Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Ludzie przy stole

 


Autor tekstu: Paulina Łącka-Łukasik

Autor zdjęć: Daniel Kozik

Kancelaria zarządu UMWP

 

Pierwsze posiedzenie plenarne Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w bieżącym roku poprowadziła 30 marca wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która zgodnie z uchwałą objęła w 2023 r. przewodnictwo w Radzie. W oparciu o ustawę o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego przewodniczący Rady wybierany jest na czas jednego roku, naprzemiennie reprezentując stronę samorządową, stronę pracodawców, stronę pracowników oraz stronę rządową PWRDS.

 

Tematyka plenarnego spotkania poświęcona głównie sytuacji uchodźców z Ukrainy na podkarpackim rynku pracy zgromadziła przedstawicieli: UNHCR Polska, Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM), Wojewódzkiego Urzędu Pracy oraz Centrum Promocji Biznesu. 

 

UNHCR Polska, organizację monitorującą dostęp osób starających się o nadanie statusu uchodźcy na terytorium m.in. Polski oraz analizującą rzetelność procedur azylowych, reprezentował  na posiedzeniu Diogo Cabral Starszy Specjalista ds. Źródeł Utrzymania i Włączenia Gospodarczego z UNHCR, który mówił o kierunkach podjętych działań w ramach zatrudnienia dedykowanych uchodźcom z Ukrainy: 

 

Polska otworzyła się na problem bezpaństwowości i migracji ukraińskich obywateli, opracowała politykę oraz prawo umożliwiające aktywowanie 900 tys. wniosków o zatrudnienie. Jednakże ze względu na barierę językową, różnicę w posiadanych umiejętnościach czy brak miejsc w placówkach dziecięcych podjęło zatrudnienie w różnych obszarach 50% Ukraińców ze wskazanej wcześniej liczby.

 

Natomiast Milena Bergius starsza asystentka Programu Migracji Pracowniczych i Integracji Społecznej z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) odniosła się do opracowanych zadań mających na celu wsparcie uporządkowanej migracji, w którą zaangażowała się Polska: 

 

Wsparcie to obejmuje świadczenie usług i doradztwo zarówno migrantom, jak i rządowi oraz społeczeństwu, które je przyjęło. Zależy nam na tym, by proces ten odbywał się z poszanowaniem praw człowieka, w poszukiwaniu praktycznych rozwiązań problemów migrantów, osób, które sytuacja w kraju zmusiła, aby na stałe opuścić swoje miejsce zamieszkania. Kładziemy nacisk na ekonomiczny, społeczny i kulturowym rozwój, a także na promocję legalnego zatrudnienia, przełamywanie barier językowych czy chociażby zrozumienie przez migrantów różnic kulturowych. 

 

Do sytuacji uchodźców z Ukrainy na podkarpackim rynku pracy ustosunkował się również Maciej Karasiński - wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie oraz Paweł Zając - dyrektor Centrum Promocji Biznesu, który przedstawił projekt „Centrum Wsparcia Zawodowego Uchodźców z Ukrainy” realizowany w ramach konkursu „Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2023”, ogłoszony w ramach Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022–2025, finansowany ze środków Funduszu Pracy.

 

Galeria zdjęć: