Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

rząd ludzi siedzący na scenie.

 


Transformacja energetyczna i konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego to wyzwania, przed którymi współcześnie stają państwa europejskie. Fakt ten wymusza między innymi rozwój technologii wodorowych. O wodorze i możliwościach jego wykorzystania dla potrzeb cywilizacyjnych rozmawiali uczestnicy „I Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND: W centrum transformacji energetycznej”, które odbyło się w Poznaniu. Udział w dyskusji wziął marszałek Władysław Ortyl.

Forum zgromadziło blisko stu ekspertów z kraju i ze świata, którzy poruszali tematy związane z wykorzystaniem potencjału gazów zdekarbonizowanych oraz finansowaniem gospodarki wodorowej. Udział w Forum wzięła między innymi Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Sesje techniczne były poświęcone m.in. magazynowaniu i wychwytywaniu dwutlenku węgla, certyfikacji i świadectw pochodzenia wodoru, a także kwestiom związanym z bezpieczeństwem. Ważne miejsce na Forum H2POLAND zajęły debaty poświęcone roli dolin i hubów wodorowych, poprzez które, w różnych krajach wdrażana jest lokalna gospodarka wodorowa.

 

Marszałek Władysław Ortyl wziął udział w panelu dyskusyjnym - „Czy regiony potrzebują wodoru by być konkurencyjne”. W swojej wypowiedzi nawiązał do technologii wodorowych w kontekście wojny na Ukrainie:

Wojna za naszą wschodnią granicą z całą pewnością przyspiesza świat pod względem politycznym, gospodarczym, czy społecznym. Dziś firmy, które myślą o swoim udziale w odbudowie Ukrainy już zaczynają się interesować tym, aby być bliżej miejsca, w którym będą operować, dlatego już zaczynają poszukiwać dla siebie lokalizacji na Podkarpaciu. Odbudowa Ukrainy z pewnością odbędzie się także w oparciu o nowe technologie, w tym także technologie wodorowe. Dlatego my - jako samorządy musimy stwarzać warunki do rozwoju tych technologii. Z pomocą przychodzą nam chociażby Fundusze Europejskie dla Podkarpacia, gdzie mamy środki przewidziane na finansowanie takich nowoczesnych technologii – mówił marszałek Ortyl.

Dziś prezentujemy prototyp autobusu napędzanego wodorem, który jest produkowany na Podkarpaciu – w Sanoku. Jesteśmy regionem o tradycjach lotniczych, a naszą inteligentną specjalizacją jest lotnictwo i kosmonautyka. Politechnika Rzeszowska prowadzi badania nad wodorem i zastosowaniem go w silnikach lotniczych, dlatego uważamy, że skojarzenie transportu z wodorem jest bardzo ważne – dodał marszałek.

Na Forum nie mogło zabraknąć podkarpackiego akcentu w postaci stoiska wystawowego, w którym prezentowali się między innymi - Podkarpacka Dolina Wodorowa oraz członkowie Doliny - Polenergia i Autosan. Integralną częścią stoiska był natomiast nowy polski zeroemisyjny autobus AUTOSAN SANCITY 12LFH. Jest on przeznaczony do obsługi miejskiego ruchu pasażerskiego zasilany wodorem, przeszedł pomyślnie testy drogowe i aktualnie posiada już świadectwo homologacji. Energia potrzebna do jego zasilenia pochodzi z wodoru, który jest przetwarzany w ogniwie paliwowym na energię elektryczną. Wodór jest magazynowany na dachu w nowoczesnych zbiornikach, które charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i szczelnością. Uzupełnianie wodoru jest bardzo szybkie, bo trwa jedynie kilkanaście minut. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii autobus na jednym ładowaniu przejeżdża nawet 400 km. Pojazd jest całkowicie bezemisyjny, a jedyną substancją wydzielaną podczas jazdy jest woda lub para wodna. Charakteryzuje się także niskim poziomem hałasu, przez co jest przyjazny mieszkańcom miast, a brak jakichkolwiek wibracji poprawia komfort podróżowania. Autobus został po raz pierwszy zaprezentowany na targach TRANSEXPO w Kielcach w 2021 roku. Polska Strategia Wodorowa przyjęta przez Radę Ministrów w ubiegłym roku przewiduje dofinansowanie do zakupu autobusów wodorowych.

Tym, co wyróżnia Forum H2POLAND, jest formuła poszerzona o ekspozycję targową:

Postawiliśmy na targi nie tylko ze względu na 100-letnie doświadczenie w ich organizacji, ale przede wszystkim dlatego, że targi są doskonałym papierkiem lakmusowym kondycji branży – mówi Joanna Kucharska, Dyrektor Grupy Produktów Międzynarodowych Targów Poznańskich –  O wodorze i potrzebie zmian, w kontekście transformacji energetycznej wiele zostało już powiedziane, jednak, co szczególnie pokazały nam ostatnie lata, dopiero to, co zostaje zaprezentowane na targach, oddaje stan faktyczny danego sektora gospodarki – dodaje.

Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND odbywa się przez dwa dni od 17 do 18 maja na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Udział Województwa Podkarpackiego w Forum jest finansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Galeria zdjęć:

Autor tekstu: Daniel Kozik

Biuro Prasowe UMWP

Autor zdjęć: Paweł Tarnawski

Departament Promocji i Współpracy Gospodarczej UMWP