Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna siedzi przed komputerem. Rozmawia online.

 


 Autor tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Autor zdjęć Anna Magda

Biuro prasowe UMWP 

 

 

Samorząd jest najbliżej spraw swoich wspólnot, z tego poziomu lepiej widać jakie są potrzeby i jak inwestować, by je zaspokajać – mówił marszałek Władysław Ortyl w czasie debaty poświęconej roli regionów w rozwoju Polski. 

 

Debata towarzyszy wydaniu kolejnego numeru kwartalnika Pomorski Thinkletter, którego motywem przewodnim jest temat „Regiony motorem drugiej fali modernizacji Polski?”, jego partnerami są samorząd województwa pomorskiego, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, samorząd Gdańska oraz Pomorski Fundusz Rozwoju, a także Maritex Base Group.

 

O roli i znaczeniu samorządowych regionów, które ewoluowały na przestrzeni 25 lat ich istnienia mówili w czasie debaty prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009–2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997–2001 oraz marszałkowie województw: lubuskiego Elżbieta A. Polak, podkarpackiego Władysław Ortyl oraz mazowieckiego Adam Struzik. 

 

W pierwszym roku istnienia samorządu województwa budżet regionu spisany był na dwóch  kartkach i to spisany ręcznie. Na początku mieliśmy szansę wykorzystania dziesiątków milion, teraz mówimy o miliardach. To wydaje się anegdotyczne, ale jest symbolem tego, jak ewoluował samorząd województwa przez lata i w jakiej teraz działamy skali. Samorząd to z jednej strony szansa realnego wpływania – poprzez strategie i dokumenty – na kreowanie rozwoju a z drugiej możliwość budowania poczucia wspólnoty wokół wspólnego celu. Dynamika działania, świetne wykorzystanie środków unijnych, stymulowanie rozwoju wielu dziedzin życia – to bez wątpienia wielkie atuty samorządu – podkreślał w czasie prowadzonej zdalnie debaty marszałek Władysław Ortyl.  

 

Dyskutowano o tym co w ciągu dwóch i pół dekady udało się osiągnąć, przy zmianach -  zarówno na poziomie Unii Europejskiej dotyczących polityki spójności i rozwoju regionalnego, jak również w obliczu potężnych przemian wewnętrznych społeczno-gospodarczych, jakie przechodziła Polska.

 

Regiony dojrzały na poziomie instytucjonalno-organizacyjnym, stając się ważnymi ośrodkami polityki rozwoju i planowania strategicznego – zgodnie podkreślali uczestnicy debaty.   

 

Mówiono także o wyzwaniach drugiej wielkiej modernizacji - klimatyczno-technologiczno-kulturowej, która wymagać będzie kompetencji i siły regionów. Moderatorem debaty był Janusz Sepioł, architekt miejski Rzeszowa, były Marszałek Województwa Małopolskiego.

 

Galeria zdjęć: