Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Rząd ludzi przy ścianie

 


Autorzy tekstu: Natalia Mierzwa-Sowa, Daniel Kozik

Kancelaria Zarządu UMWP

Źródło zdjęć: Służba Więzienna

 

W Przemyślu, przy Sądzie Rejonowym otworzono ośrodek kuratorski. To już kolejny, piąty tego typu ośrodek na Podkarpaciu, który powstał w ramach ogólnopolskiego programu Ministerstwa Sprawiedliwości z 2020 roku polegającego na reaktywowaniu lub otwieraniu tego typu placówek. Udział w uroczystości otwarcia ośrodka wzięli: wicemarszałek Piotr Pilch oraz członek zarządu Anna Huk.

 

W Przemyślu obecni byli również: Marcin Warchoł - sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, ppłk Krzysztof Kulczycki - dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie, mjr Arkadiusz Skafiriak - dyrektor Zakładu Karnego w Przemyślu,Mariusz Fołta - Prezes Sądu Okręgowego w Przemyślu, Krzysztof Tryszka - prezes Sądu Rejonowego w Przemyślu oraz przedstawiciele władz lokalnych.

 

Skierowanie do ośrodka kuratorskiego jest nieizolacyjnym środkiem wychowawczym, orzekanym przez sąd. To środek terapeutyczny, profilaktyczny, zapobiegawczy. Nie odrywamy dziecka od rodziny, nie jest ono wysyłane na drugi koniec Polski - mówił Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

 

Do końca 2030 roku ośrodki kuratorskie mają powstać we wszystkich miastach, w których działają sądy rejonowe.

 

Tego typu ośrodki powinny być na pierwszej linii frontu pomocy. Praca z trudną młodzieżą powinna odbywać się na miejscu. Cieszymy się z otwarcia tej placówki i zapowiedzi, że takie kolejne w województwie będą otwierane - powiedział podczas otwarcia ośrodka wicemarszałek województwa Piotr Pilch.

 

Przemyski Ośrodek Kuratorski jest placówką o charakterze otwartym, do którego decyzją sądu kierowani są nieletni wymagający wsparcia resocjalizacyjno-wychowawczego. W swoim miejscu zamieszkania uczestniczą w zajęciach terapeutycznych, opiekuńczo-resocjalizacyjnych oraz profilaktycznych.

 

Jest to reaktywacja ośrodka, który ponad 30 lat temu funkcjonował w Przemyślu. Mając na względzie zaangażowanie osób pracujących w ośrodku, śmiało mogę powiedzieć, że w znaczny sposób poszerzy on możliwości pracy z osobami nieletnimi - mówiła Agnieszka Krasoń, kierownik Ośrodka Kuratorskiego przy Sądzie Rejonowym w Przemyślu.

 

Galeria zdjęć: