Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Ludzie pozują do zdjęcia

 


Autor tekstu: Monika Konopka

Autor zdjęć: Mateusz Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP

 

Wystartowali w największych zawodach konstruktorskich na świecie i stanęli na podium! Z utalentowanymi studentami z Koła Naukowego Euroavia Rzeszów z Politechniki Rzeszowskiej spotkał się marszałek Władysław Ortyl. Były oczywiście gratulacje i rozmowy o lotnictwie.

 

Członkowie Koła Naukowego przez trzy dni kwietnia rywalizowali z 74. zespołami z całego świata w zawodach SAE Aero Design, które odbywały się w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie w Dallas, w stanie Teksas. SAE Aero Design to największe zawody konstruktorskie na świecie, podczas których studenci z Politechniki Rzeszowskiej ze swoim projektem bezzałogowego samolotu udźwigowego zdobyli znakomite trzecie miejsce w kategorii Mission Performance klasy Micro oraz czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej klasy Micro.

 

- Gratuluję tego wspaniałego wyniku. To świetna sprawa, że udało wam się skonstruować taki bezzałogowiec, zająć tak dobre miejsce i tym samym zapromować województwo podkarpackie. Wpisaliście się również w działania związane z naszą inteligentną specjalizacją, jaką jest lotnictwo – mówił podczas spotkania marszałek Ortyl.

 

Studenci na wyjazd do Teksasu otrzymali z samorządu województwa dofinansowanie w wysokości 12 tys. złotych w ramach projektu „Inteligentne specjalizacje – narzędzie wzrostu innowacyjności i konkurencyjności województwa podkarpackiego”.  

 

- Cieszę się, że mogliśmy wesprzeć waszą aktywność. Dbamy, jako samorząd województwa o zdolną młodzież, wspieramy talenty, zwłaszcza takie, jak wasze, gdyż wiemy jak ważny jest dopływ do przemysłu nowej kadry inżynierskiej, szczególnie w branży lotniczej – dodał marszałek. 

 

 

Studenci podczas spotkania przedstawili ciekawą prezentację, przybliżając szczegóły wielomiesięcznych przygotowań do startu w zawodach. Kategoria Micro, w której brali udział, polegała na stworzeniu małego samolotu, którego zadaniem było podniesie jak największego obciążenia. Samolot miał wykonać krąg nad lotniskiem. Stworzony model miał określone wytyczne, takie jak maksymalna rozpiętość skrzydeł 36 cali oraz maksymalna moc silnika 450 W. Wiele miesięcy ciężkiej pracy, żmudnych obliczeń, budowania prototypów i testowania ich w zimowych warunkach zaowocowało nie tylko bardzo dobrym wynikiem, ale konstrukcja z kompozytu zrobiła też ogromne wrażenie na jurorach:

 

- Osoby, które nas sprawdzały były zachwycone jakością wykonania modelu i zastosowanymi rozwiązaniami. Na tle innych drużyn profesjonalnie podeszliśmy do naszego zadania. Byliśmy chyba jedyną drużyną w naszej kategorii Micro, która zrobiła samolot z kompozytu – mówiła podczas spotkania Magdalena Kobrzyńska.

 

Inicjatorkami i koordynatorkami przedsięwzięcia były Magdalena Kobrzyńska oraz Katarzyna Krawczyk. Oprócz nich w skład zespołu weszli także: Sebastian Florek, Wojciech Koszelski, Szymon Sobik, Tomasz Sroka, Bartłomiej Kolanko i Wojciech Poździk.

 

Galeria zdjęć: 

Pełna galeria zdjęć: Facebook | „Odlotowi” studenci z wizytą u marszałka