Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi stojąca w dużym pomieszczeniu.

 


Dziękuję z całego serca, że poprzez tę żywność, przez te płody rolne, które wędrują z Polski do tylu różnych miejsc, budujecie państwo w ogromnym stopniu nasz produkt krajowy brutto, ale także rozsławiacie Polskę na całym świecie - mówił Prezydent RP Andrzej Duda podczas tegorocznych Dożynek Prezydenckich. Już po raz trzeci odbyły się one na dziedzińcu Belwederu w Warszawie.

 

10 i 11 września właśnie tam, w plenerze wokół Pałacu Belwederskiego rolnicy z wielu zakątków Polski uczestniczyli w tegorocznym Święcie Plonów. W czasie uroczystej mszy świętej rolnicy wraz z Prezydencką Parą dziękowali za zbiory, a po niej uczestniczyli w tradycyjnej ceremonii dożynkowej.

 

Województwo Podkarpackie reprezentował w Warszawie marszałek Władysław Ortyl wraz ze społecznością Nowej Sarzyny – grupą wieńcową, rolnikami, burmistrzem Andrzejem  Rychlem oraz Posłem na Sejm RP Jerzym Paulem.

 

Prezydent RP Andrzej Duda oraz Pierwsza Dama Agata Kornhauser - Duda spotkali się z grupami wieńcowymi. Prezydent dziękował rolnikom za ich pracę, zaangażowanie oraz kultywowanie tradycji. Gratulował twórcom dożynkowych wieńców, którzy uhonorowani zostali nagrodami oraz pamiątkowymi dyplomami.

 

Mówiąc podczas uroczystości o pracy rolników Prezydent RP Andrzej Duda podkreślał, że rolnicy swoją pracą zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe naszemu państwu i społeczeństwu.

 

Święto plonów pod patronatem Pary Prezydenckiej zorganizowane zostało w stolicy już po raz trzeci. Do 2019 roku Dożynki Prezydenckie organizowano w Spale nieopodal Tomaszowa Mazowieckiego. Pierwsze Dożynki Prezydenckie odbyły się tam jeszcze w 1927 roku.

 

Galeria zdjęć:

 

Autor tekstu: Aleksandra Gorzelak-Nieduży, Dorota Jamrozy

Biuro Prasowe/UMWP

Autor zdjęć: UM Nowa Sarzyna