Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Krajobraz kolorowych pól

 


Autor tekstu: Iwona Kochan-Warowna

 

Do końca października trwa głosowanie internetowe w konkursie „Piękna Wieś Podkarpacka 2022” realizowanego w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021- 2025”. Głosy można oddawać na dziesięć miejscowości nominowanych do drugiego etapu konkursu. Spośród nich wybrana zostanie „najpiękniejszą wieś” w 2022 roku oraz pozostali laureaci. Zwycięzców poznamy  podczas uroczystej konferencji, która odbędzie się pod koniec listopada w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.  

Profile zaprezentowanych wsi można znaleźć na stronie internetowej pod linkiem: pieknawies.podkarpackie.pl.

Lista  miejscowości w drugim etapie konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka 2022” w kolejności alfabetycznej przedstawia się następująco:

 1. Miejscowość: Bieliny , gmina Ulanów,
 2. Miejscowość: Góra Motyczna, gmina Żyraków,
 3. Miejscowość: Haczów, gmina Haczów,
 4. Miejscowość: Horyniec Zdrój, gmina Horyniec Zdrój,
 5. Miejscowość: Jagiełła, gmina Tryńcza,
 6. Miejscowość: Jaślany, gmina Tuszów Narodowy,
 7. Miejscowość: Kombornia, gmina Korczyna,
 8. Miejscowość: Ostrów, gmina Radymno,
 9. Miejscowość: Rakszawa, gmina Rakszawa,
 10. Miejscowość: Zgłobień, gmina Boguchwała.

 

- Głównym celem konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka” jest pokazanie piękna wiejskiego krajobrazu, jak również dbałości mieszkańców wsi o swoje najbliższe otoczenie. Konkurs ma też promować ideę wspólnego działania lokalnych społeczności, zachęcać je do działań i upowszechniać najlepsze wzorce współpracy, których efektem są zadbane, przyjazne miejscowości, stanowiące wyróżnik naszego regionu – tłumaczy Magdalena Sobina – dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich.

 

Nowością w tegorocznej edycji konkursu jest również wyłonienie i nagrodzenie tych miejscowości, wpisujących się w koncepcję „smart village”, w których społeczność zamieszkująca na obszarach wiejskich, wykorzystuje innowacyjne rozwiązania, nowoczesne narzędzia i technologie w celu poprawy jakości i poziomu życia, opierając się na lokalnych atutach i możliwościach.

 

- To już kolejny rok, kiedy Samorząd Województwa Podkarpackiego angażuje się w wybór najpiękniejszej wsi regionu. Podstawowym osiągnięciem wielu edycji konkursu jest zwiększenie zaangażowania mieszkańców obszarów wiejskich w poprawę jakości ich życia. Dzięki wspólnym wysiłkom i wzajemnej współpracy podkarpackie miejscowości zyskują na estetyce i stają się prawdziwymi wizytówkami Małych Ojczyzn – mówi Piotr Pilch Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

 

Obecnie zakończyły się wizyty w wybranych w pierwszym etapie konkursu miejscowościach. Wsie zostały poddane ocenienie przez komisję konkursową na podstawie kryteriów zawartych w regulaminie konkursu dla drugiego etapu. Podczas wizytacji zwracano uwagę przede wszystkim na ogólny wygląd, troskę o stan środowiska przyrodniczego, ochronę i kultywowanie dziedzictwa kulturowego, formy aktywizacji i zaangażowanie mieszkańców oraz wyróżniające miejscowość „smart” realizacje.

Wybór laureata oraz nagrodzonych i wyróżnionych miejscowości będzie sumą punktów uzyskanych za pośrednictwem głosowania internetowego oraz punktów przyznanych przez komisję konkursową w ramach dwóch etapów konkursu.

Dla wszystkich miejscowości z pierwszej „dziesiątki” urząd marszałkowski przygotował atrakcyjne nagrody rzeczowe, ufundowane w ramach realizacji operacji „Moja Smart Wieś Podkarpacka” zapisanej w planie operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2022-2023.

 

Zachęcamy do głosowania - jest ono bardzo proste:

 1. Należy odwiedzić stronę internetową: pieknawies.podkarpackie.pl.
 2. Wybrać profil zaprezentowanej miejscowości (na podstawie opisów i zdjęć przesłanych przez gminy),
  Projekty ułożone są w kolejności alfabetycznej
 3. Oddać głos (kliknięcie w przycisk „Głosuj”) na wybraną miejscowość.

Ważne! Podanie adresu e-mail jest wymagane w celu zatwierdzenia oddanego głosu. Na podany adres zostanie wysłana wiadomość z linkiem, który należy kliknąć, aby zatwierdzić głos.

 

Wszystkie potrzebne informacje dotyczące zasad głosowania wraz z Regulaminem Konkursu „Piękna Wieś Podkarpacka 2022” są dostępne na specjalnie utworzonej stronie internetowej pod adresem: pieknawies.podkarpackie.pl