Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu: Monika Konopka
 Autor zdjęć: Krzysztof Witek
 Biuro Prasowe UMWP

 

W urzędzie marszałkowskim podsumowano wyniki konkursu skierowanego do uczniów, a poświęconego zachowaniu pamięci o Polakach ratujących Żydów na Podkarpaciu. Spotkanie było okazją do wręczenia nagród i wyróżnień. Towarzyszyła mu też wystawa poświęcona błogosławionej Rodzinie Ulmów.

 

Konkurs „Ci, którzy rozdali życie…” nawiązywał do poświęcenia oraz ofiary życia Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi. Jego celem było odkrywanie i rozwijanie uzdolnień uczniów, pobudzanie twórczego myślenia, pielęgnowanie wśród młodzieży oraz współczesnego pokolenia wiedzy o Polakach ratujących Żydów na terenie Podkarpacia, ich poświęceniu, odpowiedzialności społecznej i ofiarności. W ramach konkursu młodzi ludzie mieli zespołowo przygotować wywiad lub reportaż o Polakach ratujących Żydów na Podkarpaciu.

 

W wydarzeniu uczestniczyli między innymi: Jolanta Sawicka – pełniąca obowiązki wojewody podkarpackiego, Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty, a także uczniowie wraz z nauczycielami i dyrektorami szkół. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl, który nie krył radości ze spotkania z młodymi ludźmi. Podkreślał, że cieszy go to, iż na Podkarpaciu jest tak wielu zdolnych uczniów, którzy ukazują swoje talenty między innymi poprzez takie konkursy. Władysław Ortyl przypomniał, w kontekście konkursu, o akcji sadzenia jabłonek – „Po owocach ich poznacie”, a także o innych działaniach prowadzonych przez samorząd województwa, które mają na celu upamiętnienie Rodziny Ulmów oraz innych podkarpackich rodzin ratujących Żydów podczas wojny.

 

Na pewno będzie pięknie, kiedy te drzewa zakwitną, wydadzą owoce. Chodzi nam o owoce, które Rodzina Ulmów powinna zostawić w sercu każdego z nas, nie tylko na Podkarpaciu, w Polsce, ale także poza granicami kraju, stąd te wszystkie wydarzenia, które miały do tej pory miejsce – mówił marszałek.

 

Lista siedmiu laureatów konkursu „Ci, którzy rozdali życie” przedstawia się następująco:

 

Zespół Szkół przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie

Bunkier

Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie

Szansa na drugie życie - heroizm rodziny Lachów z Babic

I Liceum Ogólnokształcące w Nowej Sarzynie

Mogłam tylko słuchać

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Piwodzie Filia w Cetuli

Historia jedna z wielu

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rzeszowie

Maria Woś - historia jej życia i ocalonej rodziny

Szkoła Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Studzianie

St. Grocholski "Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata"

Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Szówsku

Dwa złote serca

 

Przyznano również 14 konkursowych wyróżnień oraz cztery nagrody za udział w konkursie.

 

Spotkanie było również okazją do wręczenia nagród laureatom olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach, a także finalistom olimpiad ogólnopolskich nagród przyznanych w ramach programu „Nie zagubić talentu”. Galę uświetnił występ Martyny Małek w utworze „Mamo tyś płakała” oraz Zespołu SOUL pod kierownictwem Moniki Brewczak, działającego przy parafii Przemienienia Pańskiego w Sanoku.

 

Organizatorem konkursu był Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie we współpracy z Departamentem Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

 

Galeria zdjęć:

 

Pełna galeria zdjęć: Podkarpackie- serwis samorządu województwa