Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Scena w ciemnej hali. Dookoła tancerze i flagi różnych krajów.

 


 

Autor tekstu: Tomasz Leyko

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

Autor wideo: Sebastian Kieszkowski

Oddział ds. kreacji wizualnej i zarządzania serwisami internetowymi UMWP

 

Mnóstwo wzruszeń, pozytywnych doznań artystycznych i emocji dostarczył galowy koncert XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. W wypełnionej publicznością po brzegi hali Podpromie zaprezentowały się wszystkie zespoły biorące udział w tegorocznej edycji. 

 

Impreza przeszła niestety do historii. Finałowy koncert był znakomitym podsumowaniem tegorocznej edycji. Na scenie swoje umiejętności zaprezentowały wszystkie grupy biorące udział w festiwalu. Przed koncertem zaproszeni goście gratulowali uczestnikom i organizatorom, zapraszając na kolejną edycję festiwalu.

 

List od prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął festiwal patronatem honorowym odczytał minister Andrzej Dera.

 

Dla milionów Polek i Polaków  folklor zawsze był istotnym znakiem tożsamości, a repertuar ludowy poruszał duszę. Festiwal to wspaniałe święto wspólnoty narodowej, którą tworzymy razem, bez względu na to, gdzie jesteśmy- czytamy w liście od Prezydenta RP.

 

Niezależnie od tego, gdzie rzucił nasz los, tak samo Polskę nosimy w sercu. Te pięć dni najlepiej to pokazały. Nie jest łatwo być Polakiem za granicą, szczególnie w kolejnych pokoleniach. Ale Wy drodzy rodacy wciąż przekazujecie te tradycje i za to wam dziękujemy- powiedziała wicemarszałek sejmu Małgorzata Gosiewska.

 

Dzisiaj się żegnamy, ale jest taka prawidłowość, że im lepszy koncert finałowy, tym lepszy kolejny festiwal,  na który już dziś zapraszamy. Pani marszałek mówiła,  ze jesteście wspaniałymi ambasadorami Polski. Dziękujemy wam za te ostatnie dni, gdy Rzeszów dzięki wam był światową stolicą folkloru, dziękuję też honorowym ambasadorom pani Hannie Sokołowskiej i Tadeuszowi Pilatowi. Przez te dni mogliście wszyscy zobaczyć jak rozwija się Podkarpacie i Rzeszów, zapraszamy na kolejną 20 edycję festiwalu – powiedział marszałek Władysław Ortyl. 

 

Bardzo mnie cieszy, że mimo przeciwności, pandemii, wojnie ten festiwal się odbył, ale stoją za nim wspaniali ludzie – dodał Dariusz Bonisławski, prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska,  które jest organizatorem wydarzenia. Na potwierdzenie tych słów Dariusz Bonisławski wraz z prezesem rzeszowskiego oddziału Wspólnoty prof. Aleksandrem Bobko wręczyli  dyrektorowi festiwalu Mariuszowi Grudniowi Nagrodę im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego, a prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wraz z zastępczyniami okazały bukiet kwiatów. 

 

Rzeszów pokochał festiwal, a festiwal pokochał Rzeszów, zróbmy wszystko,  aby wydarzenie wciąż się rozwijało tu w Rzeszowie - powiedział wyraźnie wzruszony Mariusz Grudzień.

 

 Na zakończenie wspaniałego koncertu specjalnego błogosławieństwa  wszystkim zgromadzonym w hali udzielił także biskup rzeszowski Jan Wątroba.

 

Na widowni oprócz wymienionych już wcześniej przemawiających nie zabrakło ważnych osobistości ze świata polityki, kultury, samorządu i duchowieństwa. Wśród nich znaleźli się parlamentarzyści Joanna Fabisiak, Maria Kurowska, Andrzej Szlachta i Wiesław Buż. Wśród gości był również biskup senior ze Lwowa Marian Buczek. Obecni byli również wicewojewoda Jolanta Sawicka, wicemarszałkowie Ewa Draus i Piotr Pilch, wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś i Czesław Łączak z radnymi oraz przedstawiciele pozostałych podkarpackich samorządów.

 

Na scenie prezentowały się Zespół Pieśni i Tańca „Kukułeczka” z Perth (Austaralia), z dalekiej Brazylii zespół „Junak” (Kurytyba). Z Kanady występowały aż trzy zespoły: „Łowicz” z Edmonton, „Polanie” z Calgary oraz „Polonez” z Vancouver. Z Litwy przyjechał Zespół Pieśni i Tańca „Troczanie” z Troków. Z Mołdawii pokazała się grupa  „Polacy Budżaka” z Komrat. Zza zachodniej granicy, a konkretnie z Hannoweru pokazała się grupa „Polonia”. Z Czech przyjechały dwa zespoły: „Olza” z Czeskiego Cieszyna i „Suszanie” z Suchej Górnej. „Polanie znad Dniepru” to z kolei ekipa z Kijowa. Ze Stanów Zjednoczonych wystąpiła największa reprezentacja Polonii - to zespoły „Echo z Polski” (Toledo), „Lajkonik” (Tucson), 4 grupy z Chicago: „Lajkonik”, „Polonia”, „Wici”, „Wesoły Lud” i dwie z Detroit: „Polanie”, „Wawel” oraz z Wielkiej Brytanii zespół „Karolinka”.

 

XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych rozpoczął się 12 lipca. Przez ostatnie 6 dni jego uczestnicy koncertowali niemal w całym Podkarpaciu. Festiwal to jedna z największych tego typu imprez na świecie. Jest organizowany od 1969 r. zazwyczaj co trzy lata, w pierwszym miesiącu wakacyjnym. Tegoroczna edycja odbyła się po czteroletniej przerwie spowodowanej epidemią covid-19 i wojną na Ukrainie.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: