Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Sala wypełniona ludźmi. Prezentacja w tle na rzutniku.

 


Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Autor zdjęć: Anna Magda
Biuro prasowe UMWP

 

Biorąc pod uwagę uwarunkowania przyrodnicze regionu, ilość i różnorodność form ochrony przyrody w regionie jest wystarczająca. Tworzenie kolejnych form ochrony i związanych z nimi obostrzeń, będzie negatywnie oddziaływać na gospodarkę i rozwój województwa – mówił marszałek Władysław Ortyl, podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Podkarpacia.

 

Wyjazdowe posiedzenie zespołu odbyło się w Rzeszowie. Uczestniczyli w nim parlamentarzyści z regionu: Ewa Leniart. Teresa Pamuła, Kazimierz Gołojuch, Fryderyk Kapinos, Jan Warzecha i Rafał Weber. Na spotkanie przyjechali przedstawiciele samorządów, lasów państwowych, zakładów usług leśnych. Gościem obrad był marszałek Władysław Ortyl.

 

Tematem posiedzenia była kwestia konsekwencji decyzji ministra klimatu i środowiska, ograniczająca prowadzenie działalności gospodarczej na terenie lasów państwowych w województwie podkarpackim.

 

Tę decyzję oceniam jako podjętą pochopnie, bez konsultacji społecznych. Odpowiedzialny urzędnik państwowy nie mógłby podjąć decyzji niosącej tak dalekosiężne skutki, bez głębokiej, przemyślanej analizy – mówiła w czasie spotkania szefowa parlamentarnego zespołu poseł Ewa Leniart.

 

Marszałek Władysław Ortyl w swej prezentacji podczas debaty ukazał istniejące formy ochrony przyrody w regonie, proponowane nowe formy oraz konsekwencje decyzji ministra klimatu i środowiska o wstrzymaniu lub ograniczeniu wycinki lasów.

 

Nasz region to duże bogactwo różnorodności biologicznej oraz cenne zasoby przyrodnicze. Ochrona prawna obejmuje 44,9% ogólnej powierzchni województwa – według metodologii GUS jesteśmy czwartym pod tym względem regionem w kraju. Według analizy powierzchniowej aż 52,6% powierzchni województwa objęte jest ochroną prawną. Występują u nas wszystkie rodzaje form ochrony przyrody i krajobrazu, jakie przewiduje ustawa. Według GUS w latach 2012-2022 powierzchnia lasów w województwie zwiększyła się o prawie dziesięć tysięcy hektarów. Podkarpacie w 2022 roku zajmowało - po województwie lubuskim - drugie miejsce pod względem zalesienia w stosunku do ogółu powierzchni, a lasy ogółem zajmowały 38,3% całkowitej powierzchni - mówił marszałek Ortyl, ukazując specyfikę regionu.

 

Marszałek podkreślał, że biorąc pod uwagę uwarunkowania przyrodnicze województwa ilość i różnorodność form ochrony przyrody w regionie jest wystarczająca.

 

Tworzenie kolejnych form ochrony i związanych z nimi obostrzeń, będzie negatywnie oddziaływać na gospodarkę i rozwój województwa. Należy w pierwszej kolejności kłaść nacisk na zachowanie i prawidłowe funkcjonowanie obecnie istniejących form ochrony – zaznaczył gospodarz województwa.

 

Odnosząc się do obostrzeń, które na terenie województwa podkarpackiego objęły łącznie 18 784,58 ha, czyli 5% ogólnej powierzchni RDLP w Krośnie, a w samym Nadleśnictwie Bircza ograniczenia dotyczą aż 41% powierzchni tej jednostki, marszałek mówił o konsekwencjach decyzji ministerstwa.

 

Na dziś nie znamy pełnych skutków ekonomicznych działań i decyzji Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Bezsporne jest jednak to, że ta decyzja może przyczynić się do niekorzystnych skutków finansowych, społecznych i gospodarczych w wielu branżach, ma oddziaływanie na przemysł drzewny, na zakłady usług leśnych, na branże powiązane z drewnem - tartaki czy firmy meblarskie, a tym samym negatywnie wpłynąć na budżety gmin. Ma oddziaływanie na życie wielu mieszkańców regionu – podkreślał marszałek.

 

O dotychczasowych i kolejnych działaniach na rzecz zmiany decyzji ministra klimatu i środowiska mówiła poseł Ewa Leniart.

 

Nie zostawimy tego tematu. Konsekwencją tego spotkania będzie oficjalnie wystąpienie czyli dezyderata, skierowane do pani minister Pauliny Henning-Kloski. Będziemy w nim oczekiwać od pani minister wycofania decyzji, która jest nietrafiona. Na przyszłość będziemy także oczekiwać, że kolejne decyzje pani minister podejmowane będą w oparciu o dialog społeczny – podkreślała szefowa Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Podkarpacia, poseł Ewa Leniart.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć:  Obrady Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Podkarpacia