Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu: Monika Konopka
 Biuro Prasowe UMWP

 Zdjęcia: Piotr Moryl
Urząd Miasta w Sanoku

 

Kierowcy mają do dyspozycji nowy odcinek drogi, która ułatwi komunikację w okolicach Sanoka. Powstał tam prawie półtorakilometrowy odcinek drogi łączącej obwodnicę miasta z rondem im. Z. Beksińskiego. To kolejna inwestycja samorządu województwa zrealizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020. Jako pierwsi, nowym odcinkiem przejechali motocykliści.

 

Wartość inwestycji to ponad 44 mln złotych, z czego ponad 29 mln złotych to dofinansowanie z Funduszy Europejskich w ramach RPO WP 2014-2020. Środki z budżetu województwa przekazane na to zadanie to 11,3 mln złotych a 3,9 mln złotych przeznaczył samorząd Sanoka.

 

W otwarciu inwestycji wzięli między innymi udział: Małgorzata Jarosińska-Jedynak, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, posłowie: Adam Śnieżek i Piotr Uruski, a także przedstawiciele lokalnego samorządu oraz wicewojewoda Jolanta Sawicka. Samorząd województwa reprezentowali: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch oraz przewodniczący sejmiku - Jerzy Borcz wraz z radnymi województwa: Moniką Brewczak, Joanną Bril, Adamem Drozdem i Dorotą Łukaszyk.

 

Piotr Miąso – dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich rozpoczynając uroczyste oddanie nowej inwestycji powiedział, że ten łącznik, który połączy istniejącą obwodnicę z bezpośrednim centrum miasta, wpłynie w zdecydowany sposób na poprawę warunków komunikacyjnych w tej części regionu:

To jest jedna z wielu inwestycji, które samorząd województwa teraz prowadzi. Tylko w zakresie tej kończącej się perspektywy z RPO, realizujemy w zakresie dróg wojewódzkich 29 zadań – mówił Piotr Miąso.

 

Małgorzata Jarosińska-Jedynak podkreśliła, że inwestycja została zrealizowana z wykorzystaniem funduszy unijnych, ale także pochodzących z innych źródeł, z budżetu samorządu województwa i miasta, w myśl  montażu finansowego.

Dzięki takiemu montażowi mogliśmy zrealizować tę inwestycję. Ale to nie jest tylko inwestycja dla mieszkańców, bo to jest odcinek, który będzie otwierał nam drogę w Bieszczady, gdzie turyści bardzo chętnie w ostatnim czasie się pojawiają i daje to możliwość do tego, aby odciążyć ruch w mieście – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

 

Piotr Uruski wspominając o inwestycjach drogowych w okolicach Sanoka, wspominał śp. Tadeusza Pióro, który był burmistrzem miasta a także członkiem zarządu województwa.

Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej inwestycji, ale szczególnie powinniśmy podziękować, temu, którego już nie ma z nami, Tadeuszowi Pióro, który był wielkim orędownikiem budowy właśnie tego łącznika do obwodnicy – mówił poseł Uruski, podkreślając, że to wielki dzień dla Sanoka.

 

Niech ta droga dobrze służy sanoczanom, jak i wszystkim przyjeżdżającym z całej Polski w Bieszczady – życzył z kolei poseł Adam Śnieżek.

 

Jerzy Borcz, przewodniczący sejmiku podkreślał, że jest świadomość wśród wszystkich radnych sejmiku o konieczności równomiernego rozwoju i mówił, że Sanok może być przykładem dla innych.

To, co się dzieje na południu województwa jest przykładem dla innych regionów. Ten montaż finansowy daje takie właśnie efekty – powiedział Jerzy Borcz.

 

Marszałek Władysław Ortyl mówił, że drogowe inwestycje, takie jak obwodnice czy łączniki są bardzo ważne dla regionu i nie byłoby ich, gdyby nie podkreślany przez wszystkich montaż finansowy, czyli finansowanie zadania z różnych źródeł.

Ważny jest też montaż decyzyjny. Ten projekt ma bardzo długą historię, ma też historię zmiany wykonawcy, zmiany terminu, zakresu i wiele innych drobniejszych elementów, które trzeba było zmienić. A żeby ten projekt uratować, potrzebowaliśmy współpracy z ministerstwem funduszy i polityki regionalnej – podkreślał marszałek Ortyl.

 

W ramach inwestycji wybudowany został nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 886 o długości ok. 1,4 km pomiędzy obwodnicą miasta w ciągu drogi krajowej nr 28 a rondem im. Z. Beksińskiego w Sanoku. W ramach inwestycji wybudowano między innymi: wiadukt nad linią kolejową nr 108, drogi dojazdowe, zjazdy, most nad dopływem do Płowieckiego Potoku, ścieżki rowerowe stanowiące dojazd do ulic Śródmiejskiej i Śniegowej, przejścia dla zwierząt, oświetlenie uliczne oraz urządzenia bezpieczeństwa i organizacji ruchu.

 

Głównym celem projektu była poprawa dostępności transportowej województwa podkarpackiego, a w szczególności zwiększenie potencjału i możliwości rozwoju przedsiębiorczości na terenie powiatu sanockiego. Budowa łącznika umożliwi również lepsze połączenie centrum miasta z obwodnicą, odciążając wewnętrzny układ drogowy – mówi Piotr Miąso, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

 

To kolejna inwestycja drogowa realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Przed rokiem 2023 zakończonych zostało w sumie 25 zadań o łącznej wartości 792,7 mln zł.

 

W 2023 roku zakończone zostały dwa zadania:

               „Budowa DW886 na odcinku pomiędzy obwodnicą miasta Sanoka a DK28” ,

               „Przebudowa i rozbudowa DW895 na odcinku Solina-Myczków”.

 

Do końca 2023 roku zakończone zostaną kolejne dwie inwestycje, obie w powiecie przeworskim:

               „Budowa i przebudowa DW835 na odcinku od DK4 do miasta Kańczuga – etap I”,

               „Budowa i przebudowa DW835 na odcinku od DK4 do miasta Kańczuga – etap II”.

 

Łączna długość zmodernizowanych dróg w ramach RPO 2014-2020 wynosi 143,3 km, w tym wybudowanych jest 54,7 km nowych odcinków dróg. Wartość realizacji wszystkich 29 zadań wynosi: 979,8 mln zł.

 

Galeria zdjęć: