Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Mężczyzna w garniturze rozdaje teczki młodzieży w rzędzie.

 


Autor tekstu Aleksandra Gorzelak –Nieduży

Autor zdjęć Anna Magda

Biuro prasowe UMWP

 

To wy jesteście naszą przyszłością, cieszę się, że mogę dziś wręczać stypendia tak wielu zdolnym młodym ludziom i cieszę się, że mogę pokazać was światu – mówił marszałek Władysław Ortyl podczas uroczystości wręczenia stypendiów i nagród dla utalentowanej młodzieży z Podkarpacia, w ramach XVI edycji programu wspierania młodzieży uzdolnionej  „Nie zagubić talentu”.  

 

Tegorocznych stypendystów programu jest 125. Aż 72 stypendia przyznano za osiągnięcia naukowe a 53 za osiągnięcia artystyczne. Zarząd Województwa Podkarpackiego zdecydował także o przyznaniu nagród pieniężnych. Trafią one do 116 uczniów oraz 11 zespołów, które  funkcjonują przy szkołach w różnych zakątach regionu.

 

Ci młodzi ludzie, wraz z rodzicami, nauczycielami i dyrektorami swoich szkół tłumnie wypełnili salę Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie,  gdzie odbyła się gala wręczenia stypendiów i nagród.

 

Gośćmi wydarzenia, obok marszałka Władysława Ortyla byli także: wicemarszałek województwa Piotr Pilch oraz członek zarządu Anna Huk i wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr. Sejmik województwa reprezentowali wiceprzewodniczący Jerzy Cypryś oraz radna Monika Brewczak. Gościem gali była także kurator oświaty Małgorzata Rauch.

 

Serdecznie gratuluję stypendystom i nagrodzonym waszych imponujących sukcesów, które dziś zostają uhonorowane. Dziś otrzymujecie od nas – od samorządu województwa – laury. W przyszłości to wy będziecie mieć wpływ na to, jak będzie się żyło na Podkarpaciu. Wasze talenty, pracowitość, wysiłki, często wyrzeczenia są tym, co daje fundament dla sukcesów. My staramy się je docenić i uhonorować. Bo wasze dzisiejsze dokonania i laury niczego nie kończą, ale dopiero rozpoczynają życiowa drogę, na której wasza praca i uzdolnienia będą procentować – podkreślał marszałek Władysław Ortyl podczas uroczystości wręczenia stypendiów i nagród.

 

 

Marszałek gratulował i dziękował także rodzicom, nauczycielom i dyrektorom szkół, za ich wkład w sukcesy młodych ludzi.

 

Program wspierania utalentowanej młodzieży jest realizowany od 2008 roku. W całości finansowany jest on z budżetu Województwa Podkarpackiego. Celem jest pomoc w rozwijaniu uzdolnień i zainteresowań uczniów szkół z Podkarpacia. W ramach Programu wspierania młodzieży uzdolnionej „Nie zagubić talentu" przyznawane są stypendia za wybitne osiągnięcia naukowe, stypendia za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz nagrody pieniężne.

 

Z radością, w imieniu samorządu województwa gratuluję wszystkim, którzy każdego dnia udowadniają, że chce im się chcieć. To wasze dokonania zadecydują kiedyś o przyszłości, to wy ją wytyczycie – podkreślał w swym wystąpieniu wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś.  

 

O stypendium za wybitne osiągnięcia naukowe mogli ubiegać się uczniowie szkół  podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu województwa podkarpackiego. W tegorocznej edycji programu wpłynęło aż 359 wniosków o przyznanie stypendiów za wybitne osiągnięcia naukowe. Po żmudnych pracach komisji kwalifikacyjnej oraz decyzji zarządu województwa stypendium trafiło do 72 uczniów. Osiągnięcia 16 uczniów kolejnych uhonorowano nagrodą pieniężną.

 

A oto szkoły, które mają najliczniejsze grono tegorocznych zdobywców stypendium naukowego: Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie (4), Szkoła Podstawowej nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Jaśle (4), Publiczne Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie (7), I Społeczne Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu (4), Zespół Szkół Nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Tarnobrzegu (3), I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie (3) oraz I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika w Krośnie (3).

 

O stypendium za wybitne osiągnięcia artystyczne ubiegało się w tym roku 198 uczniów. Uhonorowano 53 z nich, reprezentujących różne dziedziny sztuki. Najwięcej stypendiów trafiło do instrumentalistów (26), kolejna grupa nagrodzonych to tancerze (10), wokaliści,  (7) oraz plastycy (4). Stypendia trafiły również do uczniów uzdolnionych literacko i w dziedzinie teatru.

 

W tym roku samorząd województwa na stypendia w ramach programu przeznaczył pół miliona złotych. Od początku funkcjonowania programu na stypendia naukowe i artystyczne łącznie przeznaczono ponad 3,7 mln złotych. Kolejne ćwierć miliona w tym roku zostało przeznaczone na nagrody pieniężne dla uzdolnionych uczniów. Łącznie od początku istnienia programu na nagrody pieniężne przeznaczono z budżetu regionu niemalże 2 mln złotych.

 

Ten program stypendialny to dowód troski o przyszłość województwa i Polski oraz odpowiedź na potrzeby młodych zdolnych - powiedział w czasie uroczystości wicewojewoda podkarpacki Radosław Wiatr – wasze pasje i osiągniecia mogą i powinny być dla nas inspiracją – dodał wicewojewoda.

 

Oprócz stypendiów Zarząd Województwa Podkarpackiego przyznał także nagrody pieniężne, które trafiły do 116 uczniów oraz do 11 zespołów artystycznych, wokalnych, teatralnych, które działają przy podkarpackich szkołach.

 

To wspaniale że wśród nagrodzonych są przedstawiciele różnych grup wiekowych, różnych rodzajów szkół, uczniowie reprezentujący tak wiele dziedzin sztuki oraz dyscyplin nauki. Cieszę się, że tak wielu młodych ludzi pragnie brać udział w olimpiadach i konkursach, które są wymagające, to pokazuje, jak jesteście utalentowani i pracowici. Serdecznie gratuluję - powiedziała w czasie gali Podkarpacka Kurator Oświaty Małgorzata Rauch.

 

W imieniu stypendystów i nagrodzonych podziękowała Karolina Łakomy, uczennica Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu.

 

Wyrażam wdzięczność wszystkim osobom, które pomogły nam, abyśmy mogli dziś na tej scenie otrzymać stypendia i nagrody. Jesteśmy szczęśliwi, ze nasze starania, wysiłki i praca zostały dostrzeżone, bo w naszym działaniu staramy się kierować maksymą „sapere aude” czyli miej  odwagę być mądrym – mówiła uczennica z Jarosławia.

 

Podczas uroczystości wręczenia stypendiów niektórzy z uhonorowanych mieli okazję zaprezentować talenty, za które zostali nagrodzeni.

 

Paulina Makarowska, uczennica Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie odśpiewała pieśń Stanisława Niewiadomskiego „Otwórz Janku drzwi dębowe”, Wanessa Bednarz – uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie zaprezentowała choreografię w stylu jazz dance „Keep on Looking” . Maja Banicka, uczennica Zespołu Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Krośnie zagrała na saksofonie - „Suite Hellenique” Pedro Iturralde. Z kolei Sara Niemczyk z Zespołu Szkół Muzycznych im. Wandy Kossakowej w Sanoku wystąpiła z piosenką z repertuaru Maryli Rodowicz.

 

Uroczystości towarzyszyła wystawa prac Kingi Fiołek, tegorocznej stypendystki, uczennicy Zespołu Szkół Plastycznych w Rzeszowie im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: XVI edycja programu „Nie zagubić talentu”