Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Czwórka ludzi na konferencji.

 


 Autor tekstu:Aleksandra Gorzelak-Nieduży

Autor zdjęć: Anna Magda

Biuro Prasowe UMWP

 

To ogromne wsparcie dla podkarpackich wsi, które z pewnością zostanie spożytkowane efektywnie i efektownie – powiedział marszałek Władysław Ortyl. 

 

Prawie89 mln euro trafi do 26 lokalnych grup działania na Podkarpaciu – dodał wicemarszałek Piotr Pilch. Obaj marszałkowie podpisali właśnie tzw. „umowy ramowe” z Lokalnymi Grupami Działania z całego regionu, na wykorzystanie środków z nowej perspektywy finansowej.

 

W ubiegłym roku lokalne grupy działania z Podkarpacia przygotowały lokalne strategie rozwoju dla obszarów wiejskich, na których działają. To właśnie one aktywizują mieszkańców i rozwijają potencjał swoich miejscowości. 

 

Lokalne grupy działania przygotowały strategie rozwoju, które tworzone były razem z lokalnymi społecznościami i mieszkańcami,i które zawierają ich potrzeby oraz oczekiwania. Wiemy, że wspólnoty potrzebują impulsu, który pozwoli, by mogły realizować swe pomysły i zaspokajać oczekiwania mieszkańców. Z doświadczenia już dwóch perspektyw finansowych wiemy, że te dedykowane do lokalnych wspólnot pieniądze są świetnie pożytkowane i dały już wiele konkretnych efektów. A te kolejne ogromne środki będą dobrze służyły do rozwoju Podkarpacia, apomoc kierowana domieszkańców będzie - dzięki lokalnym grupom - najbliżej nich – mówił marszałek Władysław Ortyl podczas briefingu prasowego.

 

Działania w ramach lokalnych strategii rozwojubędą po raz pierwszy realizowane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 oraz w ramach programu regionalnego FEP 2021-2027To te dokumenty określają, jakie projekty i w jakim zakresie będą mogły być realizowane na terenie działania danej LGD, a ich przygotowanie wymagało m.in. konsultacji społecznych

 

Po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na formułę wielofunduszową, co pozwoli na wykorzystanie znacznie większej kwoty niż dotychczas. W poprzedniej perspektywie mieliśmy około 60 mln euro dla lokalnych grup działania. Teraz mamy prawie 89 mln euro, czyli prawie 385 mln złotych. Efekty poprzednich działań są imponujące w wielu miejscach regionu. Lokalne grupy działania przeprowadziły do tej pory 775 naborów i efekty tej pracy widać w wielu wspólnotach na obszarach wiejskich. Te ogromne środki to kolejne szanse dla mieszkańców tych terenów – podkreślał wicemarszałek województwa Piotr Pilch, który na co dzień nadzoruje pracę Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich

 

Wsparcie otrzyma 26 lokalnych grup działania z regionu, czyli wszystkie jakie funkcjonują na Podkarpaciu. LGD, które przygotowały strategie, otrzymają w sumie około89 mln euro na wdrażanie ich i zarządzanie nimi. Kwota przyznanego wsparcia zależy m.in. od liczby mieszkańców zamieszkujących obszar, który obejmuje dana lokalna strategia rozwoju.

 

Pieniądze, które otrzymają lokalne grupy działania, są podzielone na dwie grupy – środki na wdrażanie lokalnej strategii rozwoju oraz środki na pokrycie kosztów związanych z ich bieżącym funkcjonowaniem oraz aktywizacją społeczności lokalnej. Najwięcej środków trafi na realizację projektów mających na celu poprawę dostępu do infrastruktury publicznej i rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich – podkreślał w trakcie konferencji wicemarszałek Piotr Pilch.

 

Lokalne grupy działania aktywizują mieszkańców i rozwijają potencjał swoich miejscowości.

 

Podczas konferencji głos zabrali także przedstawiciele lokalnych grup działania, które powstały i działają jako partnerstwomieszkańców, organizacji pozarządowych, samorządów oraz przedsiębiorców. Ta prawnie usankcjonowana i działająca formuła skupia w jednej wspólnej podmiotowości sektor publiczny, przedsiębiorców oraz sektor społeczny i co najistotniejsze mieszkańców danego obszaru. Jolanta Węgrzyn jest prezesem Podkarpackiej Sieci Lider oraz LGD Nasze Bieszczady. 

 

Pieniądze które otrzymujemy trafiają do mieszkańców. Na każdym etapie staramy się , aby mieszkańcy byli zaangażowani, aby realizowane były takie cele, które są im najbliższe, przedsięwzięcia, na które czekają – mówiła Jolanta Węgrzyn – Nie ukrywam, że mieszkańcy w dalszym ciągu myślą o rozwoju infrastruktury, która będzie służyła integracji - typu domy kultury, miejsca spotkań, place zabaw. Mamy także oczekiwania od lokalnych przedsiębiorców czy artystów. Nie brakuje nam talentów i chcemy promować Bieszczady pracami  ludzi właśnie stamtąd. Chcemy także dać szansę na jeszcze lepsze promowanie i wytwarzanie naszych produktów kulinarnych, które są po prostu świetne. Do tego mają służyć te pieniądze -  podkreślała prezes Węgrzyn.

 

Środki dla LGD będą przeznaczone m.in. na rozwój przedsiębiorczości, poprawę dostępu do małej infrastruktury, rozwijanie gospodarstw agroturystycznych i zagród edukacyjnych czy wsparcie jakości edukacji.

 

Mamy kilka obszarów, które chcemy wspierać – turystykę i kulturę, sferę społeczną – zdrowie i rodzinę oraz sferę przedsiębiorczości. Na pewno chcemy kierować nasze działania i środki na to, czego mieszkańcy czekają. Chodzi między innymi o usługi dla seniorów, ale także na przedsięwzięca dla rozwoju atrakcyjności turystycznej naszego terenu – mówił w czasie spotkania z dziennikarzami Jacek Grzegorzak, prezes LGD Podgórze Przemysko-Dynowskie.

 

Dzięki decyzji Zarządu Województwa Podkarpackiego poszerzone zostały źródła finansowania LGD. Chodzi o środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (FEP 2021-2027). Pieniądze zaplanowane dla LGD w ramach FEP 2021-2027 przeznaczone zostaną na realizację działań związanych z rozwojem zdolności uczniów poza edukacją formalną, wsparciem jakości edukacji oraz wsparciem osób dorosłych w zdobywaniu podstawowych kompetencji, jak również działań dotyczących usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej i integracji społecznej na obszarach wiejskich. Lokalne Grupy Działania otrzymają również środki finansowe wspierające dalsze zarządzanie LSR.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Miliony euro dla podkarpackich wsi