Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Droga w lesie

 


Autor tekstu: Tomasz Leyko
Autor zdjęć: Anna Magda
Autor wideo: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP

 

Kolejny prezent na gwiazdkę otrzymali kierowcy na Podkarpaciu. W Mielcu oddano ostatni fragment zachodniej obwodnicy miasta. To kontynuacja inwestycji, której I etap na odcinku od ul. Sienkiewicza do Rzędzianowic z mostem na Wisłoce oddano w 2020 roku.

 

Drogę zrealizowano przy wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. Pod nieobecność chorego marszałka Władysława Ortyla otwarcia dokonała wicemarszałek Ewa Draus. Otwarcie inwestycji uświetniła parada zabytkowych pojazdów, którą przygotował Automobilklub Mielec.Poświęcenia dokonał ks. Andrzej Gadzina, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trzcianie, w asyście ks. Antoniego Sowy z Rzędzianowic.

 

W tym radosnym dniu dla powiatu mieleckiego mam zaszczyt reprezentować marszałkaWładysława Ortyla, który jest głównym kreatorem układu drogowego wokół Mielca. Dziś otwieramy zupełnie nowy odcinek drogi wojewódzkiej o najwyższej nośności, co ma znaczenie dla przedsiębiorców. Ta droga, która powstała dzięki Funduszom Europejskim, domyka układ drogowy z powstającym wiaduktem nad ulicą Sienkiewicza. To jest architektura nowoczesnego miasta, która zapewni Mielcowi rozwój, pozyskanie nowych terenów i komfortowy dojazd do centrum, do miejsc pracy, pozwoli też na rozwój lotniska - Ewa Draus, wicemarszałek. Pani wicemarszałek podziękowała też wszystkim, którzy przysłużyli się powstaniu tej drogi posłom, zarządowi województwa, radnym, a szczególnie wójtom gmin Czermin, Wadowice Górne i Mielec, którzy łagodzili wiele konfliktów społecznych towarzyszących przy planowaniu przebiegu tej drogi. 

 

Oddana dziś inwestycja to prawie 8 km nowej drogi wojewódzkiej nr 984 od miejscowości Piątkowiec do Rzędzianowic. Teraz kierowcy jadący od Tarnobrzega oraz od Specjalnej Strefy Ekonomicznej w kierunku Tarnowa mogą zupełnie ominąć miasto.

 

 

Realizacja tej inwestycji przebiegła bardzo szybko. Gratuluję marszałkowi, że ten układ drogowy wokół Mielca tak efektownie się rozwija. Cieszę się, że mieszkańcy, a przede wszystkim przedsiębiorcy będą mogli korzystać z tej drogi. Wkrótce ten układ drogowy się powiększy. Trwa budowa wiaduktu, a planowana droga lotniskowa otrzyma pomoc prawie 65 milionów z rządowego programu Polski Ład  - dodał poseł Fryderyk Kapinos

 

To ważny dzień dla województwa podkarpackiego i przede wszystkim powiatu mieleckiego i samego miasta. To kluczowa inwestycja dla układu komunikacyjnego, ale również istotna pod kątem otwarcia terenów inwestycyjnych. To również duże wsparcie dla firm, które ulokowały się w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Mielcu  - powiedział Radosław Wiatr, wicewojewoda.

 

Prawie 8 km nowej drogi zamknie budowę zachodniej obwodnicy Mielca i wyprowadzi ruch samochodów w kierunku Tarnowa. Koszt budowy tego odcinka to ponad 50 mln zł z czego prawie 43 mln to Fundusze Europejskie. Do inwestycji dołożyły się również samorządy powiatu – 1 650 000 zł oraz gminy Wadowice Górne: 100 000 zł. Wykonawcą było konsorcjum firm z Przedsiębiorstwem Robót Drogowych z Mielca jako liderem i partnerem firmą Remost z Dębicy. 

 

Było wiele koncepcji tej drogi, ale wspólne dyskusje, spotkania, narady doprowadziły nas do dnia dzisiejszego. Liderem tego projektu był marszałek Władysław Ortyl i jako mieszkanka powiatu, która korzysta z tego dziękuję za konsekwencje i upór, że ta droga została skończona. To nie tylko ta droga, ale tak wyczekiwana przez 20 lat obwodnica Radomyśla. To zupełnie nowa jakość w poruszaniu się po naszym powiecie – powiedział Maria Napieracz.

 

O tej drodze i o drugim moście myśleliśmy już od dawna, najpierw w samorządzie powiatowym. Powstała koncepcja, przebieg, ale wymagania finansowe przekraczały możliwości powiatu. Inwestycji podjął się samorząd województwa z panem marszałkiem Ortylem na czele. Cieszymy się bardzo z tej inwestycji – przypomniał radny Jan Tarapata.    

 

Znaczenie dla miasta i powiatu podkreślali starosta mielecki Stanisław Lonczak i wiceprezydent Mielca Paweł Pazdan.  

 

Podzielam radość wszystkich mówców. Nie była to łatwa inwestycja od samego początku. Dla powiatu to komfort, bezpieczeństwo i szansa na rozwój inwestycyjny  - powiedział starosta mielecki. 

 

Dobry system dróg można porównać do krwioobiegu człowieka. Sprawny i drożny pozwala na dobre funkcjonowanie – mówił Paweł Pazdan. 

 

Wójtowie gmin przez które przebiega nowa część drogi czyli Michał Deptuła z Wadowic Górnych, Józef Piątek z gminy Mielec i Sławomir Sidur z Czermina mówili zgodnie, że budowa takiej drogi była marzeniem i każdy z nich ma już ambitne plany jak ją efektownie wykorzystać dla rozwoju swoich gmin. Podsumowaniem było wystąpienie Zbigniewa Tymuły, kierownika mieleckiego rejonu dróg PZDW, który na bieżąco śledził postępy prac.

 

Przeszliśmy ciężką drogę, żeby dziś powstała ta… droga. Dziękujemy też wykonawcy, bo trafił na trudny i ciężki okres. Kibicuję aby wygrywali kolejne przetargi – podsumowałZbigniew Tymuła, życząc jak wszyscy przedmówcy Wesołych Świąt.

 

Wcześniej w ramach I etapu tego przedsięwzięcia zbudowano most na Wisłoce i nowy odcinek drogi z Rzędzianowic do ronda przy ul. Sienkiewicza w Mielcu. Nad tym skrzyżowaniem w ramach innej inwestycji realizowanej przez PKP PLK, ale również finansowanej w ramach RPO WP 2014-2020, powstaje wiadukt nad drogą i linią kolejową L25, a cały układ drogowy wokół Mielca zamknie droga lotniskowa, która połączy obie obwodnice miasta zachodnią i północną. Na budowę drogi wzdłuż lotniska samorząd województwa otrzyma 65 mln dofinasowania w ramach rządowego programu „Polski Ład”.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Otwarcie obwodnicy zachodniej Mielca