Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


220603 flagi kolej

W dniu 19 lipca 2018 roku została podpisana Umowa o Dofinasowanie nr POIS.05.02.00-00.0026/17-00 projektu: „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej –PKA : Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej" w ramach działania 5.2 Rozwój transportu kolejowego poza TEN-T oś priorytetowa V: Rozwój transportu kolejowego w Polsce Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Rys. 1 Przebieg odcinków linii kolejowych PKA

Wykonanie projektu obejmuje budowę  5 km nowej linii kolejowej do Portu Lotniczego Rzeszów - Jasionka, oraz budowę dodatkowych przystanków kolejowych, mijanek, obiektów inżynierskich oraz parkingów w systemie park and drive oraz montaż stojaków rowerowych.

Beneficjentem projektu jest Województwo Podkarpackie wraz z Partnerami projektu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A, oraz JST: Gmina Boguchwała, Gmina Czarna, Gmina Czudec, Miasto Dębica, Gmina Głogów Młp., Gmina Kolbuszowa, Gmina Krasne, Gmina Łańcut, Miasto Łańcut, Gmina Przeworsk, Miasto Rzeszów, Gmina Sędziszów Młp.,  Gmina Strzyżów, Gmina Świlcza, Gmina Trzebownisko.

Koszt projektu według zawartej w 2018 roku umowy o dofinansowanie to 301 087 338,22 PLN. Kwota wydatków kwalifikowanych wynosi 244 786 453,84 PLN, kwota dofinansowania 208 068 485,76 PLN czyli 85%.

W dniu 07.12.2020 r. została zawarta umowa z wykonawcą Przedsiębiorstwo Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie Sp. z o.o. – Kraków na wykonanie prac projektowych i robót budowlanych infrastruktury kolejowej, na kwotę brutto 368 500 000,00pln.

W dniu 09.12.2020r. została podpisana umowa  z wykonawcą na „Zarządzanie i sprawowanie nadzoru nad realizacją zadania inwestycyjnego w ramach proj. Budowa podmiejskiej kolei aglomeracyjnej – PKA: budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej” z firmą SAFEGE S.A.S. na kwotę 4 988 624,16pln brutto.

W dniu 09.12.2020r. została  podpisana umowa z wykonawcą Ermat Group Beata Mstowska na kwotę 111 251,66pln na zaplanowanie i przeprowadzenie kampanii informacyjno – promocyjnej w ramach projektu.

W ramach projektu realizowane są parkingi dla samochodów oraz miejsca pozwalające na pozostawienie rowerów jako elementy uzupełniające dla wykonywanej infrastruktury kolejowej w szczególności przystankowej. Elementy pozwalające na pozostawienie samochodu/roweru i poruszanie się w systemie park and ride (przesiadając się do komunikacji kolejowej) realizowane są przez właściwe obszarowo jednostki samorządu terytorialnego.

Na chwilę obecną gminy Dębica, Krasne, Łańcut, Miasto Łańcut i Przeworsk zakończyły realizację swoich zakresów rzeczowych przewidzianych w ramach projektu PKA.

W ramach realizacji infrastruktury kolejowej torowej, branżowej i przystankowej  PKP PLK S.A. wykonuje prace projektowe oraz rozpoczęła roboty budowlane na PO Rzeszów Wschód,  na PO Rzeszów Dworzysko, na LK nr 106, na stacji Zaczernie, Rzeszów Galeria. Projekt zakłada powstanie 14 nowych przystanków kolejowych w tym dwa na nowej linii do portu lotniczego w Jasionce.

Zakończenie projektu planowane jest na koniec 2023 roku.

 

W przypadku stwierdzenia lub podejrzenia o nieprawidłowościach w realizowanym projekcie w celu ich zgłoszenia należy skorzystać z formularza lub wysłać wiadomość na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

 

Do pobrania:

Rysunek 1 - Przebieg odcinków linii kolejowych PKA (plik PDF, rozmiar 0,3 MB)

 

220603 flagi kolej