Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Tłum ludzi. Siedzą na krzesełkach. Przed nimi rząd ludzi.

 


Autor tekstu Aleksandra Gorzelak –Nieduży 

Biuro Prasowe UMWP  

Autor zdjęć  Angelika Kisiel

Sieć Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich UMWP

 

Przedsiębiorcy odgrywają niezwykle ważną rolę w rozwoju województwa podkarpackiego - tworzą nowe miejsca pracy, inwestują w projekty wspierające rozwój społeczno-gospodarczy województwa, a korzyści wynikające realizacji tych projektów odczuwają wszyscy mieszkańcy.Bo przedsiębiorczość przekłada się na rozwój gminy czy powiatu – powiedział wicemarszałek województwa Piotr Pilch podczas spotkania, które odbyło się w Przemyśluw ramach akcji „Przedsiębiorcze Pogranicze – dotacje dla firm Pogranicza”.  

 

Tematem spotkania byłaprezentacja wsparcia rozwoju i konkurencyjności małych oraz średnich przedsiębiorstw w formie dotacji. Stąd na konferencję zaproszeni zostali przedsiębiorcy. To pierwsze spotkanie z cyklu wydarzeń organizowanych przez urząd marszałkowski województwa podkarpackiego. Kolejne, podobne spotkania informacyjne będą odbywać się w czerwcu w innych miastach regionu.  

 

Po zakończeniu negocjacji dotyczących programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Podkarpacia” i jego zaakceptowaniu przez Komisję Europejską w perspektywie 2021-2027 do naszego regionu trafi ponad 2,2 mld euro.

 

Jednym z naszych głównych priorytetów są przedsięwzięcia mające na celu wspieranie przedsiębiorców z naszego regionu. Bardzo zależny nam na tym, aby firmy odczuwające negatywne, ekonomiczne skutki związane wojną w Ukrainie, nie zwalniały pracowników oraz nie ograniczały swojej działalności.Jednak przede wszystkim wojna w Ukrainie spowodowała, że naprawdę sporo podmiotów gospodarczych na Podkarpaciu musiało i nadal musi się przebranżowić. Z oczywistych przyczyn zerwane zostały wcześniejsze więzy łączące te firmy 


z Ukrainą. Temu wyzwaniu musimy sprostać, między innymi właśnie poprzez pomoc dla przedsiębiorców z wykorzystaniem środków unijnych – podkreślał w Przemyślu wicemarszałek Piotr Pilch. 

 

Marszałek mówił również, że Komisja Europejskawyraziła zgodę na wsparcie dotacjami firm funkcjonujących w pasie przygranicznym z Ukrainą, bo właśnie te przedsiębiorstwa teraz najbardziej cierpią. 

 

Aż 60 milionów złotych trafi do przedsiębiorców z przygranicznych gmin Podkarpacia, którzy chcą rozwinąć swoje firmy.Są to pieniądze, które mają przyczynić się do zrównoważonego rozwoju naszego województwa, gdyż kryteria są niezwykle preferencyjne i inne niż w pozostałych konkursach dla przedsiębiorców – zaznaczył wicemarszałek Piotr Pilch. 

 

W czasie spotkania dla przedsiębiorców w Przemyślu mówiono także o środkach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, z których będzie można korzystać w latach 2021-2027

 

To wielki sukces, gdyż poprzednia perspektywa dla tego programu miała być ostatnią.Podkarpaccy beneficjenci wykazali się największą aktywnością w składaniu wniosków o dofinansowanie i skutecznością w otrzymywaniu dotacji – zaznaczył obecny na spotkaniu dyrektor Departamentu Zarządzania RPO UMWP Wojciech Magnowski. 

 

W rozmowach z przedsiębiorcami uczestniczyła też Agnieszka Czuchra, dyrektor Departamentu Wspierania Przedsiębiorczości UMWP. 

 

W aktualnym harmonogramie naborów wniosków w ramach FEP, przyjętym 31 marca 2023 roku, Instytucja Zarządzająca czyli Zarząd Województwa Podkarpackiego zamieściła 54 nabory, w tym 23 konkurencyjne i 31 niekonkurencyjnych. Łączna kwota zaplanowanych naborów wynosi ponad 3,9 mld zł (EFRR 2 723 824 107 zł i EFS+ 1 190 461 548 zł) i stanowi to około 36% alokacji programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027.

 

Obecnie ogłoszono 15 naborów, w tymz EFS+ ogłoszono 5 naborów i 10 z EFRR,z czego 12 naborów konkurencyjnych i 3 nabory niekonkurencyjne. 

 

Obszary, których dotyczą ogłoszone konkursy to w szczególności:

 

  • Cyfryzacja,
  • Wsparcie MŚP – dotacja,
  • Adaptacja do zmian klimatu,
  • Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa,
  • Edukacja,
  • Dostępność,
  • Aktywizacja zawodowa

 

Galeria zdjęć: