzia Żywieckiego w Beskidzie Małym.

 

Podczas oficjalnych wystąpień z udziałem m.in. Ambasadora RP w Rumunii - Pawła Solocha, dyrektor Rozalia Mazur odczytała list Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla skierowany do licznej Polonii zamieszkałej na terenie Bukowiny. 

 

Marszałek pozdrowił i przekazał życzenia dla uczestników dożynek i Polonii, którzy pielęgnują polskie tradycje i obyczaje oraz promują polską kulturę, historię, a także obraz współczesnej Polski w regionie swojego zamieszkania.

 

W imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego przekazano dla polskiej szkoły kilkadziesiąt pozycji książkowych otrzymanych z IPN w Rzeszowie, a także lektury oraz książki dla dzieci przekazane dla rodaków przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie. Dzieci z polskiej szkoły otrzymały również gry, zabawki, słodycze, różnego rodzaju artykuły szkolne, koszulki, czapeczki itp.

 

Galeria zdjęć: