Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Marszałek Władysław Ortyl wita uczestników spotkania – w tle flaga Polski oraz Województwa Podkarpackiego.

 


Oficjalna inauguracja „Roku Łukasiewicza” na Podkarpaciu nastąpi 19 marca w Gawłuszowicach. Jest to rocznica chrztu św. Ignacego Łukasiewicza, który odbył się właśnie w tamtejszym kościele. Dziś odbyło się kolejne spotkanie członków Komitetu Honorowego i Komitetu Organizacyjnego.

Marszałek Województwa Podkarpackiego przedstawił najważniejsze propozycje wydarzeń, który wpłynęły do Urzędu Marszałkowskiego.

 

Bardzo dziękujemy za wszystkie pomysły i propozycje. To jest naprawdę bardzo ciekawy zestaw wydarzeń w całym województwie, który godnie upamiętni postać tego wielkiego Polaka – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

 

Podobnie deklarował wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron.

Barbara Olejarz, dyrektor Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce w Bóbrce poinformowała, że wydarzenia związane z „Rokiem Łuksiewicza” odbywać się będą pod auspicjami UNESCO. Lista takich rocznic została uchwalona na 41. sesji Konferencji Generalnej UNESCO w listopadzie 2021 r. Znalazło się na niej 67 rocznic, w tym „Rok Łukasiewicza”.

Województwo Podkarpackie już w marcu 2022 r. będzie promowało się na arenie międzynarodowej podczas EXPO 2020 w Dubaju. Ambasadorem Podkarpacia, nośnikiem myśli przewodniej oraz głównym narratorem i przewodnikiem po ekspozycji Pawilonu Podkarpacia w Dubaju będzie Ignacy Łukasiewicz jako pionier przemysłu naftowego, polski wynalazca, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu rozpoczął rewolucję gospodarczą w oparciu o zasoby naturalne.

Inaugurację oficjalnych obchodów zaplanowano na 19 marca. Wtedy mija 200 lat od chrztu Łukasiewicza w kościele w Gawłuszowicach. Tam też odbędzie się uroczysta msza św. celebrowana przez bp Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza diecezji sandomierskiej. W kościele poświęcona zostanie specjalna tablica upamiętniająca ten dzień.

Ponadto samorząd województwa zaproponował wiele innych wydarzeń, które wpisują się w obchody „Roku Łukasiewiczowskiego”. To m.in. Festiwalu Muzyczny „Gloria” ŁUKASIEWICZOWI, konkursy dla młodzieży, realizacja murali tematycznych, Festiwal Dziedzictwa Kresów 2022 specjalnie uwzględniający dziedzictwo Łukasiewicza, konkurs fotograficzny „Podkarpacka Ikonosfera”, wykorzystanie istniejącego szlaku Odkrywcy Czarnego Złota do promocji dziedzictwa naftowego regionu, dołączenie do szlaku punktów geochachingu związanych z życiem I. Łukasiewicza, organizacja wraz z samorządem Krosna wydarzenia „Festiwal Produktów Podkarpackich w Świet(l)nym Mieście”.

To nie jedyne propozycje. Kulminacją obchodów będzie otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” wraz z konferencją podsumowującą Rok Ignacego Łukasiewicza. 

Samorząd Rzeszowa oprócz wydarzeń kulturalnych, wystaw i konkursów dla młodzieży deklaruje także remont i konserwację nagrobka Józefa Łukasiewicza – ojca Ignacego Łukasiewicza na Starym cmentarzu przy ul. Targowej). Podobnie będzie w Krośnie, które proponuje również plenerowe seanse filmowe i imprezy sportowe.  

Prace Komitetu Organizacyjnego i Honorowego koordynuje Departament Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Wkrótce powstanie pełny kalendarz imprez z odniesieniem do wszystkich miejscowości, które zadeklarowały udział w obchodach. Informacje będą dostępne na stronie interntowej urzędu oraz w mediach społecznościowych.

29 października 2021 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza.

Ignacy Łukasiewicz – urodził się w Zadusznikach pod Mielcem. Po śmierci ojca – uczestnika Powstania Kościuszkowskiego, ze względu na sytuację finansową musiał porzucić gimnazjum w Rzeszowie i podjąć pracę jako pomocnik aptekarski.

Zdobytą wiedzę i umiejętności rozwinął w trakcie studiów farmaceutycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Wiedniu. Działał we Lwowie, pracując w aptece Piotra Mikolascha, gdzie razem z Janem Zehem w procesie destylacji ropy naftowej wydzielił z niej naftę. Pracował także w Gorlicach, Jaśle i Krośnie.

W powiecie krośnieńskim, w Bóbrce, współpracując z Tytusem Trzecieskim i Karolem Klobassą-Zrenckim, utworzył w 1854 r. pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej. Z kolei w Ulaszowicach, w Klęczanach, w Polance, a później w Chorkówce uruchomił rafinerię ropy naftowej. Jako twórca przemysłu naftowego Ignacy Łukasiewicz wyprzedził Amerykanów i Rumunów. Był też wynalazcą lampy naftowej. W 1853 r. przy świetle skonstruowanej przez niego lampy wykonano pierwszą nocna operację w szpitalu na Łyczakowie we Lwowie. Zmarł (7 stycznia 1882 r.)  w Chorkówce, w pochowany został w Zręcinie koło Krosna.

Ignacy Łukasiewicz przez całe życie był związany z Podkarpaciem, położył nieocenione zasługi w jego rozwoju. Ojciec przemysłu naftowego, działacz niepodległościowy, społecznik i filantrop, szanowany powszechnie przez sobie współczesnych. Propagował budowę szkół i szpitali, dróg i mostów, osobiście finansował wiele inicjatyw. Walczył z biedą i problemami społecznymi, tworzył kasy zapomogowe i fundusze emerytalne.

 

Galeria zdjęć:

Tekst: Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UMWP
Zdjęcia: Michał Hubala
Biuro Prasowe UMWP