Samorząd Województwa Podkarpackiego

Herb województwa. Na tarczy po lewej stronie gryf naprzeciw niego lew. U góry krzyż kawalerski.
SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO

  

  

Statuetka przekazywana z rąk do rąk

 


 Autor tekstu: Natalia Mierzwa-Sowa, Monika Konopka

Kancelaria Zarządu UMWP

Autorzy zdjęć: PUW, KSW 1

 

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie obchodził jubileusz 135-lecia swojego funkcjonowania. Z tej okazji w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego odbyła się konferencja zatytułowana „135 lat Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 1 im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Teraźniejszość i przyszłość onkologii”, połączona z uroczystą galą, w której wzięli udział wicemarszałek Piotr Pilch oraz członek zarządu Stanisław Kruczek. Wydarzenie było również okazją do przypomnienia historii szpitala, gratulacji i podziękowań dyrekcji oraz pracownikom szpitala.

 

Wicemarszałek Piotr Pilch na ręce dyrektora palcówki Janusza Ławińskiego złożył gratulacje oraz odczytał list marszałka Władysława Ortyla, w którym znalazły się takie słowa:

 

Rzeszowska placówka od swojego zarania przez kolejne dekad wyznaczała i przecierała szlaki, kreując standardy nowoczesności w ochronie zdrowia – ratowania ludzkiego życia, leczeniu i opiece nad pacjentami. 

 

W dalszej części listu marszałek wspomniał również o wsparciu Samorządu Województwa Podkarpackiego udzielanym szpitalowi:

 

Bez wątpienia przełomową dla dzisiejszego funkcjonowania placówki oraz dla jej przyszłości była inicjatywa oraz decyzja Samorządu Województwa o udostepnieniu szpitala dla Uniwersytetu Rzeszowskiego, w celu kształcenia dalszych medyków. (…) Bardzo ważnym momentem dla oferowanego standardu leczenia było połączenie z Podkarpackim Centrum Chorób Płuc, co pozwoliło w jednej placówce skupić dwie sztandarowe, wysokospecjalistyczne instytucje, dedykowane leczeniu chorób onkologicznych – pisał w liście marszałek Ortyl.

 

W trakcie konferencji poprzedzającej uroczystą galę do zgromadzonych w filharmonii uczestników prelekcje wygłosili:  wojewódzki konsultant w dziedzinie hematologii prof. dr hab. n. med. Mirosław Markiewicz oraz wojewódzki konsultant  w dziedzinie chirurgii onkologicznej, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej dr n. med. Jacek Pszeniczny.

 

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym prezydenta RP Andrzeja Dudy.

 

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie, to najstarsza rzeszowska palcówka tego typu. Obecnie zatrudnienie znajduje w niej ponad 1700 pracowników, z czego 250 to lekarze specjaliści. Rocznie leczy ok. 46 tysięcy pacjentów. KSW nr 1 w Rzeszowie jest pierwszym na Podkarpaciu, który oferuje chirurgię robotyczną.

 

Galeria zdjęć: