Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna rozdaje statuetki.

 


 Autor tekstu i zdjęć: Tomasz Leyko

Rzecznik Prasowy UMWP

 

XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie przechodzi do historii. Ostatni dzień to jak zwykle okazja do podziękowań i podsumowań. W restauracji Podpromie z uczestnikami i organizatorami spotkał się marszałek Władysław Ortyl. 

 

Gościem specjalnym gali była wicemarszałek sejmu Małgorzata Gosiewska, ponadto w spotkaniu wzięli udział: poseł Andrzej Szlachta, wicemarszałek Ewa Draus, wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś i Czesław Łączak, radny województwa Bogdan Romaniuk, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wraz zastępczyniami Krystyną Stachowską i Jolantą Kaźmierczak, prezes rzeszowskiego oddziału Wspólnota Polska Aleksander Bobko.

 

Przez 4 lata nie było festiwalu przez skomplikowany czas w jakim przyszło nam funkcjonować. Dlatego cieszę się, że jesteśmy bezpiecznym województwem, i że w tym roku udało się go zorganizować. Dziękuję wszystkim zespołom za obecność, za udział w tym folklorystycznym święcie. Za koncerty na scenach całego Podkarpacia. Dziękuję też za koncert w Markowej i wizytę w muzeum im. Rodziny Ulmów. To dla nas bardzo ważne, aby przesłanie ich odwagi, dotarło do Polonii na całym świecie – powiedział marszałek Władysław Ortyl.  

 

Dzisiejsze spotkanie były okazją do wręczenia pamiątkowych statuetek przygotowanych przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Otrzymali je z rąk marszałka oraz wicemarszałek sejmu Małgorztay Gosiewskiej przedstawiciele wszystkich zespołów uczestniczących w festiwalu. 

 

Wiele zespołów już widziałam podczas koncertów w krajach skąd państwo przyjechaliście. Cieszę się, że znów będą mogła podziwiać wasze występy. To kultywowanie polskiej tradycji jest niezwykłe. Jesteście najlepszymi ambasadorami polskiej tradycji i historii na całym świecie - dodała Małgorzata Gosiewska. 

 

Statuetki przygotował również główny organizator czyli stowarzyszenie Wspólnota Polska, a wręczał je wiceprezes rzeszowskiego oddziału Mariusz Grudzień, który był jednocześnie dyrektorem festiwalu. Niestety właśnie obwieścił, że tegoroczna edycja była 10. którą organizował, a zarazem ostatnią, aczkolwiek marszałek Władysław Ortyl poprosił, aby jeszcze przemyślał swoją decyzję.  

 

Na koniec w luźniejszej już atmosferze organizatorzy otrzymali od uczestników podziękowania, odśpiewano też gromkie sto lat. Następnie wielu rozmowom i dyskusjom towarzyszyły muzyczne dźwięki kapeli „Dzikie Wino”.

 

XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych odbywał się w  Rzeszowie oraz innych miastach naszego regionu w dniach 12 – 18 lipca 2023 r. Wzięło w nim udział 20 zespołów z Ukrainy, Mołdawii, Brazylii, Litwy, Kanady, Australii, USA, Czech, Litwy i Niemiec. Tegoroczną edycję swoim honorowym patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Festiwal to jedna z największych tego typu imprez na świecie. Tegoroczną edycję zorganizowano po czteroletniej przerwie spowodowanej epidemią covid-19 i wojną na Ukrainie). Jest organizowany od 1969 r. zazwyczaj co trzy lata, w pierwszym miesiącu wakacyjnym.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Facebook | Spotkanie z Polonusami