Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Dwóch mężczyzn w garniturach. Jeden prezentuje flagę młodzieżowych mistrzostw w sportach zimowych

 


Autor tekstu: Tomasz Leyko
Autor zdjęć: Tomasz Leyko
Biuro Prasowe UMWP

 

Sportowe zmagania w sportach zimowych zakończone. Dziś oficjalnie zamknięto XXIX Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży – Podkarpackie 2023. Skromna uroczystość odbyła się w Jasionce, w Parku Naukowo-Technologicznym. Wicemarszałek Piotr Pilch przekazał flagę olimpijską Jerzemu Janczy z Małopolskiego Związku Stowarzyszeń Kultury Fizycznej, który odebrał ją w imieniu marszałka województwa małopolskiego. 

 

Zawody na Podkarpaciu rozpoczęły się 20 stycznia. Dzień wcześniej w sanockiej Arenie odbyła się uroczysta ceremonia otwarcia nawiązująca w wymowie i formie do dorosłych igrzysk. W sportowych zmaganiach rywalizowało przeszło 1100 zawodników. Uczestnikami zawodów było także 240 trenerów i prawie 280 sędziów oraz przedstawicieli polskich związków sportowych.

 

W dzisiejszym uroczystym zamknięciu olimpiady udział wzięli m.in. poseł Wiesław Buż, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, radny województwa Andrzej Ćwierz, radny Rzeszowa Waldemar Kotula, który reprezentował ministra sportu Kamila Bortniczuka, wicekurator oświaty Stanisław Fundakowski, dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich Krystyna Wróblewska oraz samorządowcy i przedstawiciele klubów, organizacji sportowych biorących udział w olimpiadzie.

 

Serdecznie dziękuję wszystkim organizatorom i sportowcom za sportowe emocje na najwyższym poziomie. Na organizację przeznaczyliśmy jako samorząd ponad 1 mln zł. To środki, które pozwoliły nie tylko na przygotowanie zawodów, ale zakupiony sprzęt zostanie tutaj na Podkarpaciu i będzie służył kolejnym sportowcom. Bardzo mnie cieszy fakt, że zrobiliśmy też postęp sportowy i nasza lokata jest wyższa niż w poprzednim roku. Chcę dziś szczególnie podziękować wszystkim, którzy pracowali przy przygotowaniu olimpiady, na czele z panią Barbarą Pelczar-Białek, dyrektor naszego departamentu Edukacji i Sportu, a także wszystkim samorządowcom oraz Podkarpackiej Federacji Sportu – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Z kolei Waldemar Kotula odczytał list, który do uczestników olimpiady oraz uroczystego zamknięcia olimpiady skierował minister Kamil Bortniczuk.

 

Dla wielu z Was tegoroczne zawody to, pierwszy ważny krok w sporcie wyczynowym. Głęboko wierzę w to, że wśród Was są przyszli mistrzowie polskiego sportu, olimpijczycy następcy Kamila Stocha, Justyny Kowalczyk, Natalii Maliszewskiej czy Zbigniewa Bródki (…). Serdecznie gratuluję medalistom oraz zwycięzcy klasyfikacji punktowej – województwu małopolskiemu. Zawodnikom życzę pięknej sportowej kariery w duchu zasad fair play, wszystkim zgromadzonym siły, energii i wytrwałości, a gospodarzowi kolejnej olimpiady (…) – powodzenia w realizacji przedsięwzięcia na równie wysokim poziomie. Razem tworzymy polski sport – czytamy w liście ministra Kamila Bortniczuka. Waldemar Kotula w imieniu ministra sportu wypowiedział też symboliczną formułkę kończącą olimpiadę.   

 

Na Podkarpaciu młodzi sportowcy rywalizowali w Dębicy (łyżwiarstwo, curling), w Sanoku (hokej, łyżwiarstwo szybkie, short-track) oraz w Przemyślu i w Łańcucie (koszykówka). Niestety ostatecznie żadna z konkurencji nie odbyła się w Ustrzykach Dolnych oraz w Wańkowej z uwagi na zbyt wczesny koniec zimy w tym rejonie. Ostatecznie narciarze alpejscy rywalizowali w Szczawnicy, w Szczyrku oraz w Jaworzynie Krynickiej, a biegi narciarskie zorganizowano w Istebnej. Dyscypliny wymagające infrastruktury, której nie ma w naszym regionie zaplanowano w zawsze gościnnym Zakopanem (skoki, snowboard) i aż w słowackim Starym Smokovcu (saneczkarstwo).

 

Klasyfikację medalową wygrała Małopolska (127 medali w tym aż 52 złote), przed Śląskiem (88) i Mazowszem (51). Podkarpackie zajęło 7 miejsce (17). Szczegółowo osiągnięcia sportowców z naszego regionu publikujemy poniżej.

 

Punktową klasyfikację wojewódzką (punktowane miejsca od 1-8) zajęła również Małopolska (2096,75), przed Śląskiem (1428,17) i Dolnym Śląskiem (1025). Województwo Podkarpackie uplasowało się na 7 pozycji (365,66). Osiem najlepszych województw w obu rankingach otrzymało pamiątkowe statuetki. Punktową klasyfikację klubową wygrał F2 Dawidek Team.pl Zakopane (399 punktów) przed Juvenią Białystok (362) i Karkonoszami Jelenia Góra (305).

 

Przed ceremonią zaproszeni goście zwiedzili Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz.

 

Sukcesy sportowców z Podkarpacia

Narciarstwo biegowe

Hubert Tomaszek (junior młodszy) - MKS Halicz Ustrzyki Dolne

2 miejsce - 7,5 km C

3 miejsce - 10 km F

Oliwia Buśko (juniorka) - MKS Halicz Ustrzyki Dolne

3 miejsce - 5,0 km C,

3 miejsce – 10 km F,

3 miejsce – 20 km F

Sztafeta sprinterska F – juniorki młodsze (Fundanicz/Miszczak) - MKS Halicz Ustrzyki Dolne - 2 miejsce

Sztafeta sprinterska F – juniorki (Buśko/Kłodowska) - MKS Halicz Ustrzyki Dolne - 3 miejsce

Sztafeta sprinterska F – juniorzy (Maciejowski/Biskup) – MUKS Podkarpacie Jedlicze – 3 miejsce

Łyżwiarstwo szybkie – tor długi

Szymon Hostyński (junior młodszy) - SKŁ Górnik Sanok

2 miejsce - 500 m

 

Roch Maliczowski (junior młodszy) - SKŁ Górnik Sanok

3 miejsce – 1000 m

3 miejsce – 5000 m

 

Bieg drużynowy juniorów młodszych - Podkarpackie (Hostyński, Kudła, Maliczowski) – 2 miejsce

Narciarstwo alpejskie – junior B

Kazimierz Ziółkowski - (junior B) - UKN Laworta Ustrzyki Dolne

1 miejsce – slalom

1 miejsce – super gigant

1 miejsce – kombinacja alpejska

2     miejsce - slalom gigant

 

Galeria zdjęć: