Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna przed mównicą.

 


Autor tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży 

Autor zdjęć Anna Magda 

Biuro prasowe UMWP  

 

Informacje ważne dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Podkarpacia, pomoc finansowadla powiatów bieszczadzkiego i lubaczowskiego, decyzje o dofinansowaniu dla kolejnych zabytków z regionu – to tylko niektóre kwestie, nad którymi pochylili się radni województwa podkarpackiego w czasie sierpniowej sesji sejmiku. 

 

Zanim jednak radni przystąpili do kwestii merytorycznych, tuż po odmówieniu modlitwy,która rozpoczyna każdą sesję podkarpackiego sejmiku,napisanej przez wybitnego kaznodzieję Piotra Skargę, przewodniczący sejmiku województwa Jerzy Borcz przekazał radnym chleb, który był darem dla lokalnego parlamentu od podkarpackich rolników. Chleb został upieczony zezbóż zebranych w tym roku w regionie, ofiarowany został podczas dożynek wojewódzkich w Soninie. 

 

Dziękujemy za chleb, który jest symbolem spożywanego codziennie pokarmu oraz ciężkiej pracy rolników – mówił przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.  – Dziękuję posłowi Kazimierzowi  Gołojuchowi, który był inicjatorem przekazania tego chleba – z jego rodzinnej ziemi dla nas. Dziękujemy za to, że nas od lat tak aktywnie wspiera.   

 

W sierpniowych obradach sejmiku udział wzięli posłowie RP: Krystyna Skowrońska oraz Kazimierz Gołojuch a także wicewojewoda Radosław Wiatr. Gościem sesji sejmiku był także Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, dyrektor WSSE w Rzeszowie dr inż. Adam Sidor, który przedstawił radnym sytuację, związaną z bezpieczeństwem zdrowotnym mieszkańców regionu, wobec zakażeń bakterią Legionella

 

Jako Podkarpacki Państwowy Wojewódzkie Inspektor Sanitarny prowadzę dochodzenie w celu ustalenia źródła zakażenia. Pobierane są w wytypowanych punktach próbki wody. Do dziś łącznie pobrano 103 próbki wody ciepłej i zimnej na terenie Rzeszowa i 8 próbek na terenie ościennych powiatów. Próbki były pobierane w obiektach użyteczności publicznej, w miejscach zamieszkania osób chorych, w punktach zaopatrywania budynków w wodę ciepłą. Na bieżąco prowadzone są również wywiady epidemiologiczne z osobami zakażonymi i analizowane wynikające z nich dane. Mamy już wyniki badań próbek pobranych 18 sierpnia2023 roku . Z dziewięciu próbek wysoki poziom zanieczyszczenia bakterią był tylko w dwóchOtrzymane wyniki i informacje z wywiadów epidemiologicznych nie dają podstaw do określenia potencjonalnego źródła zakażenia.Kolejne dni będą decydujące, gdy napłyną sprawozdania z badań kolejnych próbek wody oraz z wywiadów epidemiologicznych. Dopiero te wyniki dadzą nam podstawę do ustalenia potencjalnego źródła zakażenia, dopiero wtedy będziemy mieć więcej dowodówpoinformował radnych dr Adam Sidor, wojewódzki inspektor sanitarny. 

 

W tym momencie wykryto zakażenie legionellą144 osób. Dotąd zmarło osiem osób z potwierdzonym zakażeniem legionellą, obciążonych chorobami współistniejącymi.Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.Legionellą nie można się zarazić od człowieka, albo pijąc wodę, w której znajduje się bakteria. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody.

 

Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego Państwowym Zakładem Higieny – Państwowym Instytutem Badawczym, opracował zalecenia, które pomogą zmniejszyć zagrożenie, jakie mogą stanowić występujące w wodzie bakterie Legionella. W dokumencie wskazano zakres podstawowych działań technicznych dla różnego typu systemów/urządzeń lub ich elementów.Powołany został również Zespół Ekspercki, wspierający działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej, samorządu terytorialnego oraz podmiotów odpowiedzialnych za poszczególne elementy infrastruktury komunalnej w tym mieście.

 

Podczas sierpniowej sesji radni zdecydowali o wyrażeniu woli przystąpienia do realizacji projektu, który ma podnieść jakość oraz bezpieczeństwo e-usług publicznych szczebla regionalnego realizowanego ze środków EFRR w ramach programu regionalnego FEP 2021-2027Całkowita wartość projektu wyniesie prawie 5 mln złotych, w tym dofinansowanie wynosi 85/%. Wkład własny samorządu regionu wyniesie nieco ponad 740 tysięcy złotych. Dzięki projektowi podniesiona zostanie jakości świadczonych usług publicznych przez Podkarpacki Zespół Placówek Wychowawczych, w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycielioraz poprawycyberbezpieczeństwa

 

Radni zdecydowali o udzieleniu pomocy finansowej dla powiatu lubaczowskiegoz przeznaczeniem na przystosowanie pomieszczenia w Szkole Branżowej I stopnia Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Lubaczowie na pracownię gastronomiczną. Od 2006 roku Samorząd Województwa Podkarpackiego przeznaczył łącznie ponad 3,6 mln złotych na prowadzenie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Lubaczowie,udzielając pomocy finansowej Powiatowi Lubaczowskiemu. Tym razem radni zdecydowali o przekazaniu pomocy dla powiatu w wysokości 220 tysięcy złotych. 

 

Radni podjęli również uchwałępomocy finansowej dla powiatu bieszczadzkiego z budżetu województwa na rewitalizację dawnej Rafinerii Nafty „Fanto” w Ustrzykach Dolnych.Radni zdecydowali, że samorząd województwa przekaże 500 tysięcy złotych na Bieszczadzkie Centrum Dziedzictwa. Przedsięwzięcie to ratuje przemysłowe dziedzictwo Podkarpacia związane z wydobywaniem ropy naftowej, a Ustrzyki Dolne i okolice są jednym z pierwszych w Europie miejsc jej wydobywania i przetwórstwa. Inwestycja ta ma stać się początkiem stworzenia dużego ekomuzeum, instalowanego dawnych obiektach wydobycia ropy w Ustrzykach Dolnych. Do tej pory w inwestycję zaangażowano 35 mln. zł, pochodzących z: Programu Interreg Polska – Słowacja, programu norweskiego oraz rządowego programu Polski Ład, a także wkład własny powiatu bieszczadzkiego. 

 

Za całego serca dziękuję radnym, zarządowi województwa i osobiście marszałkowi Władysławowi Ortylowi za ciągłe wspieranie naszej inicjatywy – mówił starosta bieszczadzki Marek Andruch tuż po glosowaniu.  

 

W czasie sierpniowej sesji radni zdecydowali także o przeznaczeniu pieniędzy z budżetu na  kolejne dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze Podkarpacia. Dodatkowe środki trafiły między innymi do Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Sędziszowie MałopolskimParafii Rzymskokatolickiej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Walawie oraz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Andrzeja Boboli w Starym Mieście

 

Radni wyrazili także zgodę na przeznaczenie ponad 386 tysięcy złotych z budżetu województwa na wkład własny do inwestycji w prace konserwatorskiedla 9 zabytków, które otrzymały właśnie promesę inwestycyjną w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Łączna kwota dofinansowania z rządowego programu na zadania, o które wnioskowało województwo wyniesie niemalże 19 mln. Wkład własny województwa opiewa na kwotę niespełna 387 tysięcy złotych. Łączny koszt prac (dofinansowanie z programu 98%wkład własny 2%) daje kwotę nieco ponad 19,3 mln złotych. Środki te pozwolą między innymi na konserwację i renowację renesansowego Pałacu Biskupiego, prace przy rewitalizacji zespołu pałacowo - parkowego w Maćkowicach, wykonanie posadzki w kościele Farnym pw. św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie, konserwację drewnianego, złoconego i polichromowanego kościoła parafialnego w Ulanowie i pięć innych zadań. 

 

W czasie sierpniowego sejmiku zdecydowano także o kontynuacji programu pilotażowego,dotyczącego wsparcia dwujęzyczności w podkarpackich przedszkolachW ramach kontynuacji programu Samorząd Województwa zakupi i nieodpłatnie przekaże licencje dostępowe do programu wychowania do dwujęzyczności z językiem angielskim oraz pomoce dydaktyczne wspomagające wychowanie do dwujęzyczności z językiem angielskim w przedszkolu. Szacunkowa wartość wsparcia dla jednego przedszkola wyniesie ok. 6 tysięcy złotych. Planowany zakres wsparcia w ramach programu dla przedszkola to m.in.:licencje dostępdo programu wychowania do dwujęzyczności z językiem angielskim dziecioraz nauczycieli, zeszyty ćwiczeń oraz pomoce dydaktyczne różnego rodzaju. Przedszkola biorąceudział w programie otrzymają wsparcie merytoryczne i metodyczne

 

W czasie sesji dyskutowano także, między innymi, o potrzebach zdrowotnych mieszkańców regionu, zwłaszcza dzieci i młodzieży. Swoją prośbę o pomoc ze strony radnych województwa w czasie sesji wyrazili mieszkańcy Wesołej i okolic, którzy protestują przeciwko budowie wiatraków w ich okolicy. 

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Sierpniowa sesja Sejmiku Województwa Podkarpackiego