Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Samoloty na nocnym niebie. Dookoła nich są czerwone światła.

 


 Autor tekstu: Monika Konopka

Autor zdjęć: Anna Magda

Kancelaria Zarządu UMWP

 

Imponujący pokaz z pirotechniką w wykonaniu wyjątkowej formacji AeroSPARX był jednym z ostatnich występów podczas VI Podkarpackich Pokazów Lotniczych w Mielcu. Była to swoista „wisienka na torcie” i nie lada gratka dla fanów lotnictwa, którzy mogli po raz pierwszy obejrzeć akrobacje samolotowe w nocy. Czegoś takiego na podkarpackich pokazach jeszcze nie było! W pokazie pirotechnicznym zaprezentowali się także Marek Choim oraz Jakub Kubicki.

 

Występ zespołu AeroSPARX to nowość Podkarpackich Pokazów Lotniczych. Pokaz odbył się nocą i przyprawił widzów o szybsze bicie serc. AeroSPARX to jedyny zespół na świecie, który łączy latanie w formacji z akrobacją lotniczą, a do tego z wykorzystaniem pirotechniki i robi to nocą. I właśnie ta pirotechnika instalowana na końcówkach skrzydeł, to znak firmowy Brytyjczyków. Ich podniebne wyczyny wprawiły widzów w prawdziwy zachwyt! Wcześniej, przed AeroSPARX, z pokazem pirotechnicznym zaprezentowali się Marek Choim oraz Jakub Kubicki. 

 

Równie ogromną atrakcją na dla widzów były także występy Royal Jordanian Falcons  czyli czterech statków powietrznych Extra 330LX. Za ich sterami zasiadają doświadczeni piloci wojskowi. Ich niezwykłe umiejętności pilotażu zostały już wielokrotnie docenione na całym świecie, także w Mielcu. Zespół powstał w 1976 roku z inicjatywy króla Husseina bin Talala, który chciał przez lotnictwo i sztukę promować nie tylko Jordańską Rodzinę Królewską, ale także takie wartości, jak przyjaźń i pokój.

 

Swoimi wyczynami w Mielcu popisali się mistrzowie podniebnych akrobacji: Artur Kielak na Gamebird GB1, Łukasz Czepiela na Carbon Cub EX2, Marek Choim, który pilotował Extra 330SC i Maciej Kulaszewski, który pokazał co potrafi jego samolot – Extra 300L. Każdy z tych pilotów to niekwestionowana gwiazda pilotażu. Artur Kielak swoją przygodę z lataniem rozpoczął już w wieku 16 lat. Szkolił się w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Akrobacją zajął się w 2004 roku w Aeroklubie Śląskim. W roku 2010 zaczął latać Extrami 330 LC, a teraz zasiada za sterami GB1.  Artur Kielak nie krył uznania dla publiczności mieleckich pokazów, która dopisała pomimo deszczowej pogody: 

 

Latając widziałem ile osób jest na pokazach i pod tym względem jest to super publiczność, że przyszli mimo opadów deszczu – mówił Artur Kielak.

 

Na pokazach zaprezentował się też Maciej Kulaszewski, który lotniczą przygodę rozpoczął w 2008 roku. Za sobą ma studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie na Wydziale Lotnictwa, a także szkolenie w British Aerobatic Academy. W 2017 roku wystartował w Mistrzostwach Wielkiej Brytanii w akrobacji samolotowej, którą skończył z tytułem Mistrza Wielkiej Brytanii w klasie Standard! W 2019 roku został członkiem kadry narodowej Polskiego Związku Aeroklubu Polskiego. Dla Macieja Kulaszewskiego pokazy w Mielcu były debiutem 

 

To są pierwsze oficjalne pokazy lotnicze, w jakich biorę udział, więc jest to w jakimś sensie mój debiut. Mam nadzieje, że się podobało – mówił tuż po wylądowaniu Maciej Kulaszewski.

 

Swe imponujące umiejętności w Mielcu zaprezentował także pochodzący z Podkarpacia Łukasz Czepiela. To pierwszy polski pilot w Red Bull Air Race. Jest mistrzem  świata Klasy Challenger i wybitnym pilotem akrobacyjnym. Na co dzień jest kapitanem rejsowego Airbusa A320. W marcu 2023  roku wylądował samolotem Carbon Cub EX2 na lądowisku dla helikopterów drapacza chmur Burdż Al Arab w Dubaju. To lądowisko jest kołem o promieniu zaledwie 27 metrów. 

 

Galeria zdjęć:

 

Latanie na pokazach to jest wyróżnienie. Cieszę się, że organizatorzy myślą o nas, zapraszają kogoś kto najlepiej zaprezentuje się dla publiczności. Super być znowu na pokazach, super być znowu na Podkarpaciu, bo pochodzę z Rzeszowa – mówił Łukasz Czepiela.

 

Łukasz Czepiela i Artur Kielak wystąpili też razem w duecie, dając niesamowity pokaz. Jak mówił Artur Kielak, nie musieli się do tego występu długo przygotowywać:

 

Wczoraj wykonaliśmy trening, który jest obowiązkowy, musieliśmy pokazać, że potrafimy to zrobić bezpiecznie. Natomiast nasze doświadczenie tez pomaga nam w tym, że taki program możemy dość szybko wykreować, potem go omówić, następnie go przetrenować jednym lotem, bo robiliśmy to setki razy – powiedział Artur Kielak.

 

Marek Choim – to kolejna gwiazda mieleckich pokazów, pilot, pasjonat lotnictwa i przedsiębiorca w jednej osobie. Pierwszy raz do samolotu akrobacyjnego wsiadł rok po uzyskaniu licencji pilota, czyli w 2009. Zaczynał z wyjątkowym człowiekiem Markiem Szufą od Extry 300L. Teraz lata na Extra 330SC. W Mielcu pokazał się m.in. w pokazie pirotechnicznym.

 

W Mielcu nie mogło też zabraknąć samolotów odrzutowych, w tym legendarnych TS-11 Iskra, w których zaprezentowali się piloci z Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła. Iskra to pierwszy polski samolot odrzutowy, zaprojektowany pod koniec lat 50. XX wieku w PZL Mielec. Był przeznaczony do szkolenia pilotów wojskowych. Chociaż TS-11 zbudowano na potrzeby polskiej armii, aż 50 egzemplarzy trafiło do użytkowania bardzo daleko od Polski, bo aż w Indiach. W 1987 roku zakończono produkcję maszyny. Choć od tamtej pory minęło 35 lat, dzięki staraniom Fundacji Biało - Czerwone Skrzydła, Iskry z powodzeniem  prezentują swe możliwości w powietrzu. A w Mielcu Iskry zostały zaprezentowane przez Formację Polish Sparks.Została ona powołana w tym roku przez szefów Fundacji Polsko–Czerwone Skrzydła. Polish Sparks, w założeniu jest spadkobierczynią legendarnej grupy wojskowej – Biało-Czerwone Iskry, która prezentowała możliwości polskiego odrzutowca – TS-11 Iskra podczas pokazów na całym świecie. Iskry zaprezentowały się m.in. w czasie defilady „samolotów Podkarpacia”. Wielki aplauz publiczności wzbudziły jednak w momencie, kiedy wzbiły się w powietrze dokładnie w chwili zachodu słońca na tle czerwono-różowego nieba. Za sterami Iskier zasiedli: Piotr Maciejewski i Jakub Kubicki.

 

Na pokazach zaprezentowały się też najmłodsze „dzieci” PZL Mielec. To samolot M28 - samolot krótkiego startu i lądowania. Ta wszechstronna maszyna lata w siłach powietrznych kilku krajów na całym świecie, w tym także w amerykańskiej armii. Nie mogło zabraknąć znanego na całym świecie śmigłowca Black-Hawk. Widzowie zobaczyli zarówno maszynę, którą do pokazów przygotował PZL Mielec, jak i mieleckiego Black-Hawka, który służy w polskiej policji. 

Olbrzymią niespodzianką dla widzów, a przede wszystkim dla fanów lotnictwa, było pojawienie się samolotu I-22 Iryda. Maszyna co prawda nie wzniosła się w powietrze, a tylko kołowała po pasie startowym. Za sterami zasiadł Piotr Maciejewski z Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła, która czyni starania, aby samolot znów wzniósł się w powietrze. Iryda uzupełniła pokaz mieleckich samolotów, które zaprezentowały się wspólnie w efektownej defiladzie powietrznej.  

 

Na zakończenie pokazów lotniczych odbył się Drone Show. Było to wyjątkowe świetlne widowisko z użyciem stu kolorowych dronów. W czasie podniebnego show na niebie pojawiło się dziesięć symboli, nawiązujących do specyfiki i atutów województwa podkarpackiego i opisujących region, jako miejsce rozwijania talentów i pasji przez młodych ludzi. Pokaz trwał kilkanaście minut i był okazją do nawiązania do tematyki ustanowionego przez Komisję Europejską w 2023 roku – Europejskiego Roku Umiejętności!

 

Organizatorem VI Podkarpackich Pokazów Lotniczych jest Województwo Podkarpackie,  przy współpracy z Gminą Miejską Mielec, Polskimi Zakładami Lotniczymi Sp. z o.o. w Mielcu, Lotniskiem Mielec, Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka sp. z o.o., Agencją Rozwoju Regionalnego MARR S.A., Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Fundacją Biało-Czerwone Skrzydła.

 

Na pokazy przybyły tysiące osób z całego Podkarpacia, a także spoza regionu oraz międzynarodowe załogi z różnych zakątków świata.

 

Galeria zdjęć:

{pełna galeria zdjęć: Facebook | VI Podkarpackie Pokazy Lotnicze - Pokazy Nocne