Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi w rzędach za stołami.

 


 Autor tekstu: Monika Konopka

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prsowe UMWP

 

W Tarnowie, w Centrum Sztuki Mościcie, obradowały razem zarządy województw: małopolskiego i podkarpackiego. Obradom przewodzili wspólnie marszałkowie regionów - Władysław Ortyl i Witold Kozłowski. A wśród omawianych tematów znalazły się m.in. kwestie dotyczące pomocy Ukrainie, inwestycji drogowych, transportu kolejowego czy rozwoju turystyki.

 

W obradach, oprócz marszałków województw, udział wzięli także członkowie zarządów obu województw. Zarząd Województwa Podkarpackiego reprezentowali: wicemarszałkowie Piotr Pilch i Ewa Draus oraz członkowie zarządu Anna Huk i Stanisław Kruczek. Zarząd Województwa Małopolskiego: wicemarszałkowie Łukasz Smółka i Józef Gawron oraz Iwona Gibas, które są członkami małopolskiego zarządu. Obecni byli również dyrektorzy departamentów z obu urzędów marszałkowskich.

 

Witając uczestników obrad marszałek Witold Kozłowski przypomniał poprzednie wspólne posiedzenie zarządów i omawiane wówczas kwestie. A mówiąc o obecnym powiedział:

 

Cieszę się, że na zakończenie kadencji możemy się spotkać wspólnie i podsumować to, co ustaliliśmy w 2019 roku, ale też przyjąć plan działań na przyszłość – powiedział marszałek Kozłowski.
Marszałek Władysław Ortyl podkreślał, że takie obrady mają znaczący wpływ na dobrą współpracę obu regionów:

 

Cieszymy się, że możemy wspólnie, zgodnie pracować na rzecz obu regionów, na rzecz ich rozwoju gospodarczego, który będzie poprawiał byt naszych mieszkańców – mówił w Tarnowie marszałek Ortyl.

 

Jednym z pierwszych punktów wspólnych obrad była kwestia pomocy dla Ukrainy. Temat referował ze strony województwa małopolskiego Dawid Puszko – zastępca dyrektora Kancelarii Zarządu UMWM, który przedstawił w skrócie wszystkie działania podjęte przez samorząd województwa małopolskiego w tym zakresie.

 

„Wspólne obszary w planowaniu strategicznym województwa podkarpackiego i małopolskiego w kontekście regionalnych strategii rozwoju” – to kolejny temat posiedzenia. W tym zakresie głos zabrali: Emilia Kojtych-Lichota - zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP oraz Anna Mlost – dyrektor Departamentu Rozwoju Regionu UMWM. Dyrektor Kojtych-Lichota podkreślała, że nowe koncepcje zarządzania strategiami rozwoju regionalnego proponują współpracę ponadregionalną, jako ważny element zarządzania procesami społecznymi i gospodarczymi. A powiązania m.in. społeczne, gospodarcze czy przestrzenne Podkarpacia i Małopolski stanowią idealne ramy do wspólnych inicjatyw.

 

Granica administracyjna nie dzieli naszych województw, mamy wiele obszarów, które są doskonałą platformą do współpracy – mówiła dyrektor Kojtych-Lichota omawiając

 

Emilia Kojtych-Lichota porównując strategie obu regionów, wskazała w nich tożsame punkty do realizacji wspólnych przedsięwzięć. Wśród nich wymieniła między innymi jeden z celów głównych, a mianowicie zrównoważony rozwój, który jest ważny dla obu województw.

 

Anna Mlost z UMWM podkreślała z kolei, że przed regionami jest obecnie bardzo trudny czas aktualizacji strategii:

 

Stoimy przed aktualizacją strategii województw, czeka nas okres intensywnych prac w tym zakresie. Warto ustalić zasady współpracy, szczególnie, że dostrzegamy obszary, w których warto zacieśnić współpracę, to są chociażby kwestie obszarów zmarginalizowanych czy szlak beskidzki – powiedziała Anna Mlost.

 

Anna Glixelli – dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWM przybliżyła z kolei informacje na temat projektu: Małopolski wypas kulturowy. Po niej głos zabrała Wioletta Rejman – dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP, która omówiła projekt województwa podkarpackiego: Główny Szlak Beskidzki - Centrum Turystyki Aktywnej Polskich Karpat. Ma on na celu poprawę infrastruktury GSB, również tak, aby na niektórych jego odcinkach mogły z niego korzystać osoby ze szczególnymi potrzebami. Szacunkowy koszt realizacji projektu to 26 mln złotych z czego unijne dofinansowanie planowane z Funduszy Unijnych ma wynieść 22,1 mln złotych. Jest to projekt strategiczny województwa podkarpackiego, który ma być realizowany z programu regionalnego - Fundusze Europejskie dla Podkarpacia. W ramach projektu mają powstać m.in. schrony przeciwdeszczowe, tablice informacyjne, wiaty odpoczynkowe, zrewitalizowany ma być również teren parkingu w Wołosatem wraz okoliczną infrastrukturą.

 

Zostały przygotowane wstępne projekty tej infrastruktury, które zostały zaakceptowane przez przewodników górskich i branżę turystyczną – powiedziała dyrektor Wioletta Rejman.

 

O wzmacnianiu współpracy w zakresie działań na rzecz zrównoważonego rozwoju turystycznego Karpat, w tym rozwoju, aktywizacji i promocji Szlaku Kultury Wołoskiej, mówiła z kolei Beata Stachura – zastępca dyrektora Departamentu Turystyki UMWM. Beata Stachura mówiła również o współpracy w zakresie budowy spójnej sieci tras i szlaków rowerowych przebiegających przez teren obu województw, która podkreślała, że projekt ten bardzo pobudził turystykę rowerową w Małopolsce oraz gospodarkę regionu:

 

Jest to doskonały produkt turystyczny, który przyciąga rzesze turystów rowerowych. Velo Małopolska połączyła największe miasta w województwie, a przy trasach nastąpił rozwój lokalnej przedsiębiorczości w obszarze gastronomii czy noclegów – mówiła dyrektor Beata Stachura, która dodała, że rocznie z ich tras korzysta 1, 5 mln turystów.

 

O inwestycjach drogowych zrealizowanych na drodze wojewódzkiej 984 w Małopolsce mówiła Katarzyna Węgrzyn-Madeja – dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Co do planów zapowiedziała, że w ramach DW 984 ma powstać obwodnica Lisiej Góry:

 

Planujemy w tym roku ogłosić przetarg na to zadanie. Jego realizacja pozwoli na wyprowadzenie ruchu z centrum miejscowości, na czym nam bardzo zależy– powiedziała Węgrzyn-Madeja.

 

Z kolei o inwestycjach województwa podkarpackiego na tej samej drodze 984 łączącej dwa ważne ośrodki Tarnów – Mielec, mówił również Piotr Miąso - dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie. A tych w ostatnich latach było sporo. Przede wszystkim w ramach dwóch zadań (etapów) powstały nowe odcinki DW 984: pierwszy od m. Rzędzianowice do ul. Sienkiewicza w Mielcu wraz z budową mostu na rzece Wisłoka (zachodnia obwodnica Mielca - etap I). Jego wartość to 44 mln złotych. W ramach drugiego etapu, powstał nowy odcinek DW 984 od miejscowości Piątkowiec do Rzędzianowic (zachodnia obwodnica Mielca etap II). Wartość tego zadania to ponad 50 mln złotych. W ciągu drogi wojewódzkiej 984 powstała także za ok. 13 mln złotych obwodnica Radomyśla Wielkiego. Wszystkie zadania miały unijne dofinansowanie. Łącznie wartość tych trzech zadań to ponad 100 mln złotych.

 

W planach zaś jest budowa drogi wojewódzkiej obsługującej SSE Euro-Park Mielec i mieleckie lotnisko. Dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład na to zadanie ma wynieść 65 mln zł.

 

Współdziałania w zakresie połączeń komunikacji pasażerskiej na stykach kolejowych przewozów pasażerskich Linią Nr 91 oraz Linią Nr 108 omówili z kolei: Zbigniew Kozak – zastępca dyrektora Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego UMWP oraz Paweł Obrzut – zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury Drogowej i Transportu UMWM.

 

Dyrektor Kozak podkreślał, że w związku z tym, iż oba urzędy są w trakcie przygotowań przed wyborem nowego operatora, zachodzi potrzeba szczególnego podejścia do uzgodnienia zasad realizacji przewozów pasażerskich pociągami wjeżdżającymi na teren sąsiedniego województwa. Przede wszystkim niezbędne będzie wypracowanie sposobu finansowania pociągów poza granicą województwa, w szczególności, gdy w wyniku postępowań przetargowych okaże się, że każde z województw będzie miało innego operatora. Rozmowy dotyczące tych kwestii już zostały podjęte na poziomie departamentów, by wypracować jak najlepszy projekt modelu połączeń tzw. stykowych, aby oba regiony były przygotowane na taką ewentualność.

 

Chcemy wypracować metody, wypracować model i przedstawić go obu zarządom do akceptacji, zwłaszcza jeżeli nie będziemy mieć wspólnego operatora, jak ma to teraz miejsce – powiedział Zbigniew Kozak.

 

Obrady zakończyło przyjęcie wspólnego wystąpienia Zarządów Województwa Małopolskiego i Podkarpackiego do Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Finansów o zwiększenie dotacji celowej na działania parków krajobrazowych. Prezentację w tym temacie przedstawił Marcin Guzik – dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Komentując ten temat marszałek Władysław Ortyl powiedział:

 

Wicemarszałek Piotr Pilch zasygnalizował przy tej okazji problem wstrzymanej wycinki drzew na Podkarpaciu

 

W tej chwili na 17,5 tys. ha została wstrzymana wycinka drzew. Stało się to nagle.
To spowodowało, że leśnicy, osoby zajmujące się wycinką, przedsiębiorcy, zostali pozbawieni dochodów. To powoduje ogromny problem, wręcz bunt społeczny w wielu gminach, zwłaszcza tam, gdzie stanowi to główne źródło utrzymania, jak np. w gminie Bircza – mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

 

 

Wspólne posiedzenie zarządów zakończył briefing prasowy marszałków obu województw, podczas którego poinformowali dziennikarzy o najważniejszych tematach spotkania.

 

Współpraca sąsiedzka między naszymi regionami jest naprawdę wzorowa – powiedział na wstępie marszałek Kozłowski, dodając – omówiliśmy szereg projektów, które wychodzą w przyszłość. Mamy nadzieję, że ta współpraca będzie mogła być kontynuowana przez nas, przez nasze województwa, bo zawsze taka współpraca przynosi synergię – powiedział marszałek Kozłowski.

 

Również marszałek Ortyl mówił, że spotkanie było bardzo owocne i ważne, gdyż pozwoliło na wymianę doświadczeń, praktyk i zarysowania nowych obszarów współpracy:

 

 Mówiliśmy o obszarach związanych z pasażerską komunikacją kolejową, mówiliśmy o infrastrukturze drogowej, gdyż to są takie ważne „nerwy” naszych gospodarek, ale także o kwestiach związanych z ochroną środowiska, o turystyce, szlakach beskidzkich, trasach rowerowych, które powinny przebiegać z pełną synergią i kompatybilnością w obu regionach – mówił omawiając posiedzenie zarządów marszałek Ortyl.

 

Marszałkowie poinformowali również o przyjętym wspólnie stanowisku dotyczącym zwiększenia przez ministerstwo środków na parki krajobrazowe w Małopolsce i na Podkarpaciu.

 

Mamy jedne z największych terenów objętych różnego rodzaju ochronami, a ta dotacja na parki jest na Podkarpaciu jedną mniejszych w kraju, jesteśmy na dole tabeli, a jeżeli chodzi o wielkość jesteśmy na górze. Cieszę się, że przyjęliśmy to stanowisko. Będziemy się starali w późniejszym czasie przedstawić je także na konwencie marszałków – zapewniał Władysław Ortyl.

 

Marszałkowie podkreślili, że będą również działać wspólnie na rzecz rozwoju szlaków beskidzkich i choć będą to projekty finansowane z różnych źródeł i formalnie realizowane oddzielnie, to mają być kompatybilne.

 

Władysław Ortyl i Witold Kozłowski odnieśli się również do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji o zmianach granic województw.

 

Stoimy na stanowisku, że ten podział w Polsce południowej jest optymalny, nie dostrzegamy konieczności dokonywania zmian – powiedział Witold Kozłowski wyrażając wspólną opinię marszałków obu regionów.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Wspólne posiedzenie województw podkarpackiego i małopolskiego