Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Sala lekcyjna. Dzieci podczas lekcji z nauczycielem.

 


Autor tekstu i zdjęć: Tomasz Leyko 

Rzecznik Prasowy UMWP

 

Kolejne szkoły włączają się do projektu ABC Ekonomii i ABC Empatii. Dziś w Mielcu marszałek Władysław Ortyl wraz z Arturem Czepczyńskim z Fundacji Rodziny Czepczyńskich wręczyli pakiety materiałów dydaktycznych dyrektorom szkół i przedszkoli. Specjalna lekcja pokazowa odbyła się w Mielcu w Szkole Podstawowej nr 11 z oddziałami integracyjnymi im. Jana Pawła II.

 

W spotkaniu uczestniczyli również fundator Artur Czepczyński wraz z synem Erykiem, prezes fundacji – Damian Kupczyk, doradca fundacji Lesław Tomczak i ekspertka fundacji Irena Ranosz-Talarek, która wraz z Erykiem Czepczyńskim przeprowadziła lekcję pokazową w klasie III. Gościem spotkania był prezydent Mielca Jacek Wiśniewski oraz naczelnik Wydziału Edukacji UM Mielec Mirosław Kapinos. Dodatkowo, w spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu z Urzędu Marszałkowskiego, Kancelarii Zarządu oraz Anna Pekar, wicedyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich. Był także Krzysztof Ignaczak, były siatkarz reprezentacji Polski oraz Resovii, który wspiera akcję i sam prowadzi podobne projekty dla młodzieży. Gości przywitali prezydent Mielca Jacek Wiśniewski oraz dyrektor SP 11 Bogusława Czarny. Prezydent dziękował, że to właśnie Mielec jest kolejnym miastem zaproszonym do projektu. Marszałek Władysław Ortyl deklarował, że projekt będzie na Podkarpaciu zataczał szersze kręgi. 

 

Te dwa tytułowe określenia czyli empatia i ekonomia są bardzo ważne w życiu. Stąd też od najmłodszych lat, od samego początku trzeba edukować, wychowywać, kształtować te właściwe postawy. Dziękuję fundacji za bardzo owocną współpracę. Myślę, że to dopiero początek. Mamy świadomość, że takie działania nie mogą mieć charakteru punktowego, ale to musi być proces i kolejne działania przed nami stąd też zaprosiliśmy do współpracy pana Krzysztofa Ignaczaka, który wiele podobnych projektów już realizuje – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

 

Realizuje wiele projektów dla młodzieży bo sam jestem ojcem. Mam już nieco starsze dzieci, ale te problemy są wciąż mi bliskie. Widzę więc szerokie pole do współpracy. Trzeba mówić o empatii, o ekonomii, ale również zachęcać do aktywności sportowych. Mam świadomość, że jest tu jeszcze wiele do zrobienia, także w kwestii zdrowego sportowego trybu życia. Kiedy jest czas i miejsce na sport, wysiłek czy rekreacje, te problemy, z którymi styka się młodzież, są łatwiejsze do przezwyciężenia. Rodzice często  nie mają czasu dla swoich dzieci, bo ciężko pracują, więc myślę, że trzeba aktywizować też rodziców, pokazywać dobre praktyki, stworzyć model działania     

 

Samorząd Województwa współpracuje z Fundacją Rodziny Czepczyńskich, która opracowała autorski projekt edukacyjny – ABC Empatii, z powodzeniem realizowany w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Fundacja ta jest również inicjatorem i autorem projektu ABC Ekonomii, którego celem jest rozpowszechnienie edukacji ekonomicznej i finansowej wśród przedszkolaków oraz najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Materiały dydaktyczne przygotowane przez Fundację w ramach ww. programów są oceniane pozytywnie przez pedagogów i rekomendowane jako interesujące rozwiązanie metodyczne, wspierające edukację włączającą i ułatwiające dzieciom pokonywanie barier w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych z rówieśnikami mniej lub bardziej zdrowymi.

 

Pakiety materiałów trafią do mieleckich Szkół Podstawowych nr 3, 6, 8, 11 i 13, a także do Przedszkoli Miejskich nr 3, 16 i 20. Dziś symbolicznie odebrali je dyrektorzy tych placówek. Na pakiet składa się: 30 książek ABC Empatii i ABC Ekonomii, 3 książki dla nauczycieli (materiały dydaktyczne, zawierające scenariusze lekcji i zasady ich prowadzenia), płyta CD z materiałami dydaktyczni, dostęp do szkoleń zdalnych dla nauczycieli.

 

Dzisiejsze spotkanie ma na celu nie tylko zaprezentowanie działań projektowych w praktyce, podczas lekcji pokazowej poprowadzonej przez pedagoga zaangażowanego w realizację projektu ABC Empatii, ale również zainspirowanie rozwiązań na rzecz wsparcia edukacji włączającej i ekonomicznej – powiedział Artur Czepczyński.

 

Dotychczas z materiałów skorzystało ponad 3100 placówek oświatowych w Polsce, natomiast Samorząd Województwa Podkarpackiego wraz z Fundacją, przeprowadził akcję wspierania podkarpackich szpitali dziecięcych, przekazując do wykorzystania komplety materiałów dydaktycznych ABC Empatii.

 

Galeria zdjęć:

Pełna galeria zdjęć: Projekt ABC Ekonomii i ABC Empatii