Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

mężczyzna mówi do mikrofonu

 


 

Autor tekstu Natalia Mierzwa –Sowa 

Kancelaria Zarządu UMWP 

 

W Przemyślu zakończono renowację budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Markiana Szaszkiewicza. Jest to jedna z pięciu publicznych placówek edukacyjnych w Polsce, w których nauczanie prowadzone jest w języku ukraińskim, a podstawa programowa obejmuje takie przedmioty, jak historia i geografia Ukrainy, język ukraiński oraz zajęcia poświęcone ukraińskim tańcom ludowym.

 

Remont został przeprowadzony przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji IOM, dzięki wsparciu rządów Niemiec i Norwegii. Pracami zostały objęte: hala sportowa, 10 sal lekcyjnych, sala informatyczna, pokój nauczycielski, biblioteka, szatnie i część korytarzy. Zakupiono również szafy, stoliki i laptopy. Szefowa misji IOM w Polsce, Lívia Styp-Rekowska, mówiła dlaczego jej organizacja wsparła remont placówki:

 

Aby zapewnić dostęp do edukacji szkoła przyjęła dodatkowych uczniów po 24 lutego. Ta liczba zwiększyła się ze 170 do 242 studentów, dlatego ważne było, aby wesprzeć tę placówkę w wysiłkach na rzecz zapewnienia dzieciom dostępu do edukacji -  powiedziała szefowa misji IOM w Polsce, Lívia Styp-Rekowska.

 

 

W uroczystym oddaniu szkoły po remoncie uczestniczył wicemarszałek Piotr Pilch, który powiedział:

 

Dziękuję, że mogę uczestniczyć w dzisiejszej uroczystości. Remont ukraińskiej szkoły przy ul. Franciszka Smolki, to kolejna inwestycja tego typu w Przemyślu i na podkarpaciu po 24 lutego. W tym trudnym czasie Przemyśl i Polska, jako pierwsze otworzyły się na pomoc Ukrainie. Nasz kraj jest otwarty również na działalność Międzynarodowa Organizacja ds. IOM, która stawiając czoła aktualnym potrzebom otworzyła Rzeszowskie Centrum Integracji Cudzoziemców – mówił wicemarszałek Pilch.  

 

Ta szkoła w pierwszych dniach konfliktu stała się pierwszą szkołą przyjmującą osoby uciekające przez wojną na nocleg tymczasowy, a w późniejszym czasie były uruchamiane wszystkie szkoły w Przemyślu. Ale trzeba sobie powiedzieć, że szkoła z ukraińskim językiem nauczania oraz sąsiednie I liceum z racji bliskości z dworcem PKP były dwoma światowymi jednostkami, które jako pierwsze zaczęły przyjmować osoby potrzebujące pomocy. To właśnie na tej sali tysiące osób spędziły noc przed dalszą podróżą do innych miast w Polsce, czy do innych krajów – mówił podczas wydarzenia prezydent Przemyśla, Wojciech Bakun.

 

Galeria zdjęć: