Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Zdjęcie ludzi w ławkach w kościele.

 


 Autor tekstu i zdjęć: Małgorzata Pociask

Kancelaria Zarządu UMWP

 

Przed Dniem Samorządu Terytorialnego, który obchodzony jest 27 maja, samorządowcy z całego kraju wzięli udział w pielgrzymce na Jasną Górę21 maja spotkali się w Częstochowie, aby wspólnie dziękować za otrzymane łaski i prosić o wsparcie na kolejne miesiące samorządowej pracy.

 

W uroczystościach uczestniczył  minister ds. samorządu terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski. Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentowała wicemarszałek Ewa Draus, radny województwa, Andrzej Ćwierz, a także Janina Jastrząb, skarbnik województwa, Robert Godek, dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego oraz pracownicy urzędu marszałkowskiego.Wicemarszałek Ewa Draus mówiła podczas wydarzenia o największych wyzwaniach minionych miesięcy, którymi były dla samorządów pandemia i wojna w Ukrainie:

 

Jesteśmy zawsze otwarci na pomoc innym, ale to wsparcie zarówno materialne, które spływa, a Rzeszów i całe Podkarpacie stało się takim hubem światowej pomocy humanitarnej dla Ukrainy, jak i duchowe,  bardzo potrzebne. I jesteśmy tu, by o to wsparcie prosić i dziękować – mówiła w Częstochowie wicemarszałek Ewa Draus.

 

Wicemarszałek podkreśla, że samorządy to bardzo ważne jednostki a współpraca wewnątrz regionów jest bardzo dobra i przykładna. Podobnie wypowiadali się inni samorządowcy, którzy podkreślali, że znaleźli się tam, aby dziękować za miniony rok pracy, który był szczególnie trudny ze względu na toczącą się wojnę w Ukrainie i wielkie zaangażowanie samorządów we wsparcie w pomoc humanitarną oraz uchodźcom.

 

Tadeusz Wrona, przewodniczący Ligii Krajowej i organizator pielgrzymki podkreślał, że modlitwa na Jasnej Górze ma zawsze charakter dziękczynny:

 

Nie był to łatwy rok. Samorządy bardzo mocno zaangażowały się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy, tutaj można powiedzieć o wielkiej solidarności ze strony wspólnot lokalnych, gmin, powiatów, województw i cała praca samorządowa nie byłaby możliwa bez opieki Matki Bożej – zauważył.

 

Po mszy odbyło się spotkanie w Auli Redakcji Tygodnika Katolickiego Niedziela, prelekcje pt. „Rodzina Ulmów – to nasi sąsiedzi, wygłosiła dr Czesława Stępień rodem z Markowej. Podczas tego spotkania wicemarszałek Ewa Draus przedstawiła informacje dotyczące działań Zarządu Województwa Podkarpackiego wzwiązku z ustanowieniem przez Sejmik Województwa Podkarpackiego roku 2023 naPodkarpaciu Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z Dziećmi. Mówiła o przedsięwzięciach związanych z beatyfikacją Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów wraz z  Dziećmi, obejmujących szereg inicjatyw społecznych i kulturalnych, jak również innych działań mających na celu upamiętnianie i upowszechnianie historii Samarytan z Markowej.

 

Galeria zdjęć: