Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Ludzie przecinający wstęgę

 


 

Autor tekstu: Monika Konopka, Natalia Mierzwa-Sowa

Kancelaria Zarządu UMWP

Autor zdjęć: Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2

 

W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie uroczyście otwarto zmodernizowaną Klinikę Neurologii z Pododdziałem Leczenia Udaru Mózgu. Otwarcie zostało połączone z prezentacją nowego robota chirurgicznego. Zarząd województwa reprezentował podczas tego wydarzenia wicemarszałek Piotr Pilch.

 

W wydarzeniu uczestniczyła także wicewojewoda Jolanta Sawicka oraz biskup rzeszowski Jan Wątroba. Wicemarszałek Piotr Pilch przekazał dyrektor szpitala, Barbarze Rogowskiej list od marszałka województwa Władysława Ortyla skierowany do uczestników wydarzenia:

 

Dzięki Państwa staraniom, zaangażowaniu, a często zapewne poświęceniu, mieszkańcy naszego województwa, mogą liczyć na jeszcze lepszą, bardziej profesjonalną i efektywniejszą opiekę medyczną w stanach zagrożenia życia. Każda taka inwestycja, która wiąże się z poprawą szpitalnej infrastruktury, zakupem nowoczesnego sprzętu i zwiększeniem liczby łóżek – jest niezwykle cenna i potrzebna, zwłaszcza w tak wrażliwym obszarze, jakim jest opieka neurologiczna – napisał w liście marszałek Ortyl.

 

W wyniku modernizacji kliniki w jednym ze skrzydeł szpitala powstały dwa pododdziały:

 

  • neurologii - z 33 łóżkami, gdzie diagnozowani i leczeni są pacjenci z najcięższymi chorobami neurologicznymi z terenu całego województwa takimi, jak m.in.: demielinizacyjnymi, neurodegeneracyjnymi, nerwowo-mięśniowymi czy zapalnymi
  • leczenia udaru mózgu - który tworzy 22 łóżkowy ośrodek prowadzący pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia, dotyczący leczenia udaru niedokrwiennego mózgu za pomocą trombektomii mechanicznej. Od 2018 r. stanowi on Centrum Interwencyjnego Leczenia Udaru Mózgu, który jako jedyny na Podkarpaciu, we współpracy z Zakładem Radiologii Zabiegowej KSW nr 2, prowadzi interwencyjne leczenie ostrej fazy udaru niedokrwiennego. Całkowity koszt utworzenia ośrodka to prawie 15 mln zł.

 

Pace modernizacyjne kliniki polegały również na przekształceniu sal trzyosobowych w dwuosobowe z łazienkami oraz stworzeniu dwóch sal jednoosobowych  dla chorych wymagających izolacji z powodów epidemiologicznych. Zakupiono również nowoczesną aparaturę medyczną, która pozwala monitorować pacjentów wymagających intensywnego nadzoru.

 

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie, to również miejsce, w którym do leczenia pacjentów wykorzystuje się profesjonalnego robota chirurgicznego ExccelsiusGPS, który łączy zalety robotyki i technologii nawigacyjnych w jednym systemie. Zgromadzeni na uroczystości goście mogli obejrzeć  symulację zabiegu przeprowadzoną na fantomie. Zastosowanie tego typu technologii pozwala na dokładne zaplanowanie i bezpieczne przeprowadzenie procedur na kręgosłupie i czaszce, a także wykonywanie ich w mniej inwazyjny sposób i w krótszym czasie. Wpływa to na szybszą rekonwalescencję hospitalizowanego i zmniejsza ryzyko infekcji. Zakup systemu do nawigacji robotycznej kosztował ponad 7, 5 mln zł i niemal w całości został sfinansowany z budżetu samorządu województwa.

 

Galeria zdjęć: