Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Grupa ludzi pozuje do zdjęcia.

 


Autorzy tekstu Aleksandra Gorzelak – Nieduży, Ewa Dudek 

Biuro Prasowe UMWP

Autor zdjęć: PUW

 

W naszym regionie najlepsze tradycje przodków traktujemy z wielkim pietyzmem, dbając, aby zachować je dla kolejnych pokoleń - mówiła członek zarządu województwa podkarpackiego Anna Huk, tuż po uroczystości wręczenia prestiżowych Nagród im. Oskara Kolberga, w której uczestniczyła wraz z twórcami i animatorami kultury z Podkarpacia. 

 

Uroczysta 48. Gala Nagrody im. Oskara Kolberga odbyła się w Zamku Królewskim w Warszawie. Przyznawane raz w roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnienia trafiły do wybitnych twórców kultury ludowej oraz jej propagatorów. 

 

Nagrody wręczył minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Wśród nagrodzonych są twórcy z Podkarpacia. W tym roku wyróżnienia trafiły do skrzypka z regionu Kazimierza Marcinka oraz do Stanisława Wyżykowskiego – twórcy lir korbowych z Haczowa.

 

Stanisław Wyżykowski otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga za swe wieloletnie zasługi związane z tworzeniem kultury ludowej. Jest on uważamy za prekursora odrodzenia liry korbowej w Polsce. Ten twórca lir korbowych, skrzypek i budowniczy instrumentów ludowych koncertował na nich na licznych scenach w Polsce i za granicą. Jego pasją jest budowa instrumentów. Dzięki jego wkładowi w przywrócenie liry korbowej do życia w Polsce,instrument ten powrócił do użytku w naszym kraju. Artysta pochodzi z KrosnaJego instrumenty były wykorzystane między innymi podczas nagrywania ścieżki dźwiękowej do filmów „Ogniem i mieczem” oraz „Wrota Europy”.

 

Laureatem Nagrody Kolberga w kategorii „Mistrz Tradycji” został skrzypek prymista Kazimierz Marcinek. Pochodzi z Nockowej. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych skrzypków starszego pokolenia w regionie rzeszowskim.Kierował kilkoma kapelami. Jego styl określają charakterystycznie grane popisowe ozdobniki. W repertuarze ma m.in. melodie zapamiętane z dzieciństwa.Z osobą Kazimierza Marcinka związana jest także nagroda specjalna dla „wyjątkowego” ucznia wskazanego przez Mistrza Tradycji. To wyróżnienie odebrała dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów Lidia Biały, która m.in. prowadzi Fundację „Iskry Tradycji” promującą folklor. W poprzednich edycjach otrzymał ją m.in. rzeźbiarz i poeta Jan Puk.

 

Samorząd województwa podkarpackiego dba o twórców kultury,znamy, doceniamy, honorujemy ich dokonania. Jesteśmy jako region prawdziwą skarbnicą kultury ludowej, która jest u nas nie tylko bogata, ale i żywa. Tym bardziej cieszą nas nagrody potwierdzające ten bogaty wkład w kulturowe dziedzictwa regionu  - podkreślała po uroczystości członek zarządu Anna Huk.     

 

Obok Medali im. Oskara Kolberga nagrodzeni otrzymali także pamiątkowe dyplomy i nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

 

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce. Została ustanowiona w 1974 roku i nosi imię Oskara Kolberga (1814–1890), polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora.

 

Przyznawana od niemalże półwiecza nagroda, honoruje całokształt działalności w dziedzinie kultury ludowej, wyróżnia wybitne osiągnięcia twórców ludowych, naukowców, badaczy i popularyzatorów oraz osób, instytucji i organizacji wspieracych kulturę ludową w Polsce i poza granicami kraju.

 

Galeria zdjęć: