Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

 


 Autor tekstu i zdjęć: Kamil Dudzik
 Kancelaria Zarządu UMWP

 

Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej obchodził jubileusz 60-lecia. Wydział, który do 1988 roku nosił nazwę Wydziału Mechanicznego, przez pierwszych 11 lat funkcjonował w strukturze Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Rzeszowie, która w 1974 roku została przekształcona w Politechnikę Rzeszowską im. Ignacego Łukasiewicza. W imieniu Marszałka Władysława Ortyla w uroczystym jubileuszu wziął udział Stanisław Kruczek, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

 

Wysiłek i zaangażowanie nas wszystkich spowodowały, że dzisiaj wydział może pochwalić się rozwojem w zakresie infrastruktury, zaplecza laboratoryjnego, badań naukowych, współpracy z przemysłem, ale przede wszystkim kadry. Znakomita większość pracowników badawczo-dydaktycznych i badawczych, reprezentuje jedną z dwóch dyscyplin dziedziny: nauki inżynieryjno-techniczne - inżynierię mechaniczną oraz inżynierię materiałową. Ich aktywność i dorobek naukowy sprawiają, że wydział jest liczącym się ośrodkiem na naukowej mapie Polski. – mówił prof. Adam Marciniec Dziekan WBMiL.

 

Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa, od początku istnienia, czyli od 1963 roku, wykształcił do dzisiaj 19 805 absolwentów. Do chwili obecnej mury uczelni opuściło także 700 licencjonowanych pilotów.

 

Nie byłoby Doliny Lotniczej, nie byłoby naszej inteligentnej specjalizacji, jaką jest lotnictwo i kosmonautyka, czy nawet sama motoryzacja, gdyby nie ten właśnie wydział. Ta historia zaczęła się w zasadzie od tego, że na ziemiach podkarpackich ulokowano Centralny Okręg Przemysłowy i tutaj zaczął rozwijać się cały przemysł lotniczy. WSK, Mielec czy Huta Stalowa Wola – oni potrzebowali i potrzebują was nadal bezwzględnie. Życzę dalszego, tak wspaniałego rozwoju na kolejne lata – zaznaczył Stanisław Kruczek.

 

Podczas jubileuszu zostali zaprezentowani wyróżniający się pracownicy i studenci. Przybliżono również historię wydziału. Nie obyło się także bez odznaczeń dla osób zadłużonych dla wydziału. Tytuł Profesora Honorowego PRz otrzymali: prof. dr hab. inż. Marian Szczerek, prof. dr hab. inż. Zenon Hendzel, prof. dr hab. inż. Kazimierz Lejda oraz prof. dr hab. inż. Andrzej Tomczyk.

 

Patrząc w przyszłość budujemy jednostkę dynamiczną, rozwijającą się w sposób zrównoważony oraz szanującą potrzeby i perspektywy wszystkich środowisk wspólnoty akademickiej, a także otoczenia społeczno-gospodarczego. Dążymy do zwiększania potencjału i wzmocnienia pozycji wydziału na forum lokalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym – powiedział prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej. 

 

Wydział prowadził studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w różnych specjalnościach m.in. technologia budowy maszyn oraz lotnictwo. W roku 2005 specjalność lotnictwo przekształcono w kierunek lotnictwo i kosmonautyka. W roku 1976 w ramach specjalności Lotnictwo rozpoczęto kształcenie na specjalizacji Pilotaż, która była wówczas unikalną w skali kraju, ukierunkowaną na kształcenie pilotów lotnictwa cywilnego. Utworzono także kolejne kierunki: zarządzanie i inżynieria produkcji (2001), Inżynieria środków transportu (2007; do 2020 pod nazwą Transport), mechatronika (2009) inżynieria materiałowa (2010), inżynieria mechaniczne (2023) oraz inżynieria wzornictwa przemysłowego (2023).

 

Galeria zdjęć: