Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Na zdjęciu produkty spożywcze.

 


Transport do Tarnopola został zorganizowany wspólnie z rzeszowskim oddziałem PCK. Wśród przekazanych rzeczy znalazły się: środki czystości, pościel, koce, karimaty, śpiwory, odzież, żywność a także agregaty prądotwórcze. Wszystkie rzeczy zostały przewiezione na przejście graniczne w Medyce, gdzie zostały odebrane przez przedstawiciela tarnopolskiego samorządu.

Kolejny transport z pomocą wyruszył z urzędu marszałkowskiego do Iwano-Frankowska. Wśród przekazanych darów były tak jak w transporcie do Tarnopola – żywność (makarony, ryż, kawa, herbata, gorące kubki, zupy w proszku), środki czystości, koce, poduszki, karimaty, śpiwory. Dużą część transportu stanowiły rzeczy potrzebne strażakom. Udało się zebrać i przekazać m.in. ubrania i profesjonalne wyposażenie strażackie a także agregaty prądotwórcze.

 

Działamy najlepiej jak potrafimy w tej sytuacji.  Jesteśmy w kontakcie z samorządami z Ukrainy, odpowiadamy na ich bieżące potrzeby i apelujemy nadal do wszystkich w naszym kraju o dalszą pomoc dla walczących sąsiadów – mówi marszałek Władysław Ortyl.

 

Do Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie – jednostki podległej samorządowi województwa - przyjechały cztery tiry darów w odpowiedzi na apel skierowany do Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Są to rzeczy zebrane przez mieszkańców Łodzi i przekazane przez tamtejszy samorząd. Koce, żywność, środki czystości, śpiwory itp. są teraz segregowane, rozdzielane i będą wysyłane w koordynacji ze służbami wojewody oraz Krajowej Administracji Celnej do ukraińskich miejscowości. Pierwszy transport wyruszy do Borysława w obwodzie lwowskim. To jedna z miejscowości, które zgłosiły się o taką pomoc.

 

Do ROPS-u trafił transport z pomocą z Wrocławia między innymi z rzeczami dla dzieci. Kolejne samorządy dzwonią, zgłaszają informacje, że będą wysyłać nam pomoc. Dziękujemy Podkarpackiemu Bankowi Żywności za udostępnienie pomieszczeń do magazynowania tych rzeczy oraz za pomoc jego pracowników i wolontariuszy – mówi Jerzy Jęczmienionka, dyrektor ROPS.

 

Ukraińskie służby potrzebują pilnie różnorodnego wsparcia rzeczowego, niezbędnego do niesienia pomocy poszkodowanym w wyniku działań wojennych. Przedsiębiorstwa oraz osoby fizyczne, które chcą włączyć się w akcję pomocy mogą to zrobić poprzez wpłatę darowizny na konto Podkarpackiego Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych lub poprzez przekazanie potrzebnych rzeczy. Dokładny wykaz znajduje się na naszej stronie:

Apel o pomoc

Znajdują się tam również numery telefonów do osób, które koordynują zbiórkę w urzędzie marszałkowskim oraz numer konta, na które można wpłacać pieniądze.

 

Galeria zdjęć:

Autor tekstu: Monika Konopka

Autor zdjęć: Michał Hubala

Biuro Prasowe UMWP