Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Ludzie oglądają film na dużym ekranie na świeżym powietrzu.

 


 Autorzy tekstu Aleksandra Gorzelak –Nieduży, Mateusz Kurasz

Biuro prasowe UMWP 

Autor zdjęć Grzegorze Bukała/Podkarpacka Komisja Filmowa  

 

Podkarpacie kocha sztukę filmową – i jest to miłość z wzajemnością, bo nasz region ma swój udział w wielu filmowych sukcesach najwyższej rangi - powiedziała  wicemarszałek województwa Ewa Draus w trakcie oficjalnego otwarcia Podkarpackiego Szlaku Filmowego w Jarosławiu. - Trzy nominacje do Oskara dla filmów, które poprzez Podkarpacką Komisję Filmową współfinansowane były z budżetu województwa podkarpackiego to wielki sukces twórców, ale i naszego regionu – podkreślała wicemarszałek.

 

Jarosław, malownicze miasto położone na terenie Podkarpacia, stało się częścią Podkarpackiego Szlaku FilmowegoW oficjalnym otwarciu tego projektu wzięli udział marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Ewa Draus oraz członek zarządu Anna Huk

 

Jarosławski szlak filmowy, który jest czwartym etapem filmowej wędrówki po regionie, którą od 2020 roku realizuje Podkarpacka Komisja Filmowa,skupia się na historii realizacji  produkcji filmowych, które tu powstały. W jego ramach znajdziemy takie tytuły, jak "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy, "Eter" Krzysztofa Zanussiego, "Najlepsze w świecie" Stanisława Jędryki oraz popularny serial TVP "1920. Wojna i miłość".

 

W Jarosławiu ma swe korzenia także historia kinaponieważ to właśnie tutaj, na początku XX wieku, urodził się późniejszy wybitny producent filmowy Hollywood - Sam Spiegel. Jego a postać był jedną z inspiracji do stworzenia fragmentu Podkarpackiego Szlaku Filmowego właśnie w tym urokliwym mieście. Gościem honorowym jarosławskiego wydarzenia był Adam Spiegel, syn Sama Spiegela, który na jarosławskim Rynku podczas spotkania wspominał swego ojca i jego dokonania. 

 

Podczas wydarzenia w Jarosławiu gościli także między innymi: wybitny polski reżyser Krzysztof Zanussi, producent filmowy Janusz Wąchała, scenograf m.in. filmu „Katyń” Magdalena Dipont, kierownik produkcji „Katynia” Kamil Przełęcki oraz krytyk filmowy Michał Oleszczyk

 

W ciągu trzech dni otwarcia jarosławskiej części Podkarpackiego Szlaku Filmowego miasto wypełniło się filmowym duchem, oferując projekcje filmów, koncerty, filmowe spacery oraz spotkania z twórcami filmowymi oraz ekspertami ze świata sztuki filmowej. Przez trzy dni wszyscy entuzjaści dobrej kinematografii mogli poczuć, że ich filmowe serce bije właśnie w Jarosławiu.

 

Nie brakowało również lokalnych twórców na tym wyjątkowym wydarzeniu. Premiera filmu "Insekt", którego reżyserem jest Marcin Podolec, pochodzący z Jarosławia nagradzany twórca animacji, stanowiła ważny moment programu, zwracając uwagę na twórczy potencjał miasta.

 

Jarosław, stając się częścią Podkarpackiego Szlaku Filmowego, otwiera szeroko drzwi dla miłośników i twórców kina, ukazując że tu historia kina ma szansę spotkać się z teraźniejszością, tworząc magiczny most między światem filmowym a naszym urokliwym województwem.

 

Organizatorem otwarcia szlaku była Podkarpacka Komisja Filmowa, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Województwo Podkarpackie.Współorganizatorami byli: Powiat Jarosławski, Miasto Jarosław, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki, Centrum Kultury i Promocji Jarosławia, Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, , Zespół Szkół Innowacyjnych w Jarosławiu, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. St. Wyspiańskiego w Jarosławiu oraz Gmina Stary Dzików.

 

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.  

 

Galeria zdjęć: