Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 

W dniu 27 lutego 2024 r. na platformie na platformie Cisco Webex Meetings odbyło się trzecie spotkanie on-line uczestników Regionalnej Grupy Roboczej Interesariuszy projektu pn.: „Dane satelitarne i Infrastruktura Danych Przestrzennych (SDI) dla zarządzania regionalnego opartego na dowodach”, akronim: SATSDIFACTION.

Uczestników spotkania powitała Pani Danuta Cichoń – Dyrektor Departamentu Gospodarki Regionalnej, która po krótce przedstawiła założenia projektu oraz podziękowała za udział w drugich warsztatach międzyregionalnych Learning Deep Dive, które odbyły się w Rzeszowie w dniach 13-14 lutego 2024 r.

Pani Olga Janocha – koordynator regionalny projektu SATSDIFACTION przedstawiła informacje dotyczące działań podejmowanych w 2 semestrze realizacji projektu tj. od września 2023 r. do lutego 2024 r.

3 spotkane Regionalnej Grupy Roboczej Interesariuszy projektu SATSDIFACTION

Następnie Pan Antoni Jeż – członek personelu projektu wprowadził obecnych w tematykę identyfikacji Dobrych Praktyk w zakresie wykorzystywania danych przestrzennych i integracji danych satelitarnych z infrastrukturą informacji przestrzennej, zidentyfikowanych na terenie Województwa Podkarpackiego, z uwagi na konieczność ich przesłania do Lidera Projektu do dnia 27 lutego 2024 r. Pan Antoni Jeż przedstawił projekt Podkarpackiego Systemu Informacji Przestrzennej jako przykład regionalnej dobrej praktyki z zakresu wykorzystywania infrastruktury informacji przestrzennej dla potrzeb administracji regionalnej.

Prezentacja PSIP jako przykład Dobrej Praktyki w ramach projektu SATSDIFACTION

Następnie Pan Michał Pilecki – Dyrektor Oddziału Terenowego Polskiej Agencji Kosmicznej w Rzeszowie zaprezentował projekt Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej. Narodowy System Informacji Satelitarnej (NSIS) to krajowy interoperacyjny system odbioru, przechowywania, przetwarzania i udostępniania danych satelitarnych wraz z niezbędną infrastrukturą, którego celem jest dostarczanie serwisów monitoringowych, produktów satelitarnych, narzędzi analitycznych oraz usług i serwisów opartych na danych satelitarnych.

Prezentacja NSIS jako przykład Dobrej Praktyki w ramach projektu SATSDIFACTION

 Ostatnią Dobrą Praktykę zaprezentowała Pani Klaudia Maciąg – pracownik Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie, która przedstawiła Dobrą Praktykę pn. „Implementacja danych satelitarnych w analizie zmian w strukturze agrarnej i programowaniu prac urządzeniowo-rolnych”, jako przykład regionalnej dobrej praktyki z zakresu wykorzystywania danych teledetekcyjnych, w tym danych satelitarnych dla potrzeb administracji regionalnej.

Prezentacja Dobrej Praktyki przez Podkarpackie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie

Kolejno głos zabrała Pani Olga Janocha, która przedstawiła działania jakie będą podejmowane od 1 marca 2024 r. do 31 sierpnia 2024 r., tj. w trakcie 3 semestru realizacji projektu.

Jednocześnie zachęciła Interesariuszy do przesyłania zgłoszeń na 3 międzyregionalne warsztaty (Learning Deep Dive) wraz z wizytą studyjną dla partnerów oraz interesariuszy projektu, które odbędą się w Ponta Delgada - wyspa São Miguel - Azory, w dniach 27 i 28 czerwca 2024 r.

Na koniec spotkania Pani Dyrektor Danuta Cichoń podziękowała Interesariuszom projektu SATSDIFACTION za aktywny udział w pracach Regionalnej Grupy Roboczej projektu, a w szczególności właścicielom Dobrych Praktyk zidentyfikowanych w ramach SATSDIFACTION.

Na tym zakończono trzecie spotkanie Regionalnej Grupy Roboczej Interesariuszy projektu SATSDIFACTION.