

Autor tekstu: Monika Konopka, Natalia Mierzwa-Sowa
Kancelaria Zarządu UMWP
Autor zdjęć: Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2
W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie uroczyście otwarto zmodernizowaną Klinikę Neurologii z Pododdziałem Leczenia Udaru Mózgu. Otwarcie zostało połączone z prezentacją nowego robota chirurgicznego. Zarząd województwa reprezentował podczas tego wydarzenia wicemarszałek Piotr Pilch.
W wydarzeniu uczestniczyła także wicewojewoda Jolanta Sawicka oraz biskup rzeszowski Jan Wątroba. Wicemarszałek Piotr Pilch przekazał dyrektor szpitala, Barbarze Rogowskiej list od marszałka województwa Władysława Ortyla skierowany do uczestników wydarzenia:
Dzięki Państwa staraniom, zaangażowaniu, a często zapewne poświęceniu, mieszkańcy naszego województwa, mogą liczyć na jeszcze lepszą, bardziej profesjonalną i efektywniejszą opiekę medyczną w stanach zagrożenia życia. Każda taka inwestycja, która wiąże się z poprawą szpitalnej infrastruktury, zakupem nowoczesnego sprzętu i zwiększeniem liczby łóżek – jest niezwykle cenna i potrzebna, zwłaszcza w tak wrażliwym obszarze, jakim jest opieka neurologiczna – napisał w liście marszałek Ortyl.
W wyniku modernizacji kliniki w jednym ze skrzydeł szpitala powstały dwa pododdziały:
Pace modernizacyjne kliniki polegały również na przekształceniu sal trzyosobowych w dwuosobowe z łazienkami oraz stworzeniu dwóch sal jednoosobowych dla chorych wymagających izolacji z powodów epidemiologicznych. Zakupiono również nowoczesną aparaturę medyczną, która pozwala monitorować pacjentów wymagających intensywnego nadzoru.
Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie, to również miejsce, w którym do leczenia pacjentów wykorzystuje się profesjonalnego robota chirurgicznego ExccelsiusGPS, który łączy zalety robotyki i technologii nawigacyjnych w jednym systemie. Zgromadzeni na uroczystości goście mogli obejrzeć symulację zabiegu przeprowadzoną na fantomie. Zastosowanie tego typu technologii pozwala na dokładne zaplanowanie i bezpieczne przeprowadzenie procedur na kręgosłupie i czaszce, a także wykonywanie ich w mniej inwazyjny sposób i w krótszym czasie. Wpływa to na szybszą rekonwalescencję hospitalizowanego i zmniejsza ryzyko infekcji. Zakup systemu do nawigacji robotycznej kosztował ponad 7, 5 mln zł i niemal w całości został sfinansowany z budżetu samorządu województwa.