Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


Dwudniowe wydarzenie obejmowało przemówienia na wysokim szczeblu, dyskusje panelowe i prezentacje na temat wykorzystania danych kosmicznych w turystyce i rolnictwie. Dzięki temu zebraliśmy cenne informacje na temat możliwości wykorzystania danych kosmicznych w różnych zastosowaniach oraz identyfikacji i promowania zrównoważonych rozwiązań kosmicznych.

Obecność Województwa Podkarpackiego oraz interesariuszy wpisuje się w strategię regionu. Przemysł lotniczy jest również priorytetem strategii inteligentnej specjalizacji regionu Basilicata, gospodarza wydarzenia.

W skład delegacji Województwa Podkarpackiego wchodził Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Pani Anna Huk, Dyrektor Departamentu Gospodarki Regionalnej Pani Danuta Cichoń, przedstawiciel Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych Pan Michał Maciąg, przedstawiciel i założyciel Drone Space Valley, ekspert komisji COTER przy Europejskim Komitecie Regionów który pracuje nad opinią dotyczącą dronów, której autorem jest Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Władysław Ortyl Pan Grzegorz Łobodziński, przedstawicielka Centrum Naukowo-Technologicznego Systemów Bezzałogowych Pani Aneta Łobodzińska, przedstawicielka i założycielka podkarpackiego start upu AstroTectonic Pani Noemi Zabari.

Pani Noemi Zabari wzięła udział w panelu na temat zastosowań i usług kosmicznych dla turystyki, wygłaszając wykład "Najlepsze praktyki integracji systemu obserwacji Ziemi i zarządzania aktywnością sejsmiczną AstroTectonic w sektorach turystyki i rolnictwa". Jako startup specjalizujący się w prognozowaniu trzęsień ziemi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i obserwacji Ziemi, potrafili dostrzec potencjał ich systemu w dostarczaniu cennych informacji i korzyści zarówno dla branży turystycznej, jak i rolniczej. Podsumowując wykład uczestnicy dowiedzieli się iż poprzez zwiększenie środków bezpieczeństwa, poprawę planowania i infrastruktury oraz wspieranie zrównoważonych praktyk, podkarpacki system AstroTectonic może przyczynić się do długoterminowej odporności i zrównoważonego rozwoju obu branż. Pan Grzegorz Łobodziński przedstawił najnowsze osiągnięcia regionu w dziedzinie zastosowania dronów w turystyce i rolnictwie. Oboje uczestniczyli w licznych spotkaniach networkingowych.

Podczas wydarzenia odbyło się wiele okrągłych stołów, prezentacji i wystąpień na wysokim szczeblu ekspertów z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA); Komisji Europejskiej (KE); Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT); Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA); Agenzia Spaziale Italiana (ASI) oraz różnych przedstawicieli włoskich i instytucjonalnych NEREUS.

W ramach programu uczestnicy mieli okazję odwiedzić Centrum Geodezji Kosmicznej Giuseppe Colombo, aby poznać główne centrum operacyjne Włoskiej Agencji Kosmicznej zlokalizowane w Materze. Po wizycie w Centrum Geodezji Kosmicznej był czas na networking w centrum nauki Space Academy il Museo della Scienza di Matera (SPARKme).

Sympozjum spełniło oczekiwania interesariuszy i spełniło swój cel łącząc różne warstwy regionalnej społeczności kosmicznej i zapewnienie regionom platformy do dzielenia się innowacyjnymi rozwiązaniami, wiedzą i rozwijania solidnych partnerstw i współpracy międzyregionalnej.

Sympozjum było na bieżąco relacjonowane w lokalnych mediach, telewizji, prasie i radiu oraz szeroko promowane w mediach społecznościowych regionu Bazylikata.

Udział delegacji podkarpackiej był w części finansowany w ramach projektu „Inteligentne specjalizacje – narzędzie wzrostu innowacyjności i konkurencyjności województwa podkarpackiego”.

 

Zdjęcie uczestników podczas wizyty we Włoskiej Agencji Kosmicznej

Prezentacja przedstawiana przez Noemi Zabari (AstroTectonic)

Podkarpacka Delegacja na otwarciu wydarzenia