Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa mężczyzn łamie się opłatkiem.

 


Autor tekstu: Monika Konopka

Autor zdjęć: Anna Magda 

Biuro Prasowe UMWP

 

W Filharmonii Podkarpackiej odbyło się noworoczne spotkanie podkarpackich samorządowców. Wydarzeniu, którego organizatorem było Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych, przewodniczył marszałek województwa Władysław Ortyl, który podsumował miniony rok oraz omówił plany na 2024, a także złożył życzenia wszelkiej pomyślności podkarpackim samorządowcom.

 

Podczas wydarzenia samorząd województwa reprezentowali również wicemarszałkowie: Ewa Draus i Piotr Pilch, a także członkowie zarządu: Anna Huk i Stanisław Kruczek oraz wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś wraz z radnymi województwa. Obecni byli również dyrektorzy i pracownicy urzędu marszałkowskiego wraz z sekretarzem województwa Lesławem Majkutem.

 

W spotkaniu uczestniczyła również wojewoda Teresa Kubas-Hul wraz z zastępcami: Wiesławem Bużem i Pawłem Bartoszkiem. Samorząd Rzeszowa reprezentowała wiceprezydent Jolanta Kaźmierczak. Na uroczystość przybyli także arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski i biskup rzeszowski Jan Wątroba wraz z duchownymi z obu diecezji.W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele służb mundurowych oraz podkarpackich instytucji. Przede wszystkim było to jednak spotkanie samorządowców: prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, starostów oraz pracowników samorządów różnych szczebli.

 

Wydarzenie rozpoczął krótki koncert kolęd w wykonaniu Olgi Widlarz, stypendystki Marszałka Województwa Podkarpackiego w ramach programu – „Nie zagubić talentu”. Po występie głos zabrała wojewoda Teresa Kubas-Hul, która zwracając się do samorządowców, złożyła im podziękowania za codzienną pracę:

 

Dziękuję każdemu z państwa za trud, zaangażowanie, poświęcenie, które wkładacie w rozwój naszego pięknego regionu. Z każdym kolejnym rokiem miasta i miejscowości naszego Podkarpacia stają się coraz piękniejsze, co stanowi ogromną zasługę sprawnie funkcjonujących samorządów – mówiła wojewoda podkarpacki.

 

Na zakończenie swojego wystąpienia Teresa Kubas-Hul złożyła życzenia na 2024 rok oraz zaapelowała o jedność we współdziałaniu, bo jest ona gwarantem sukcesu i zapewniła, że jest otwarta na współpracę z podkarpackimi samorządami, gdyż sama była przez 12 lat samorządowcem i „samorząd ma głęboko w swoim sercu”. 

 

Marszałek Władysław Ortyl swoje wystąpienie rozpoczął od podziękowań dla samorządowców z całego Podkarpacia oraz księży biskupów i kapłanów, którzy towarzyszą przedstawicielom samorządu w codziennym trudzie. W imieniu Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych złożył również gratulacje wojewodzie oraz wicewojewodom.

 

Każde nowe stanowisko jest wielkim wyzwaniem, myślę, że tej pracy i tych relacji pozytywnych nam nie zabraknie – mówił marszałek

 

Podsumowując miniony 2023 rok marszałek Ortyl zwrócił szczególną uwagę na kończącą się realizację Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, składając jednocześnie podziękowania poprzedniej wojewodzie Ewie Leniart, za dobrą współpracę w tym zakresie. Marszałek przypomniał, że ubiegły rok był też zarazem czasem rozpoczęcia nowego Programu Regionalnego, który funkcjonuje już pod zmienioną nazwą: Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na lata 2021-2027, w ramach którego mamy jako region 2 miliardy 266 milionów euro.

 

Przypomnę, że w naszym kraju system wdrażania funduszy europejskich jest od wielu lat zdecentralizowany, aż 44% wdrażane jest przez samorząd i to jest unikalne w skali Europy. Bardzo dużo środków trafia bezpośrednio tam, gdzie wiadomo, jakie są potrzeby i wyzwania  – podkreślał Władysław Ortyl. 

 

Marszałek mówił też o tym, co udało się zrobić w województwie dzięki zaangażowaniu środków unijnych, wymieniając np. inwestycje drogowe – a tylko te zakończone w 2023 roku - pochłonęły prawie 200 mln złotych. Wśród komunikacyjnych osiągnięć marszałek wymienił m.in. powstanie połączenia kolejowego w ramach PKA do lotniska w Jasionce. Mówiąc o gospodarce Władysław Ortyl podkreślał, że Podkarpacie rozwija się bardzo dobrze, co  jest także zasługą samorządów stwarzających miejsca do inwestowania. 

 

A potwierdzeniem tego rozwoju była decyzja prezydenta Andrzeja Dudy, by po raz kolejny Nagrodę Gospodarczą PrezydentaRzeczypospolitej Polskiej ulokować w naszym województwie. I XXI edycja odbyła się na Zamku w Łańcucie – mówił marszałek.

 

Marszałek mówił też o historycznym dla województwa wydarzeniu, jakim była w 2023 roku Beatyfikacja Rodziny Ulmów, która odbiła się szerokim echem nie tylko w kraju, ale również w Europie i w świecie.

 

Owoce z tego wielkiego wydarzenia, z tej beatyfikacji i dobra, jakie niesie Rodzina Ulmów, będą długo do nas spływały – powiedział Władysław Ortyl.

 

Marszałek podsumowując wszystkie działania związane z beatyfikacja Rodziny Ulmów oraz obchodami Roku Rodziny Ulmów na Podkarpaciu, wymienił także działania zaplanowane na ten rok. A w planach jest m.in. nadanie imienia Rodziny Ulmów Portowi Lotniczemu w Jasionce oraz ustanowienie Błogosławionej Rodziny Ulmów Świętymi Patronami Województwa Podkarpackiego. Mówiąc o działaniach samorządowych marszałek wspomniał o Młodzieżowym Sejmiku Województwa Podkarpackiego, który obradował już trzykrotnie. Podkreślał też, że jesteśmy w roku jubileuszu 25-lecia samorządu.

 

Reforma samorządu terytorialnego i gminna, i powiatowa, i wojewódzka cieszy się bardzo dużym uznaniem i jest to bardzo ważne działanie, kształtujące nasze państwo po odzyskaniu wolności, suwerenności gospodarczej i politycznej – wskazywał marszałek Ortyl, przypominając, że wielki wkład w te działania mieli senatorowie z Podkarpacia: śp. Stanisław Zając i Mieczysław Janowski, który był obecny na spotkaniu noworocznym. 

 

Na zakończenie marszałek złożył życzenia wszystkim samorządowcom, aby Nowy 2024 Rok pozwolił na realizację wszystkich zamierzeń. Życzenia złożyli także arcybiskup Adam Szal, metropolita przemyski oraz biskup Jan Wątroba. Arcybiskup Szal wiele uwagi poświęcił beatyfikacji Rodziny Ulmów, w którą zaangażowały się liczne samorządy.

 

Oby w naszych strukturach i wojewódzkich, i samorządowych była taka współpraca, jak właśnie przy beatyfikacji i żebyśmy wspólnie wytworzyli taką atmosferę jednej wielkiej rodziny – powiedział arcybiskup Adam Szal.

 

Biskup Jan Wątroba nawiązał z kolei do niedawnego święta Trzech Króli:

 

Na przedłużeniu tej uroczystości, chcę życzyć wszystkim samorządowcom z naszego Podkarpacia, takiej mądrości i takiej pokory, jaką objawili ci niezwykli, rozważni mężowie, mędrcy. W pełnieniu służby publicznej potrzebujemy i tej mądrości, i pokory – mówił biskup rzeszowski Jan Wątroba.

 

Do samorządowców zwrócił się także Jerzy Cypryś, wiceprzewodniczący sejmiku:

 

My, radni mamy świadomość potencjału, który tkwi w samorządach – mówił Jerzy Cypryś, dziękując jednocześnie samorządowcom za całoroczną pracę – szczególnie chciałbym podziękować waszym rodzinom, że dzielili się wami z lokalnymi środowiskami, bo to dzięki ich cierpliwości, mogliście angażować się w życie małych społeczności. 

 

Spotkanie zakończył występ chóru RAXAVIA, w wykonaniu którego uczestnicy spotkania noworocznego wysłuchali kolęd, a na koniec samorządowcy podzielili się opłatkiem i złożyli sobie noworoczne życzenia.


Galeria zdjęć:

Pelna galeria zdjęć: Noworoczne spotkanie podkarpackich samorządowców