Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Dzieci na senie. Przedstawiają układ taneczny.

 


 Autor tekstu Mateusz Kurasz, Anna Magda

Kancelaria zarządu UMWP

 

Puszcza Sandomierska kryje w sobie długą i fascynującą historię, a jednym z najważniejszych elementów tej przeszłości są Lasowiacy i flisactwo. To właśnie te tradycje zostały celebrowane podczas III Festiwalu Kultury Lasowiackiej, który odbył się w sobotę w Ulanowie. Województwo Podkarpackie było reprezentowane przez wicemarszałek Ewę Draus. 

 

Początki tego malowniczego regionu sięgają czasów, gdy lasy były niezmierzoną puszczą, zamieszkałą przez Lasowiaków. Z biegiem czasu, kiedy rozpoczęto spławianie drewna Sanem, miejscowi ludzie wykazali się niezwykłą specjalizacją w tym rzemiośle, co dało początek zawodowi flisaka.

 

Podczas festiwalu można było przenieść się w czasie, wsłuchując się w barwne flisackie opowieści i obserwując spływy galarami po rzece. Lasowiackie tańce i przyśpiewki wprowadziły wszystkich w niezapomniany nastrój, a warsztaty, na których można było stworzyć modną flisacką czapeczkę z sitowia, cieszyły się wielkim zainteresowaniem uczestników.

 

Cieszy mnie ogromnie widzieć, jak nasze dziedzictwo lasowiackie i tradycje flisactwa ożywają na tym wspaniałym festiwalu. To nie tylko okazja do celebracji naszej historii, ale także szansa na przekazanie jej młodszym pokoleniom. Wspólnie pielęgnując te unikatowe wartości, stajemy się strażnikami naszego dziedzictwa, które jest naszą dumą i skarbem. Dziękuję wszystkim za obecność i zaangażowanie w zachowanie tej pięknej kultury – podsumowała Wicemarszałek Ewa Draus.

 

Jarmark, pełen lokalnych smakołyków, okazał się prawdziwym rajem dla podniebienia. Nie zabrakło również historycznych momentów, kiedy na przystani zawrzało życie. Przywitano powracające łodzie i galary okrzykiem „Ahoj, ahoj”, na co flisacy niezwłocznie odpowiedzieli, wystrzeliwując huk z beczki wiwatówki.

 

Podczas festiwalu nie zapomniano o znaczącym wydarzeniu, jakim było wpisanie zawodu flisaka na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki temu wyróżnieniu Podkarpacie może dumnie celebrować swoje bogactwo kulturowe. W szczególności Ulanów, zwanym flisacką stolicą, jest miejscem, w którym podjęto najwięcej działań na rzecz zachowania tej ponad 400-letniej tradycji. 

 

Mimo upływu lat, pamięć o tej bogatej historii pozostaje żywa, a III Festiwal Kultury Lasowiackiej w Ulanowie jest doskonałą okazją do oddania hołdu temu dziedzictwu. Flisacy z podkarpackiego Ulanowa wciąż stanowią nieodłączną część tego regionu i są dumą dla mieszkańców Podkarpacia.

 

W Nowej Dębie i Grodzisku Dolnym też nie zabrakło atrakcji w ramach III Festiwalu Kultury Lasowiackiej. Na placu przed Samorządowym Ośrodkiem Kultury w Nowej Dębie odbyły się „Na odwyrtkę – tańce lasowiackie z przytupem”, czyli prezentacje artystyczne zespołów folklorystycznych i kapel ludowych. Można było wziąć udział w warsztatach z suszenia i przechowywania ziół, nauczyć się haftu lasowiackiego, obejrzeć wyposażenie dawnego domostwa lasowiackiego w specjalnie zaaranżowanej dla festiwalu zagrodzie lasowiackiej czy zrobić sobie zdjęcie w stroju lasowiackim. Natomiast w Grodzisku Dolnym podczas Rodzinnego Pikniku Lasowiackiego odbył się I Przegląd Pieśni Lasowiackich. Jest to nowy element festiwalu, który wzbogaca jego formułę i daje możliwość pokazania osiągnięć w zakresie kultywowania tradycji śpiewaczych Lasowiaków. Podczas konkursu na publiczność czekało wiele atrakcji, w tym pokazy kulinarne i warsztaty.

 

Galeria zdjęć: